'JX klCküFF ÏBB» QMk I ®3te|g*" '^1 Sfe'5 te|es -■^: t.5< Amsterdam nog over was, was het aangezicht van het programmablad veranderd. Voortaan heette het boekje weer "Officieel Programma" en op het omslag prijkte een foto van een speler. Deze vorm werd tot 1978 gehandhaaft. In dat jaar werd de spelersfoto vervangen door het Ajax-logo en, in forse belettering, de naam van de wedstrijd. Halverwege het seizoen 1980-1981 verscheen de witte voorkant met de befaamde rode baan en, rond het Ajax-logo getekende voetballers. De eerste vierkleurenomslag werd geïintroduceerd in 1984, zij het dat dezelfde foto een half of een heel seizoen werd gebruikt. In 1987 volgde de overstap van het tot dan gebruikelijke "zakformaat" in full-colour uitgevoerd. Met ingang van het seizoen 1991 - 1992 kfëe'gTïeT programma weer een echte eigen naam: Kick Off. Die naam draagt het programma nog steeds al is de lay-out aangepast. Collectors item De laatste jaren is het verzamelen van Ajax-programma's een populaire bezigheid geworden. Op die wijze heeft men een documenten van de verrichtingen van Ajax per seizoen. Met de zeldzaamheid valt het doorgaans mee. Kick Off verschijnt in een oplage van enkele duizenden exemplaren en zelfs achteraf op verzamelbeurzen hoeven oude nummers dan ook niet meer te kosten dan een paar guldens. Er zijn wedstrijden (soms verschijnt er in tweede instantie een nieuw blad), en het meest gewild is het programma van Ajax - Haarlem in het seizoen 1987-1988. Er werd bij die wedstrijd geen publiek toegelaten en de reeds gedrukte programma's werden, op een handvol na, vernietigd en dat maakte van het programmablad een echt collectors item. Bij programma's van vóór de jaren tachtig is de waarde puur afhankelijk van de sentimentele waarde die er aan een wedstrijd kleeft. Door hun algemene karakter zijn die programma's niet bijster informatief en zijn vooral curieus vanwege hun ouderdom. Alweer vormen de Europa Cup-wedstrijden de uitzondering. AJAX-TORINOl naar het A 4 formaat, waarmee het Officieel Programma het aanzien kreeg van een heus tijdschrift. Behalve het omslag werd nu ook een -voorlopig klein- gedeelte natuurlijk uitzonderingen. Zoals wedstrijden met een grotere gevoelswaarde (Europa Cup-wedstrijden). Zeldzamer zijn de programma's van afgelaste Over die gedrukte internationale mijlpalen meer in het volgende Ajax Magazine. AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1993

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 88