Ajax en Zuidoost Stadion door Jan Fokke Binnenkort wordt de eerste paal geslagen voor de bouw van het nieuwe multifunctionele stadion in Amsterdam Zuidoost. Wat betekent dit voor de regio en de directe omgeving en wat is de uitstraling van het nieuwe stadion met de hoofdbespeler, de AFC Ajax; en hoe verhoudt zich dat ten opzichte van die nieuwe omgeving? Wat zijn de kansen voor de bevolking van Zuidoost in het kader van de werkgelegenheid? In het Ajax Magazine zal uiteraard regelmatig voeling worden gehouden met de ontwikkeling van de stadionplannen. Dit artikel, geschreven door Jan Fokke, beheerder van de bibliotheek en de documentatie van het Stadsdeelkantoor De omgeving Het nieuwe stadion wordt gerealiseerd op het grondgebied van de gemeente Amsterdam in het beheersgebied van het stadsdeel Zuidoost. Het wordt gebouwd over de Burgemeester Stramanweg. Onder het stadion wordt een grote parkeergarage (transferium) aangelegd. Het ligt direct ten westen van de spoorbaan Amsterdam-Utrecht in het noordelijk gedeelte van het kantoren en bedrijvengebied Amstel III. Met name de bereikbaarheid en de beschikbaarheid van het terrein hebben de doorslag gegeven voor de bouw van het nieuwe stadion. Het dichtstbijzijnde station is het station Bijlmer, hier stoppen treinen en de metro. Het station krijgt een hoofdrol voor de snelle overstap van stadion/transferium naar alle delen van het land. Zoals het er nu naar uitziet zullen in 1996 de eerste wedstrijden in het nieuwe stadion gespeeld worden. Of dan nog rondom het stadion veel grond braak zal liggen is onwaarschijnlijk. Op dit moment werken heel veel mensen aan plannen voor de directe omgeving van het stadion. Plannen die nu nog in de kinderschoenen staan. Bijvoorbeeld moeten er cafés en restaurants komen. Is het leuk om andere sporten te kunnen beoefenen vlakbij het stadion? Moeten er winkels komen, of juist meer kantoren en kleine bedrijfjes? Ligt het stadion aan een groot plein of niet? Is het station Bijlmer groot genoeg om bezoekers van het stadion voor een wedstrijd of evenement te laten komen, en daarna weer te kunnen laten vertrekken? Hoe sluit dit allemaal aan bij de plannen voor de vernieuwing van de Bijlmermeer? Vragen genoeg waarop heel snel een antwoord zal komen. Zeker is dat bij de opening van het nieuwe multi-fiinctionele stadion het zal krioelen van de mensen en het zal bruisen van de aktiviteiten. Zuidoost, is een blik vanaf de "andere" kant. Betekenis voor directe omgeving Het stadsdeel Zuidoost is een gebied met veel mogelijkheden. Zuidoost heeft ongeveer 600 bedrijven binnen haar grenzen die gezamenlijk 40.000 arbeidsplaatsen herbergen. Het totale stadsdeel telt bijna 100.000 inwoners verdeeld over diverse AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1993

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 43