je als speler zo snel mogelijk fit moet worden en zo snel mogelijk wedstrijdconditie op moet bouwen. Als je van een blessure terug moet komen, of je moet worden klaargemaakt voor het grote werk dan moet je met Bobby werken, 't Is zwaar, maar als je weet dat je het nodig hebt, doet het je goed. Vooral in de eerste weken van de competitie, met die opeenvolgende wedstrijden op zondag en woensdag, had nog wel een paar dagen nodig om fysiek bij te komen. Het duurde even voordat ik weer op krachten was gekomen. Ik leef heel zorgvuldig naar de wedstrijden toe, zodat ik daar alles kan geven. De terugslag die ik na de eerste wedstrijden kreeg is logisch. Ik ben pas later met de trainingen begonnen, maar daarbij ben ik wel al snel explosieve dingen gaan doen. Het ging toch nog redelijk, en redelijk is niet slecht." Geen extra druk Vóór de komst van Rijkaard werd er in de media nogal neerbuigend gesproken over de kracht van de Ajax-selectie. Nadat Frank zijn ja-woord had gegeven, veranderde die opinie totaal. Nu wordt ieder resultaat minder dan het landskampioenschap door de media bij voorbaat opgeblazen tot een fiasco. Wat Frank betreft levert dat geen extra druk op. "Nee, mijn intentie blijft hetzelfde. Ik heb mezelf een doel gesteld. Dat mensen daar positieve gedachten bij hebben, is alleen maar leuk. Dat werkt alleen maar motiverend. Op mijzelfheeft dat enthousiasme geen invloed in die zin dat ik anders tegen de dingen ga aankijken of dat ik een zwaardere druk voel. Ik geloof niet dat er zaken van buitenaf invloed op mij hebben. Ik trek over het algemeen mijn eigen plan. In de loop der jaren bouw je ervaring op en ga je op een bepaalde manier handelen en ga je bovendien steeds weer een stapje verder. Ik ga ook bewust met alle aandacht om en probeer het, zover dat in mijn vermogen ligt, te controleren. In het begin zijn er veel vragen geweest voor interviews. Daar was ik op voorbereid en daar ben ik op ingegaan, omdat ik vind dat het erbij hoort. Het is logisch dat mensen alles willen weten op het moment dat ik na zo'n periode weer terugkom bij Ajax. Dan heb je ook wel een beetje de plicht om iedereen zoveel mogelijk te woord te staan. Maar op een gegeven moment heb je alles wel zo'n beetje gezegd wat er te zeggen valt. Er is al heel vaak gesproken en geschreven over mijn beweegredenen om weer naar Ajax te komen. Dat is nu wel allemaal bekend. Dit is dan ook voorlopig mijn laatste interview." met dank aan Milan Het motief voor de terugkeer naar Ajax begon met de gedachte dat de klus bij Milan er wel zo'n beetje op zat. Frank kreeg dat gevoel aan het einde van het seizoen. Er was hem al een paar keer de aanbieding gedaan om zijn contract open te breken. Een jaar voor het aflopen van zijn contract had hij al bij kunnen tekenen. Maar Frank stelde de beslissing uit. "Ik voelde dat ik het wel zo'n beetje had gehad. Sportief heb ik bij Milan prachtige hoogtepunten meegemaakt. Ik had behoefte aan nog een sportieve wending. Mijn contract liep af. Op dat moment heb je de keuze: blijven of weggaan, zo simpel ligt dat. Ik besloot als eerste om niet door te gaan bij Milan. Naar welke club ik zou gaan, wist ik toen werkelijk niet." In een televisie-interview met Barend en Van Dorp liet Rijkaard weten dat de kans dat die club Ajax zou worden niet bijzonder groot genoemd kon worden. Hij liet iedereen achter in een wurgende onzekerheid. Het Ajax-publiek leefde tussen hoop en vrees. Terwijl men bij Anderlecht meende voldoende reden te hebben om te mogen hopen op de komst van Rijkaard. Aanvankelijk was men in Brussel echter nog wél onzeker of men de vast te stellen transfersom zou kunnen voldoen. Rijkaard wist zelf al dat het Ajax worden zou. Hij overtuigde zijn vrouw Monique die liever nog in Italië was gebleven en liet Ajax zijn keuze weten. Ook in De Meer was men, onder leiding van penningmeester Van Os erg benieuwd naar de transfersom. Uiteindelijk zou die op het bijna symbolische bedrag van 1,4 miljoen gulden uitkomen. Het was Frank zelf die ervoor zorgde dat hij voor miljoenen minder dan aanvankelijk de bedoeling was, werd verhandeld. "Ik had een bepaald idee voor welk bedrag ik terug wilde komen naar Nederland. Dat AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1993

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 19