Maar waarom heeft hij dat niet eerder gedaan. Hij had dat jaren geleden al moeten doen". "Bij PSV en Ajax is dat nodig; keepers in het doel die kunnen meevoetballen. Cruijff wilde Menzo al in mijn stijl laten keepen. Menzo kan het. Daarvan ben ik overtuigd, maar je maakt natuurlijk allemaal wel eens een fout. Alleen: als het op een ongelukkig moment gebeurt, zoals Menzo in Auxerre is overkomen, ben je natuurlijk meteen in de aap gelogeerd". "Ajax heeft nu Van der Sar. Ondanks zijn jeugd straalt hij een bepaalde rust uit. Men zegt dat hij weinig uitstraling heeft, maar hoe oud is hij nu helemaal? Tweeëntwintig. Zo jong had ik die bravoure ook nog niet. Met Van der Sar heeft Ajax de komende jaren niets te vrezen en als Menzo zijn ritme hervindt beschikt Ajax gewoon over twee prima doelverdedigers. Van nature is Menzo emotioneler. Ik vermoed dat hem dat geestelijk af en toe wat parten speelt". "Wat ik merk, in interviews in kranten en op radio en televisie, is dat veel spelers maar ook keepers doorgaans vooral blij zijn met alle dingen die ze goed hebben gedaan. Te weinig hoor ik ze over zaken waarin ze hebben gefaald. Dat soort verhalen is een beetje een trend geworden tegenwoordig. Al had ik een bere-wedstrijd gekeept, toch zat ik na afloop in over die ene fout die ik had gemaakt". te vroeg afgeschreven Hij kan zich de pijn van Menzo enigszins voorstellen. "Wat Menzo nu meemaakt, is mij ooit één keer overkomen. Maar toen was ik al 35. Ineens had Michels mij niet meer nodig. Hij wilde verjongen. Het was aan het eind van het seizoen 1969 -1970. We konden die middag op eigen veld kampioen worden tegen SW, dat al was gedegradeerd. Ik was aanvoerder. Michels had mij nog nooit gepasseerd. Vijfjaar lang niet. Vijf jaar achter elkaar had ik constant in het eerste elftal gestaan. Nooit waren er problemen tussen Michels en mij geweest. Maar die middag zette hij me er plotseling naast. Heinz Stuy die al vier jaar op de De Ajax-selectie uit het seizoen 1965-1966, het eerste Ajax-jaar van Gert Bals. Staand van links naar rechts: trainer Rinus Michels, Ton Pronk, Frits Soetekouw, Gert Bals, Theo van Duivenbode, Günther de Haan, Piet Keizer, Arnold van Haren, Barry Hulshoff. Gehurkt: Sjaak Swart, Henk Groot, Co Prins, Johan Cruijff, Bennie Muller, Ronnie Boomgaard. bank had gezeten moest erin. Het was natuurlijk absurd om zoiets te doen in een kampioenswedstrijd". "Op die manier hoefde het voor mij niet langer bij Ajax. Ik dacht: ik doe er beter aan maar meteen te vertrekken. Ik ben toen naar Vitesse gegaan. Als stand-bye achter Stuy had ik best nog een seizoen bij Ajax willen blijven. Gelet op het WK later (1974) in Duitsland heeft Michels mij misschien wel te vroeg afgeschreven" "Het vertrek na die mooie jaren deed pijn, maar ik heb er niet wakker van gelegen. Per slot van rekening was ik semi-prof. In de grote jaren van Ajax had ik er gewoon een baantje bij, als enige. Ik werkte bij Philips Duphar in Amsterdam. Ik kreeg alle medewerking om 's middags te trainen. Aan de middagen had ik genoeg. Trainingen van hele dagen waren aan mij niet besteed". Zevenendertig was Gert Bals toen hij bij Vitesse ten slotte een punt achter zijn carrière zette. Hij nam dat besluit van de ene dag op de andere. Zonder tranen stopte hij later ook onverhoeds als voetbaltrainer. "Ik was het zat. Ik had er geen lol meer in. Ik had alles al meegemaakt en ineens moest ik bij de amateurs voor oppassertje gaan spelen. Als het plezier is verdwenen, moet je stoppen. Maar dat is met alles zo in het leven. Alleen met werken moet je doorgaan. Dat doe ik dus, enkel en alleen omdat ik eten moet". Personalia Naam: Gert Bals Geboren: 18 oktober 1936 in Utrecht Positie: doelman Clubs: RUC, Utrecht, Velox, Zeist, 't Gooi, PSV, Ajax, Vitesse In dienst van Ajax: 1965 - 1970 Prijzen: Kampioen van Nederland met Ajax in 1966,1967,1968 en 1970; winnaar van de KNVB-beker met Ajax in 1967 en 1970 Hoogtepunt: Europa Cup 1-finale Ajax - AC Milan (1-4) in 1969 in Madrid Dieptepunt: Gepasseerd voor kampioenswedstrijd Ajax - SW (8-0) in 1970 Jeugdinterlands: 4 A-interlands: Geen Trainer van: Vitesse, ADO'20, Kozakken Boys, GVW Fan van: Lev Jashin, Gordon Banks, Piet Kraak 1993: exploitant van een tabaks- annex tijdschriftenwinkel in Veenendaal A IA V KA A CA 7 I KI C CCDTCAADCD 1QQQ

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 34