tmsk De gevaarlijkste man van Parma is zonder enige twijfeld de Colombiaanse spits Faustino Asprilla. De 23-jarige aanvaller kan in z'n eentje wedstrijden beslissen. Elders in dit Ajax Magazine 3 wordt nog niet gerefereerd aan de triomf over Besiktas en de daaropvolgende Bekerloting. Via een druktechnische truuk bleek het echter toch mogelijk om de mooie ontwikkeling in de tweede Európa Cup-ronde en de daaropvolgende paring in de kwartfinale mee te nemen. Daarmee is het Ajax Magazine dus extra actueel. Uiteraard zal in Ajax Magazine 4 in de Kroniekhet Van de Voorzitter en in Ajax Compleet, terug worden gekomen op de Turkse dubbelslag. Maar reeds nu richten wij onze blik op de toekomst van Ajax in het Europa Cup toernooi en kijken wij terug naar de enerverende wedstrijden in de tweede ronde. Een stukje Besiktas en heel veel Parma. Onzekerheid in AAokum Op 20 oktober stonden Ajax en Besiktas voor het eerst tegenover elkaar in de tweede ronde van het Europa Cup toernooi voor Bekerwinnaars. Een redelijk optimisme had de aanloop naar de confrontatie begeleid. De geschiedenis hielp het optimisme een handje, want nog nooit verloor Ajax in het Europa Cup toernooi een wedstrijd van een Turkse tegenstander. Drie keer eerder trof Ajax een club uit Turkije en één daarvan was Besiktas. In 1966 startte Ajax zijn internationale tocht naar roem tegen die zwart-witte club uit de gelijknamige wijk in Istanboel. Het leverde destijds twee overwinningen op en plaatsing voor de volgende ronde waarin Ajax op heroïsche wijze korte metten zou maken met Liverpool. Onbekend was Besiktas dus niet, al stamden die herinneringen uit een vrij ver verleden. Ook nu behoorde Besiktas echter tot de topploegen van Turkije. In de afgelopen negen jaar eindigde de club nooit lager dan een tweede plaats in de competitie. Op internationaal niveau had Besiktas weinig potten kunnen breken maar, zo stelde trainer Louis van Gaal terecht, Besiktas was een tegenstander die met het nodige respect benaderd diende te worden. In een vol Olympisch Stadion had Ajax de handen meer dan vol. Besiktas toonde een grote tactische discipline en enkele vermetele spelers die het de Ajax-defensie moeilijk wisten te maken. Met name de aalvlugge nummer 10 Mehmet was een voortdurende plaag bij de snelle tegenstoten van Besiktas. Eén van die tegenstoten deed de Ajax-aanhang verstijven van schrik. Oog in oog met Edwin van der Sar maakte Mehmet geen fout en bracht Besiktas op voorsprong. De Ajax-patronen stokten, teveel spelers vonden de noodzakelijke Europa Cup- vorm niet en Ajax diende inzet en karakter te laten prevaleren boven technisch raffinement. Dat die kwaliteiten uiteindelijk nog voor een 2-1 zege zorgden (Frank Rijkaard en Ronald de Boer scoorden) was misschien wel even belangrijk als de winst op zich. Feest aan de Bosporus Met gemengde gevoelens werd veertien dagen later aan de tweede wedstrijd begonnen. Ajax was op een heet Europa Cup-avondje voorbereid en dat werd het ook. Het Inönü-stadion, gelegen aan de boorden van de Bosporus zat zes uur voor de wedstrijd al vol met feestende Besiktas- supporters. De prachtige folklore zorgde voor die typische Europa Cup-spanning die een elftal kan verlammen...of AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1993 17

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 17