mocht niet te hoog zijn. In Spanje of Italië betalen ze makkelijk ook voor oudere spelers hoge bedragen. In Nederland werkt dat niet zo, vind ik. Dat was een gevoelskwestie. Ik heb inderdaad zelf met het bestuur van Milan overlegd. Maar het is verder niet zo belangrijk hoe dat bedrag tot stand is gekomen. Ik kostte 1,4 miljoen, dat was het resultaat en daar was iedereen tevreden mee. Het is keurig gegaan en dat siert Milan, lijkt mij, ik vind zo'n houding, zo'n manier van omgaan met je spelers ook een groot compliment waard en een voorbeeld in de voetbalwereld. Milan is een club waar ik met heel veel plezier aan terugdenk. Het is een fantastische ervaring geweest om daar te kunnen spelen onder ideale omstandigheden. De vijf jaar bij Milan waren een echte verrijking van mijn leven, maar eigenlijk is elke ervaring dat. Ook de komende twee jaar bij Ajax zie ik als zodanig. Het klopt dat Milan tot het laatste moment geprobeerd heeft mij over te halen toch bij Milan te blijven. Tot wanneer precies? Tot het allerlaatste moment..." "terug" bij Sporting In de berichtgeving is Rijkaard inmiddels geworden tot een poëet; een filosoof. Maar er is niet altijd zo lyrisch over Rijkaard geschreven als nu. Zijn gevoel zei hem dat het tijd was terug te keren naar zijn voetbaloorsprong. Die intuïtieve beslissing wordt als heldendicht bezongen. Maar eerdere beslissingen, die evenzeer aan het gevoel waren ontsproten, maar die een onduidelijker situatie tot gevolg hadden, werden nogal badinerend afgedaan. Zo was er de korte vrijage met PSV die nooit tot een dienstverband leidde. En zo was er ook, na de ruzie met Ajax-trainer johan Cruijff, de overstap naar het Portugese Sporting Lissabon. De eerste keer dat Rijkaard in het stadion van Sporting zou spelen was echter eerst in 1993, en in het tenue van Ajax. Op de tribunes zagen 70.000 mensen hoe Ajax met 2-0 van Sporting verloor. "Het was inderdaad de eerste keer dat ik in dat stadion heb gespeeld. Een raar gegeven? Ach, wat is raar? Ik aanvaard het gewoon. De enige gedachte die ik had was dezelfde als die andere Ajax-spelers hadden, denk ik. Het was een oefenwedstrijd in de aanloop naar de competitie, gewoon een wedstrijd waar ik wedstrijdritme op kon doen. Ik heb me niet bezig gehouden met het idee dat ik ooit door Sporting ben aangetrokken. Wat me wel opviel toen we eenmaal bezig waren, was dat het Sporting-publiek regelmatig mijn naam riep en dat ze sympathiek overkwamen. Dat vond ik wel grappig, omdat ik daar inderdaad nooit een wedstrijd heb gespeeld. Het had anders kunnen lopen. Ik had er wel een aantal jaren kunnen spelen, maar zover is nooit gekomen." In plaats van Sporting werd het indertijd Real Zaragoza, een tussenperiode waar eigenlijk weinig AJAX MAGAZINE over bekend is. "Mijn periode bij Zaragoza is vooral belangrijk geweest omdat ik zo'n beetje een heel seizoen niet gespeeld had. Er restten nog maar acht wedstrijden voordat het EK begon. Als ik geen club had gevonden zou ik niet met het Nederlands elftal naar het EK kunnen. Er is toen in allerijl een club gezocht. Het maakte eigenlijk helemaal niet uit welke club dat zou zijn. Het is Zaragoza geworden. Het enige doel was het EK halen. Dat is gelukt, zoals iedereen weet. Maar dat het gelukt is, had niet zozeer met de club Zaragoza te maken, volgens mij. De mensen waren er aardig en voor zover ik erover kon oordelen was het een fijne club. Maar ja, als je er maar acht wedstrijden hebt gespeeld, kan je nog niet de hele situatie doorzien. De tijd was te kort om echt in te burgeren." Sacchi, Berlusconi en Milan Na Zaragoza volgde het EK, één van de sportieve hoogtepunten uit Rijkaards rijke carriere, waar hij opviel als een zeer waardevolle speler. In de ogen van Milan- trainer Arrigo Sacchi was Rijkaard de man die Milan nodig had. Berlusconi was niet bijzonder gecharmeerd van de technisch vaardige Europees kampioen. Hij kende de verhalen over PSV, Ajax en Sporting en vond te veel haperingen op zijn curriculum vitae. Berlusconi was sterk geporteerd van zijn Argentijnse aankoop Claudio Borghi met wie hij graag door wilde gaan, maar uiteindelijk bleek de overredingskracht van Sacchi groot genoeg om Berlusconi tot de aankoop van Rijkaard te bewegen. "Sacchi is inderdaad op zijn achterste poten gaan staan, heeft het hoog gespeeld. Hij heeft afgedwongen dat ik moest worden gehaald en dat Borghi moest worden verkocht. Berlusconi was het er helemaal niet mee eens, maar hij was ook de eerste om naar mij toe te komen en mij te feliciteren. Hij zei dat hij het verkeerd had gezien en dat hij blij was dat ik was gekomen." Rijkaard won met Milan alles wat er te winnen viel. Hij bewees Berlusconi ruimschoots het gelijk van Sacchi. Na Sacchi kwam Fabio Capello en ook met hem vierde Rijkaard successen. Nu, na het vertrek van Rijkaard en Gullit, lijkt Milan weer toe aan een nieuwe fase. 19

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 21