een toernooi met oudere spelers en natuurlijk merk je dat in de resultaten. Maar hoe zien wij dat? Wij zien dat als opleiding. En dan staat de sportieve prestatie en het resultaat, zeker in de voorbereiding voor het nieuwe seizoen, niet op de eerste plaats. Daar staat evenwel tegenover dat de organisatie van het toernooi, met een budget van 1.8 miljoen gulden die zes buitenlandse ploegen kan uitnodigen, Ajax niet kan vragen om daar geen resultaten neer te zetten. Want die vielen tegen wat tegen." De resultaten De eerste wedstrijd tegen Shizuoka verliep aanvankelijk prima. Ajax kwam op 2-0 (Rosco Viereck en Nordin Wooter) maar ging toch door teveel persoonlijke fouten met 3-2 het schip in. De tweede wedstrijd tegen het team uit Seoul had de ploeg eigenlijk moeten winnen maar het bleef op 1-1 steken, ondanks legio kansen. Dus moest de derde wedstrijd tegen Stuttgart gewonnen worden om nog kans te maken op de laatste vier. Ajax won wel (1-0 Patrick Kluivert) maar omdat Seoul en Shizuoka gelijk speelden kwam Ajax een punt te kort en was daarmee uitgeschakeld voor de finalepoule. voor jonge spelers bijvoorbeeld altijd heel goed dat zij leren in een bepaalde periode met elkaar als groep te opereren. Ze gaan elf dagen van huis, naar een ver en vreemd land, spelen een toernooi tegen vreemde en sterke tegenstanders en leven onder andere omstandigheden. Onze jeugd speelt al van jongs af aan buitenlandse toernooien maar voetballen in Japan is toch iets speciaals omdat het ver van huis is (psychologisch) en de jonge speler toch moet leren ieder moment onder alle omstandigheden stabiel en evenwichtig te presteren. Bovendien wordt naast de prestatie ook heel nauwlettend gekeken naar het groepsgedrag. Dat het toernooi in een goede discipline wordt afgewerkt. Het zijn aspecten die juist op zo'n trip een belangrijke rol spelen. Ook daarom is heel bewust gekozen om de nieuwe Al naar dit toernooi af te vaardigen. als je dit nog een paar keer doet en je plaatst je nooit, is dat toch ook niet goed. Men was overigens verrukt over ons spelsysteem met drie spitsen, dat ook daar weer uniek in de wereld bleek te zijn. Het was voor de jongens natuurlijk een enorme ervaring. Zij zullen pas na een enige tijd beseffen dat zij al op jonge leeftijd in Japan zijn geweest. Dat is toch heel bijzonder." De Japanploeg" bestond uit: Co Adriaanse directeur opleiding en trainer van de Al Frank van Deursen fysiotherapeut Rolf Grootenboer elftalbegeleider Hans Bijvank jeugdsecretaris Hennie Henrichs bestuurslid "En dat", zegt Hennie Henrichs, "mag dus eigenlijk niet gebeuren. Als de Al ergens naar toe gaat gaan ze voor de plaatsen 1 tot en met 4. En dan kan je niet alles winnen maar je moet je wel plaatsen voor de finalerondes. En daarin hebben we dus gefaald. We hebben niet gebracht wat we konden brengen. Ondanks het goede spel van jongens als Hans Eric Ramberg, een Noorse jongen, Rob Gehring en Roy van de Meye. Daar zijn natuurlijk wel wat oorzaken voor aan te wijzen, zoals een nieuwe Al, een jonge ploeg in een toernooi tot 19 jaar en een korte voorbereiding. Dat wisten we allemaal vooraf. In het kader van de opleiding hebben we gezegd: we gaan er toch heen. Dan is het jammer dat het zo gelopen is maar het is niet anders" Zijn er dan helemaal geen positieve punten op te noemen? "Zeker wel!", reageert Henrichs, "het is 78 "Zo'n toernooi is dus zeker voor herhaling vatbaar", merkt Hennie Henrichs verder op. "Ieder toernooi moet een bepaald doel dienen. Je gaat er niet heen voor de gezelligheid. Je wilt weten waar een ploeg staat. Nou, dat kan in de voorbereiding om te zien hoe goed de ploeg in elkaar zit en hoe men met elkaar omgaat. Het kan ook aan* het einde van een seizoen omdat je dan meestal wil weten hoe goed iedereen is." Afweging "Als we nog eens naar zo'n toernooi gaan mogen we evenwel niet vergeten dat de organisator Ajax uitnodigt met een bepaalde verwachting. Je bent daar elf dagen gratis en voor niks te gast en dan ziet men toch wel graag resultaten. Dan kunnen wij wel vinden dat het voor ons opleidingstechnisch gezien zo beter is, maar als je je dan niet plaatst bij de laatste vier doe je daar je naam geen goed mee. Dus die afweging moet je iedere keer heel zorgvuldig maken. Of je inderdaad met zo'n jong elftal in zo'n toernooi-onder-de- negentien gaat spelen. Nu is augustus natuurlijk een moeilijke periode, omdat je in de voorbereiding zit. En ik deel de mening van Co Adriaanse en Louis van Gaal helemaal dat je de voorbereiding van twee elftallen geen geweld aan kan doen om wille van het toernooi en de prestatie. Daar kan ik helemaal achter staan. Maar AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1993 spelers: Nicky van Aart Casper Nelis Robel Goitem Danny Landzaat Roy van de Meye Ron van der Broek Marco van Gulik Rob Gehring Hans Eric Ramberg Patrick Kluivert Jerry de Koning Rosco Viereck Nordin Wooter Dave van de Berg Kiki Musampa Koffey Mensah Mark Heimgartner

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 80