X OÜ4cm#I Fr Het heeft lang geduurd, maar sinds een tijdje is er een toenemende belangstelling merkbaar voor het verzamelen van programmabladen van de verschillende clubs in het betaalde voetbal. Dat de programma's van Ajax daarbij een gewild object zijn komt niet in het minst doordat er in de laatste jaren veel aandacht is geschonken aan dit fenomeen. Er is serieus gestreefd de programmaboekjes dezelfde allure te geven als bij de Britse clubs gebruikelijk is. Het Ajax-programma heeft een lange geschiedenis, maar jarenlang deden slechts weinige mensen moeite zet te verzamelen. Zodoende is het niet precies bekend wanneer er voor het eerst een gedrukte aannemelijk dat bij de promotie naar de Eerste Klasse (1917) met de uitgave werd begonnen. Rood Wit Thuis Aanvankelijk bestond het programma uit slechts enkele pagina's informatie met een advertentie-omslag, met reeds voor de oorlog de destijds befaamde sportjournalist J. Hoven als redacteur. Van 1939 tot 1941 werd het programma samengevoegd met het Clubnieuws. Nadat dit door de bezetter werd verboden werd het programma in de komende papierschaarse jaren voortgezet als los velletje, verkrijgbaar voor de somma van tien cents. In 1949 werd door de belangrijkste Amsterdamse clubs besloten Verder had iedere club zijn eigen omslag met steunkleur. De Ajax-versie verscheen onder de titel "Rood Wit Thuis" en had een rood jasje. Er verscheen derhalve iedere week een programma, dat dan werd gebruikt door wie toevallig thuis speelde, reden waarom de nummering tot in de veertig kon oplopen. Jarenlang was "Rood Wit Thuis" een bekende verschijning in De Meer. Alleen bij sommige minder belangrijke wedstrijden beperkte men zich tot een losse folder. Daarentegen werd bij topwedstrijden de eerste keer in 1965 bij een vriendschappelijke wedstrijd tegen Benfica) een speciale voorplaat getekend door Dik Bruynestein, een traditie die tot versie van de opstellingen (want dat is een programma in essentie) bij een wedstrijd verscheen. Zeker is dat al in 1919 een programma bestond, en het lijkt tot een gezamelijke uitgave van een programma. De inhoud was identiek, met uitzondering van de pagina's met de opstellingen en de inleiding op pagina 3. 1973 stand zou houden. Naar vierkleurendruk In 1972, toen van de stadgenoten alleen FC AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1993

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 87