Met de nieuwe A1 in Jeugdvoetbal door Tijn Middendorp Het zal niemand verbazen dat Ajax door het hele jaar door bedolven wordt onder uitnodigingen voor het spelen van toernooien in binnen- en buitenland. Al in 1991 maakte de A1 een leerzame trip naar Japan. Dit jaar was de club uitgenodigd om van 11 tot en met 15 augustus deel te nemen aan het toenooi om de Shizuoka Broadcasting Systems Cup, een toernooi voor spelers tot 19 jaar. Ajax stuurde de nieuwe A1 selectie en keerde na 11 dagen met gemengde gevoelens terug. "In Japan kent men geen verenigings structuur zoals in Europa", zegt Hennie Henrichs die namens het bestuur het trip meemaakte." Je hebt daar schoolelftallen in allerlei leeftijdsgroepen die om het Japanse kampioenschap spelen. In de eerste week van januari worden altijd de finales gespeeld waarbij Shizuoka al sinds jaar en dag kampioen van Japan wordt. Uit dat elftal spelen dan weer zo'n vijf tot zes man in het Japanse nationale jeugdelftal. Ik verwacht dat in Japan het voetbal zich zeer snel zal ontwikkelen. Het leeft enorm in een land met 123 miljoen inwoners en veel geld. Er lopen vele goede spelers rond en de Japanse trainers verblijven nu nog veel in het buitenland om het vak goed te leren maar zullen allemaal terugkeren om het voetbal in eigen land verder te ontwikkelen. De populariteit van het voetbal zal helemaal toenemen wanneer de nationale ploeg kans ziet de eindrondes van het WK te halen. Binnen vijf tot tien jaar is Japan een echt voetballand, verwacht ik" Opleiding Ajax werd geplaatst in de poule met het jeugdelftal van Seoul uit Korea, een selectie-elftal van Stuttgart en het All Shizuoka team. De andere poule bestond uit Real Madrid, het nationale elftal van Japan onder de 18 jaar, Marokko en Sao Paulo. Hoewel het een toernooi was voor spelers tot 19 jaar had Ajax toch besloten de nieuwe Al, dus tot 18 jaar, naar dit evenement af te vaardigen. Waarom Hennie Henrichs: "Hier is bewust voor gekozen in goed overleg met Co Adriaanse en Louis van Gaal. Kijk, je zit in augustus voor zowel het tweede elftal als de Al midden in de voorbereiding voor het nieuwe seizoen. Als je zegt van: ik ga met m'n sterkste elftal, dan moet je uit twee groepen een selectie maken. Dat betekent in feite dat je dan met de oude Al gaat en dan de voorbereiding voor twee elftallen danig verstoort. Nu hebben we de nieuwe Al gestuurd, een relatief jonge ploeg, naar AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1993 77

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 79