Als de ploegen het veld opkomen zit de hoofdtribune zo goed als vol. Onder de aanwezigen is ook Hoofd Scouting van Ajax Ton Pronk, die een kijkje komt nemen bij de club waar hij enkele jaren als hoofdtrainer actief was. Onder hem vierde de legendarische Jaan de Graaf zijn laatste wedstrijden voor IJsselmeervogels. Momenteel is een andere oud-Ajax-speler de technisch hoofdverantwoordelijke: Piet Hamberg. In de eerste helft wordt duidelijk welke problemen Ajax het komende seizoen te overwinnen heeft. De Ajax-spelers zijn over het algemeen klein en licht. Binnen de selectie is Fens één van de grootste spelers. Aanvoerder Renato Dijksterhuis en rechtsback Germain Holwijn zijn nog iets groter, maar verder bestaat het team uit jeugdige lichtgewichten. Het scheelt een paar maten met hun tegenstanders, die in de eerste helft hun fysieke overwicht kunnen benutten doordat Ajax een te lage balcirculatie hanteert. In de 1 op 1-duels zijn alleen centrale verdediger Tonnie Fens en de slechts 1.68 metende Alex Kroes, die op 4 speelt, aan hun tegenstanders gewaagd. De naast de dug-out staande De Groot geeft schreeuwend aanwijzingen. Als hij zich bij de scheidsrechter beklaagt over een vrije trap tegen, daalt van de tribune een onverstaanbaar gegrom. Het publiek heeft ook bij deze oefenwedstrijd het fanatisme, dat gewoon is in het zaterdag voetbal. Na een kwartier, de stand is nog 0- 0, stapt een vrouw in Spakenburgse klederdracht de tribune op. Als om Ajax te laten wennen aan het folkloristiche element in het zaterdag-voetbal, besluit ze een lege stoel in het midden van rij 3 in te gaan nemen. Achtereenvolgens moeten UMBRO-importeur Wil Langenberg en Ajax' vice voorzitter André Kraan opstaan om haar te laten passeren. De 'kraplap', de keihard gesteven gebloemde schouderbedekking, wordt met verbazing nagestaard. Onder de indruk In de 37ste minuut wordt het, tot woede van De Groot, 1-0 voor de thuisclub. In de rust heeft hij even kort overleg met Bobby Haarms. Ze zijn het eens: de balcirculatie moet omhoog. In de tweede helft lukt dat inderdaad. IJsselmeervogels heeft niets meer in te brengen. Het resulteert in de 76ste minuut in de gelijkmaker. De 24-jarige Renato Dijksterhuis scoort uit een penalty. Verder komt hij aan weinig toe, aangezien Hamberg één van zijn spelers heeft opgeofferd om Dijksterhuis middels mandekking uit het spel te halen. Hamberg is niet de eerste die onder de indruk raakt van het spel van Ajax' aanvoerder. FC Utrecht is hem meerdere keren komen bekijken en ook NAC had interesse. Dijksterhuis is een fantastische linkspoot, maar ook een goede kok. Te oud om de werkelijke top nog te kunnen halen, laat hij zijn maatschappelijke loopbaan in de catering vooralsnog prevaleren. Voor De Groot is hij de ideale man om de jonge honden tijdens de wedstrijd richting te geven. Uitgerekend Dijksterhuis maakt echter de fout waaruit IJsselmeervogels een minuut na de gelijkmaker al weer op een 2-1 voorsprong komt. Bij dit doelpunt worden de risico's van de Ajax-stijl weer eens duidelijk. Te veel mensen binnen het team denken vooruit, waardoor de defensie kwetsbaar wordt voor counters. De overwinning wordt door het Spakenburgse publiek bejubeld alsof er werkelijk iets op het spel stond. Het is duidelijk: van Ajax winnen betekent altijd en overal prestige. Vogels'-trainer Piet Hamberg is de eerste om toe te geven dat de uitslag niet de veldverhouding weergaf. "Wat een voetbal," zegt hij diep onder de indruk. "Ze spelen het typische Ajax-spelletje. De taktiek is een exacte kopie, compleet met nummering en al. Fysiek zullen ze het misschien moeilijk krijgen in de competitie, maar als ik naar deze wedstrijd kijk, dan viel me het lichamelijke krachtsverschil nog behoorlijk mee. Ik kan nu al zeggen dat het technisch gezien de beste ploeg is van het zaterdag-voetbal. Het zou me niets verbazen als ze hoge ogen gingen gooien in IA. Iedere club zal zich, net als ik vandaag, gaan aanpassen. Ik wilde pressie spelen, met de linies kort op elkaar. In de eerste helft lukte het om dat soms op hun helft te doen, in de tweede helft werden we meer naar achteren gedrongen. Toen wij in de verdrukking zaten, gokte ik op de lange bal van achteruit naar onze spits. Er zat niet veel anders op dan op de counter te gokken. En zo zal het bij veel tegenstanders van Ajax gaan. Daarbij zullen sommige clubs misschien door middel van fysieke inzet pogen het initiatief naar zich toe te halen. Als dit Ajax echter eenmaal op elkaar is ingespeeld, kunnen ze iedereen hebben. Het voetbal zal het altijd winnen..." Op avontuur Om 10 uur stipt vertrekt de bus weer richting Amsterdam. De terugreis zal vanwege een kilometers lange file ruim anderhalf uur vergen. Om de tijd te doden, wordt de videorecorder ingeschakeld. Het scherm toont beelden uit de recente glorietijd: wedstrijden uit het UEFA-Cup toernooi '91-'92. Een corner van Van 't Schip, een actie van Roy, een schot van Jonk, een doelpunt van Bergkamp en een redding van Menzo. Geen van deze spelers komt dezer dagen nog uit in de Ajax-basis. "Moet je kijken wat een klasse-keeper," zegt rechtshalf Marcel Menzo - inderdaad, de broer - om de boel te stangen. Via Weesp en Diemen bereikt de bus uiteindelijk pas na half twaalf het verlaten Ajax-stadion. Voor de spelers volgt een korte nachtrust, de volgende dag werk of studie en vervolgens 's avonds weer een training van anderhalf uur. In totaal melden zich die donderdagavond 24 spelers. En terwijl aan de andere kant van het stadion, op Voorland, de B2- junioren van Ajax zich met 12-0 vergrijpen aan EDO BI, klinken uit de mond van trainer Dirk de Groot de scherpe bevelen voor de loop- en sprintoefeningen van de zuchtende zaterdag-selectie. De ondergaande nazomerzon trekt van boven de bomen langs de Middenweg steeds langere schaduwen achter de spelers aan. De Groot wil ze op tijd klaar hebben voor Kozakken Boys. In het bestuurskamertje op Voorland informeert men naar de uitslag van de wedstrijd van gisteren tegen IJsselmeervogels. "Verloren met 2-1?.. Da's niet best." Maar Dick de Groot en zijn trouwe elftalbegeleider Cees Boot hebben vertrouwen in de kwaliteiten van hun jongens. Ze zullen op tijd klaar zijn voor het Grote Zaterdag Avontuur. 72 AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1993

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 74