"Veel jongens komen souplesse tekort" Ajax introduceert soccer-aerobic door Ruud Pompert Ajax swingt, maar nog niet genoeg. De spelers, en daarbij gaat het vooral om die uit de jeugd en de amateurs, zijn volgens de technische leiding van de Amsterdamse club in veel gevallen lichamelijk nog te eenzijdig ontwikkeld. Ze zijn simpel gezegd te stijf. Om daar verandering in te brengen heeft Rene Wormhoudt, sportfysiotherapeut in Landsmeer en sinds een jaar of tien medisch verzorger bij Ajax, het zogenaamde 'soccer- aerobic' ontwikkeld. Een aanstekelijke beat galmt nu ook op trainingsavonden door De Meer. Wormhoudt, die naast de fysiotherapie- praktijk samen met zijn vriendin iedere dag en avond van de week aan de Herculesweg in Landsmeer aerobic-lessen geeft, kwam als medisch verzorger van de zaterdagafdeling van Ajax zo'n anderhalf jaar geleden tot de conclusie dat het toch wel schrijnend is dat veel jonge voetballers fysiek zeer eenzijdig ontwikkeld zijn. "Veel jongens komen souplesse tekort en hebben een grote stijfheid in hun motoriek. Dennis Gerritsen (vorig jaar Ajax zat. nu NAC) deed in het veld de prachtigste dingen, maar hij was eigenlijk zo stijf als een plank. En wanneer dat verbeterd wordt moet dat een gunstige invloed hebben op het voetbal en op het voorkomen van blessures." Werken aan souplesse Met Dick de Groot, de trainer van het in de Eerste Klasse debuterende zaterdagelftal, is Rene Wormhoudt destijds rond de tafel gaan zitten en heeft een plan opgesteld. "Bij het aerobic voor voetballers gaat het er niet om hun conditie of fysieke kracht te verbeteren. Het gaat om algemene bewegingspatronen", stelt Rene. "Op basis van muziek wordt er gewerkt aan souplesse, behendigheid, coördinatie en balans. Kracht en conditie komen tijdens de voetbaltraining al op een andere manier, puur voetballend, aan bod. Daar bemoei ik me helemaal niet mee. Het aerobic is ook een onderdeel van een anderhalf a twee uur durende loop- en krachttraining. Je moet soccer-aerobic ook niet zien als een vervanging van een normale training. Het is slechts iets extra's, om een nog betere, completere voetballer te worden." Swingen met een doel "Aan het begin van het vorige seizoen zijn we met het eerste elftal van de AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1993

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 99