Personalia Naam: Geboren: Positie: Clubs: In dienst van Ajax: Hoogtepunt: Dieptepunt: Jeugdinterlands: A-interlands: Trainer van: Fan van: 1993: Simon Tahamata 26 mei 1956 in Vught Linksbuiten Theole, Ajax, Standard Luik, Feyenoord, Beerschot, Germinal Ekeren 1971 - 1980 Europa Cup 2-finale met Standard Luik tegen Barcelona Vertrek bij Ajax Geen 23 Jeugd van de v.v. Elderen Raymond Goethals profvoetballer in dienst van Germinal Ekeren Raymond Goethals "Ik bereikte mijn top in Luik bij Standard. Dat was niet toevallig. Raymond Goethals was onze trainer en van hem mocht ik tijdens de tactische besprekingen altijd gaan slapen. Door hem werd ik voor vol aangezien. Bij Ajax speelde ik linksbuiten en was ik één van de elf. Bij Standard was ik een belangrijke speler. 'Simon', zei Goethals altijd, 'als gij het niet doet, wie moet het dan doen?'. Hij verwachtte veel van mij. Ik moest het verschil maken. Dat vervulde mij met trots". "Ajax was niet met Standard Luik te vergelijken. Bij Ajax moest je zelfs op de trainingen op scherp staan. Een baaidag kon je daar niet opnemen. Dat maakte dat je in België meer ontspannen naar een wedstrijd toeleefde. Als je in Amsterdam vlak voor een wedstrijd durfde te lachen, dan zei Bobby Haarms meteen: 'Straks om half vijf moet je lachen'. Met Standard Luik namen we later ook eens deel aan een toernooi van FC Köln, in de halve finale moesten we tegen Ajax. Voor de wedstrijd was het bij ons in de kleedkamer heel rumoerig, bij Ajax was het doodstil. Ik 34 hoor het Bobby Haarms nog zeggen: 'Het lijkt bij jullie wel een speeltuinvereniging'. Maar we wonnen wel met 3-0. Eenmaal in het veld kunnen we de knop omdraaien". Betraand vertrek De tranen om het vertrek destijds bij Ajax blijken nog niet opgedroogd. "Ik zat bij Maarten de Vos, zoals dat heette. Het was kort voor de voorbereiding op het nieuwe seizoen. Ik zou maandag bij Ajax met de training beginnen. Ik zat thuis toen Maarten mij belde: 'Simon', zei hij, 'je gaat naar Standard toe'. Van enige belangstelling voor mij was mij niets bekend. Maar Maarten kende Happel, de trainer van Standard. Dat zal het zijn geweest. Ik werd verkocht, als vee. Zo heb ik dat ervaren. Ik voelde me Ajacied en een Ajacied wil niet weg. Het deed pijn dat het zo moest lopen". "Ik kon bij Standard veel meer verdienen dan bij Ajax. Maar ik hecht niet aan geld. Ik ben iemand die meer aan geluk hangt dan aan geld. Het is het mij allemaal niet waard. Ik ben liever blij met een gelukkig huwelijk en gezonde kinderen. Heel lang heb ik ook meer gepast bij een fiets dan bij een auto". "Negentien was ik toen ik bij Ajax rtiijn eerste contractje kreeg. Honderd gulden per punt. Vijfduizend gulden bruto per jaar. Rinus Michels zei: 'Tekenen of laten, Simon'. Een C- contractje was het. Een jaar daarvoor bij de jeugd had ik nog mijn eigen kleding moeten kopen. In de eerste twee seizoenen bij de A-selectie had ik 25.000 gulden per jaar en in mijn laatste seizoen 40.000 gulden. Ik was inmiddels international. Tk AJAX MAGAZINE vond dat ik niet naar behoren werd betaald, maar toch deed ik het ervoor. Zou Standard die zomer niet zijn gekomen dan zou ik nog eens twee jaar voor die 40.000 gulden hebben gevoetbald. Zo'n Ajax-gek was ik". "Ik kom er nog weieens, in de stad. Zodra ik in de buurt van de Utrechtse Brug ben krijg ik het weer koud. Ja, ja, denk ik dan, dit is het toch. Voor mij is Amsterdam een wereldstad. Hier bij Germinal Ekeren, als we ons afvragen waar we zullen gaan stappen met de jongens, dan gaan we naar Amsterdam. Zo erg is het. Zelfs hier in Antwerpen hebben ze de microbe te pakken. Dan gaan we het Leidseplein op, de Bastille in. Meestal met een mannetje of tien. Met drie of vier auto's. Even tweehonderd kilometer heen en weer om een pilsje te drinken. Dan moet er toch iets zijn hè. Anders doe je het niet". "Als je je cultuur, je eigenheid, niet koestert, mag je ook geen aanspraak op een eigen vrije republiek maken." Foto: Louis van de Vuurst

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 34