testte in de voorbereiding een dubbele selectie. De Groot deed hetzelfde. Om narigheid te voorkomen noemde hij de beide teams niet 1 en 2, niet A en B, maar Rood en Geel. Bijna het volledige elftal dat vorig seizoen kampioen werd in de tweede klasse, bleef. De belangrijkste vertrekkende spelers waren Bryan Grampon, die gedurende het vorige seizoen reeds vertrok naar de Spaanse tweede divisionist Lugo, en spits Dennis Gerritsen die te elfder ure toch de voorkeur gaf aan NAC boven Ajax 2. De makkelijk scorende spits vertrok naar Breda, omdat het aanbod te aanlokkelijk was en hem bovendien een plaats bij de eerste achttien spelers werd beloofd. Voor Gerritsen kwamen spelers uit de A-junioren in de plaats, jonge voetballers die - nog - te licht werden bevonden voor Ajax 1 of 2, en wat spelers van buitenaf. Bufferfunctie De aantrekkingskracht van Ajax-zaterdag is bijzonder groot. En dat terwijl het één van de weinige clubs, zo niet de enige club in de eerste klasse van het zaterdagvoetbal is die haar spelers niet beloont. De gang die Dennis Gerritsen nu heeft gemaakt, hebben veel spelers voor ogen. Het succes van Gerritsen voedt de hoop toch ooit het betaalde voetbal te halen. Ajax-zaterdag is een goede laatste poging. In de praktijk zal het waarschijnlijk voornamelijk neerkomen op eerste divisie clubs of tweede elftallen van ere- divisionisten, maar officieel is het de bedoeling dat per jaar één of twee spelers doorstromen van de zaterdag naar het tweede van Ajax zelf. Zodoende is Ajax- zaterdag de buffer geworden waarin door Ajax opgeleide talenten kunnen worden opgevangen die na de juniorentijd niet dadelijk zijn komen bovendrijven. Een buffer die voorheen ontbrak, met als wanstaltig gevolg dat spelers die hun hele jeugd in de standaardelftallen hadden doorgebracht noodgedwongen uitzwierven naar alle windstreken. Een goed voorbeeld van het nut van de bufferfunctie is Alex Kroes, 18 jaar en vanaf zijn tiende Ajacied. De jongensdroom begon in de E-junioren en werd vervolgd in de D2 en Dl, C2 en Cl, B2 en BI en A2 en Al. Maar vorig jaar 70 werd hij ruw uit zijn droom gewekt, toen hij naast de basis kwam te staan. "Op dat moment wist ik wel dat het zo'n beetje een verloren zaak was," stelt de kleine man met het lange blonde haar vast. "Juist op het moment dat ik eigenlijk had moeten doorbreken, viel ik buiten de boot. Het lijkt me niet logisch dat ik alsnog voor het tweede zou worden gevraagd. Als de zaterdag er niet was geweest had ik nu dus waarschijnlijk ergens anders gevoetbald, alhoewel er geen aanbiedingen van andere profclubs waren. Nu kan ik op een goed niveau spelen en me verder ontwikkelen. En daarbij kan je je bij Ajax als bij geen enkele andere club in het amateurvoetbal in de kijker spelen. Ik heb niet de illusie dat ik het hier bij Ajax nog ga maken, maar misschien zijn er andere mogelijkheden." Dirk de Groot denkt dat spelers beter voor Ajax-zaterdag kunnen kiezen dan voor een onzeker avontuur bij een club uit de eerste divisie. "Wat schiet zo'n jongen ermee op als hij bij AZ in het tweede komt te spelen?", stelt De Groot een retorische vraag. "Dat is dodelijk voor een ambitieuze voetballer. Ik heb het aan Tonnie Fens gezien. Die hééft bij AZ gespeeld en dat is helemaal misgegaan. In zijn geval overigens niet alleen door de schuld van AZ, maar ook omdat hij geblesseerd raakte en zelf nogal snel zijn kop in de wind gooit." Tonnie Fens werd ooit bij IW uit Landsmeer gescout door Tonnie Bruins- Slot. Via Cl, B2 en BI bleef hij hangen in de A2 en daarna werd hem te verstaan gegeven dat Ajax niet langer van zijn diensten gebruik wilde maken. Het experiment AZ mislukte en sindsdien is hij terug bij Ajax-zaterdag. Fens is een heethoofd. De Groot heeft zelf de nodige problemen met hem gehad. Vorig jaar schopte hij op de training in een vlaag van verstandsverbijstering de frêle linksbuiten Omar Tahya bijna doormidden. De Groot verwijderde hem voor lange tijd uit zijn selectie, maar nu is Fens terug en doet hij alle moeite zijn driftbuien binnen de perken te houden. "Het gaat stukken beter," zegt de 1.80 metende Fens. "Ik moet er moeite voor doen, maar ik moet me toch eens leren beheersen." In de voorbereiding heeft Fens zich goed gedragen. Als hij zichzelf in de hand kan houden, is het een zeer goede verdediger die een goede kans maakt om vaste keus te worden van De Groot. Dagdroom Maar de elftallen staan nog niet vast. De Groot is lange tijd doorgegaan met de Rode en Gele variant. Het definitieve team zal pas na een aantal competitieronden worden vastgesteld. Het gehussel met spelers heeft de resultaten geen goed gedaan. Op het toernooi van FC Lisse werd door Geel met 1-0 verloren van Huizen en door Rood met 4-0 van Lisse zelf. Zowel Lisse als Huizen komen uit in IA. En hoewel iedereen weet dat het bij Ajax- zaterdag niet in eerste instantie om het resultaat gaat, brak er, ook bij de achterban, toch een lichte paniek uit. Opleidingsteam of niet, Ajax wordt geacht te winnen. Na dat Lisse-toernooi werd er tot in Ajax' bestuurskamer schamper gedaan over de kracht van zaterdag-1. "Gaat lekker die voorbereiding, hè De Groot?!" Hij hield zijn mond, maar het kostte hem moeite zich niet te verdedigen. De Groot weet wat de doelstellingen zijn, maar als trainer en als Ajacied in hart en nieren voelt hij ieder verliespunt als een dolkstoot zijn lichaam pijnigen. Hij kan niet anders dan naar het hoogste streven. Jarenlang was Dick de Groot verbonden aan de jeugdopleiding van Ajax. Drie jaar geleden hoorde hij van Leo Beenhakker in het kamertje van de toenmalige technische directeur de onheilstijding dat hij niet langer bij de jeugd zou worden ingezet. De tranen van toen zijn opgedroogd. Nog altijd heeft De Groot geen idee wat de dieperliggende bedoeling was achter zijn congé. Maar zoals de jeugd thans een tweede kans krijgt bij de zaterdag-afdeling van de AFC, zo kreeg De Groot dezelfde mogelijkheid geboden door Van Praag en Henrichs. Als hij zich nu een dagdroom toestaat, doemt het beeld op waarin de zaterdag-afdeling zo rond het jaar 2000 via een algeheel Nederlands amateurkampioenschap een proflicentie krijgt. "Waarom niet?" vraagt De Groot zich hardop af. "In Spanje hebben de grote AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1993

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 72