mee dat je in een tijdsbestek van een paar minuten vijf keer naar een hoek moet duiken? Zulke situaties doen zich nooit voor. Ik was daar heel nuchter in. Ik trainde veel liever op spelvormen in wedstrijd-verband. Vijf tegen vijf bij voorbeeld met grote doelen op een half veld". "Die man is gek" "Er is niemand geweest die mij het keepen heeft geleerd. Ik deed dat zelf. Heel jong al, toen ik nog bij 't Gooi speelde, trainde ik mezelf, 's Morgens in alle vroegte met de dauw nog over het gras. In mijn eentje. Ik had zelf een sleutel van het ballenhok en dan ging ik aan de gang. Met ballen en pionnen en paaltjes. Die plaatste ik op de hoeken van het doelgebied en het strafschopgebied en de ballen legde ik bij de paaltjes neer. Vanuit mijn doel dook ik er dan naartoe. De pionnen stelden de tegenstanders voor. Die mochten mij normaal alleen voorbij als ze richting cornervlag gingen. Niet richting doel. Zo deed ik dat. Duiken naar een paaltje. De mensen die me bezig zagen dachten: Die vent is gek." "Een bal stoppen op de lijn kan iedereen leren. Natuurlijk is het prachtig wanneer een keeper als een vogel naar een hoek vliegt. Spectaculaire saves zijn schitterend om te zien, maar eigenlijk moeten ze niet nodig zijn om een doelpunt te voorkomen. Als een keeper de spelsituatie goed inschat, hoeft het zover niet te komen. Dan kan hij de bal soms gewoon oprapen". Over het edele ambacht heeft Gert Bals een uitgesproken mening. "Ik houd niet van keepers die op de doellijn staan. Ik vind het vreemd dat Pim Doesburg bij Feyenoord en het Nederlands elftal de beste keepers van Nederland ttaint. Pim kon bij PSV en Sparta fantastische reddingen verrichten; dat was af en toe niet normaal meer, zo fraai. Maar hij kwam nooit een meter zijn doel uit". "Van een echte keeper wordt veel meer verwacht. Die moet vooral kunnen anticiperen op spelsituaties. Het belangrijkste is dat hij de zaak defensief organiseert op de momenten dat zijn ploeg in de aanval is. Hij moet zijn verdedigers dan zo neerzetten dat ze niet door een counter verrast kunnen worden". "Een goede keeper staat niet op de doellijn, maar op de rand van zijn strafschopgebied. Clubs als Ajax en PSV zijn altijd stukken beter dan de rest. Soms spelen ze tachtig van de negentig minuten op de helft van de AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1993

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 31