Het prille begin van het seizoen 1993 - 1994. Onder leiding van trainer Louis van gaal maakt de Ajax-selectie zich op voor de eerste training in het Amsterdamse Bos. voorschrijven. Al menen sommigen die pretenties wel te hebben. "Laat Ajax blij zijn, dat we ze op tijd hebben wakker geschud", meende een kennelijk zichzelf nauwelijks meer serieus nemend weekblad te moeten opmerken. Grotere onzin is niet denkbaar. Ajax heeft niemand nodig om het eigen te voeren beleid te volgen. In ieder opzicht. De club heeft, zowel organisatorisch, commercieel, financieel als sportief, uiterst capabele mensen die weten wat er gedaan moet worden en welke weg het beste kan worden bewandeld. Dat is de afgelopen jaren bewezen door ieder seizoen weer nieuwe successen te boeken. Zuigkracht buitenland Een jammerlijke streep door de rekening was het vertrek van Marciano Vink naar Genoa, de zesde speler op rij die naar Italië vertrok. Op zeer jonge leeftijd besloot onze rechter middenvelder de grote stap naar het Eldorado van het voetbal te nemen. Of het allemaal even verstandig is geweest zal de tijd leren. Natuurlijk spelen de financiën, waartegen Ajax niet tegenop kan en wil boksen, een belangrijke rol. Italië en Spanje blijven voorlopig onbereikbaar al zijn er geluiden die er op wijzen dat het allemaal in de toekomst minder zal worden waardoor die zuigkracht naar het buitenland af zal nemen. Al zullen de verschillen aanzienlijk blijven. Daarbij komt wel dat Ajax in 1996 in het nieuwe stadion veel meer mogelijkheden krijgt om de begroting flink op te voeren. Meer dan de sprong van dit jaar van zestien naar zeventien miljoen gulden, waardoor spelers langer kunnen worden behouden en hopelijk minder snel voor het buitenland zullen kiezen. Daarnaast is de verwachting gerechtvaardigd is dat het ook in Italië met die krankzinnige bedragen op termijn over zal zijn. In zijn "Van de voorzitter" laat Michael van Praag daar zijn licht over schijnen. Nu is het voor een club als Ajax nog onhaalbaar een speler te behouden als de zuidelijke landen zich gaan roeren. Jonk, Bergkamp, Vink en Winter zijn daar de recentste voorbeelden van. Nauwlettend worden alle talenten in onze club al vanaf jonge leeftijd door het buitenland (Spanje, Italië) gevolgd. Het zij zo, voorlopig! Frank terug, Peter's pech Als op 5 juli Louis van Gaal de voorbereidingen begint voor het nieuwe seizoen is de selectie nog niet "in balans". Peter Dubovski had weinig of niets meer van zich laten horen terwijl er gerede hoop bestond dat Frank Rijkaard terug zou keren naar onze club maar eerst vakantie wilde houden. Volgens afspraak zou hij daarna kontakt opnemen met de club. Hetgeen op 27 juli geschiedde. Rijkaard liet Ajax weten graag z'n laatste twee jaren van topvoetbal op het hoogste niveau bij zijn "oude" club te willen slijten. De club omarmde hem als de verloren zoon en was trots op de terugkeer van een groot talent uit de Ajax-school. Een gouden aankoop die met heel veel ervaring in zijn bagage uit vijf pittige Italiaanse jaren de Ajax- kleedkamer binnestapte. De "jonkies" moeten aan z'n lippen liggen als hij eens de tijd neemt iets over zijn ervaringen te vertellen. Ook de komst van Peter van Vossen deed iedereen plotseling van mening veranderen omtrent het aankoopbeleid van Ajax. Waar Ajax eerst als de "Grote Verliezer" werd gekenmerkt was het plotseling de "Grote Winnaar" geworden. De sterke aanvaller van Anderlecht en het Nederlands Elftal aarzelde geen moment toen Ajax weer een poging deed de Zeeuw in te lijven. Op zoek naar meer kracht in het elftal is hij natuurlijk de aangewezen speler die bovendien al lang op het verlanglijstje van Louis van Gaal stond. Het goede moment kwam plotseling om de hoek kijken en binnen 24 uur was de zaak rond. Helaas had hij last van een lichte blessure maar in Lissabon tegen Sporting was hij er al even AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1993 9

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 9