In Istanboel bereikte Ajax op indrukwekkende wijze de kwartfinale. Besiktas ging er met 4-0 op. Foto: Louis van de Vuurst oppeppen. Dat laatste gebeurde met Ajax, dat zich door het vurige fanatisme van de Besiktas-aanhang niet van de wijs liet brengen. Na een felle start van Besiktas nam Ajax de touwtjes in handen om die niet meer uit de vingers te laten trekken. De Turkse nacht werd de nacht van Jari Litmanen, die drie keer scoorde en Ajax daarmee op overtuigende wijze naar de derde ronde loodsde. De vierde treffer, gemaakt door Stefan Pettersson, gaf de triomf aan de Bosporus nog meer glans. Met twaalf doelpunten voor en twee tegen in de vier gespeelde Europa Cup-duels kon Ajax zich met ogeheven hoofd melden bij de loting voor de kwartfinale. Sacchi's Parma "De moeilijkst denkbare tegenstander", sprak Louis van Gaal, nadat de tegenstander van Ajax bekend was geworden. Zijn ernstige gezicht verried dat hij het meende. "Parma is een ploeg die mij in het afgelopen seizoen heeft verrast. Het speelt bijna on-Italiaans, in een goede tactische discipline en met herkenbare patronen", voegde Louis er aan toe. Ja, Parma. Het is niet zomaar een club maar mag met een gerust hart worden gerangschikt onder de noemer fenomeen. In 1986, het jaar dat Ajax voor de zoveelste keer de Nederlandse Beker won, speelde Parma nog in de derde divisie van het Italiaanse voetbal, de Serie C. De huidige Italiaanse bondscoach Arrigo Sacchi was de man die de bescheiden club uit de provincie Emilia Romagna naar de tweede divisie bracht. De naam Sacchi is belangrijk, want reeds in die jaren gold hij als één van de grote vernieuwers van het Italiaanse voetbal. De door Parma geboden ruimte benutte hij optimaal. Zijn Parma moest naar...Ajax-model voetballen. Aanvallende accenten en afzien van de rigoreuze mandekking. Ook in de Serie B wierp de revolutionaire werkwijze van Sacchi vruchten af. Promotie naar de hoogste afdeling werd ternauwernood gemist. Sacchi had naam gemaakt en werd in 1987 door Silvio Berlusconi naar het hof van Milan geroepen, waar de man die jaren daarvoor ananiem aan het hek van het trainingsveld van Ajax had staan te kijken en noteren, een beroemdheid werd. Parma verliet de door Sacchi ingeslagen weg niet. Op de fundamenten bouwden eerst Zdenek Zeman (de huidige trainer van Foggia) en later Nevio Scala verder. Dat leverde in 1990 de promotie naar de Serie A op. Een historisch moment. Voor het eerst sinds de vroege jaren twintig was Parma op het hoogste plan aktief. Zeventig jaar geleden duurde het avontuur slechts één seizoen. Nu ging het, mede dankzij de perfecte organisatie en de heldere denkbeelden binnen de club, veel beter. De zesde plaats in het seizoen 1990-1991 leverde deelname aan het UEFA Cup toernooi op. Zonder te verliezen overleefde Parma die eerste kennismaking met internationaal voetbal niet. Na de 0-0 in het eigen stadion Tardini, volgde een ongelukkige 1 -1 tegen CSKA Sofia. Elk jaar een prijs Was de kwalificatie voor het UEFA Cup toernooi al een hoogtepunt in de clubhistorie, aan het eind van het seizoen 1991-1992 schreef Parma helemaal geschiedenis. Het won na twee finaleduels tegen grootmacht Juventus de Coppa Italia de Italiaanse beker. De triomfmars door Europa werd bescheiden ingezet. Het Hongaarse Ujpest Dosza was het eerste slachtoffer van de Parmezaanse dadendrang. Daarna volgden Boavista en Sparta Praag, waarna in de halve finale twee bloedstollende wedstrijden tegen Atlético de Madrid Parma naar de finale brachten. De eindstrijd op Wembley opende velen de ogen. Op het Londense wereldtoneel toonde Parma aan een elftal met smaak en klasse te zijn. Tegen het evenwichtige, moderne voetbal was FC Antwerp niet ogewassen en de uiteindelijke 3-1 uitslag was nog een milde afspiegeling van de werkelijke krachtsverhoudingen. Parma AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1993

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 19