verwachtingen het veld in. Je hoopt ergens op en je probeert daar ook in te geloven. Als die verwachting vervolgens in de wedstrijd gerealiseerd wordt, kan je niet anders dan tevreden zijn. Het resultaat was goed. Dat doelpunt was leuk, maar het is belangrijker om een wedstrijd te winnen dan een doelpunt te scoren. Eerlijk gezegd ben ik nooit zo met een doelpunt bezig. Ik concentreer me gewoon op de wedstrijd in zijn geheel. Dat was ook in die wedstrijd tegen RKC zo. Ajax heeft tegen een stugge tegenstander, met goede voetballende momenten, weinig kansen weggegeven. Hét leek erop dat de ploeg al redelijk uitgebalanceerd was. Maar het zal nog wel een aantal weken duren voordat we als ploeg naar een bepaalde vorm zijn toegegroeid." Aldus Frank Rijkaard, wiens blijdschap na zijn goal ook bij het publiek emoties losmaakte, "'t Is toch ook mooi, scoren bij je rentree. Ik voelde bij die presentatie op de Open Dag al iets bijzonders bij het publiek. Warmte. Het is alsof het voetbal in Amsterdam in die vijf jaar dat ik weg ben geweest nog meer is gaan leven. Zo'n enthousiasme. Dat werkt aanstekelijk en daar wil je de mensen ook iets voor terug geven. Je voelt dat de mensen iets van je verwachten en dat wil je ze geven ook. Daarom was dat doelpunt tegen RKC ook meer dan alleen een doelpunt. Het was de bevestiging terug te zijn op de plaats waar je prachtige momenten hebt meegemaakt, waar een heel stuk van je geschiedenis ligt, een deel van je voetbalhart. Een doelpunt is een doelpunt maar dit had iets meer." In de tweede competitiewedstrijd leek het erop alsof de echte vorm reeds bereikt was. FC Utrecht, in de Galgenwaard statistisch gezien een uiterst lastige tegenstander, was dit keer kansloos. Rijkaard scoorde opnieuw, nu zelfs tweemaal. Na de wedstrijd sprak Van Gaal over de beste wedstrijd ooit onder zijn leiding. Opnieuw speelde Rijkaard een belangrijke rol. Maar tegen Utrecht speelde Ajax collectief ijzersterk. Als Ajax kan zorgen dat het niet afhankelijk wordt van één of twee spelers, mag het hoop koesteren dat het niet opnieuw aan wisselvalligheid ten prooi valt. Rijkaard wordt algemeen als de grote ster gezien die de Ajax-kar zou moeten trekken, maar zelf stelt hij zich liever wat bescheidener op. "Je probeert zoveel mogelijk je teamgenoten te steunen. Maar dat geldt zeker niet alleen voor mij. Ook andersom is het zo dat als ik het even moeilijk heb, anderen mij helpen. Ik denk dat er niets verkeerd aan is op moeilijke momenten het voortouw te nemen. Ik hoef niet perse diegene te zijn. Het is onze gezamenlijke verantwoordelijkheid dat alle taken worden uitgevoerd. We moeten met z'n allen het leuke in het voetbal naar boven halen. En dat leuke zit er in deze Ajax- ploeg helemaal in. Weet je, ik vind het zelf ook fantastisch om met die jonge gasten te voetballen. Er zit zoveel talent...Neem nou Frank de Boer of zijn broer Ronald. Die kunnen gewoon heel goed voetballen. En wat dacht je van Clarence Seedorf. Hij is als voetballer al veel verder dan ik op die leeftijd. En Jari Litmanen en Dan Petersen...Ik kan wel doorgaan met het noemen van namen maar ik zeg dit vooral om te laten zien hoeveel mogelijkheden het elftal heeft en hoe mooi het is daar deel van "uit te maken." Frisser Tegen Utrecht spatte de spelvreugde er van af. Rijkaard groeit met elke nieuwe wedstrijd maar eigenlijk is hij nog altijd hard bezig om zijn eigen voorbereiding af te maken. Op 5 juli, toen de eerste training plaatsvond, was Rijkaard nog op zomerreces. De vakantie duurde Van Gaal te lang, maar Rijkaard gunde zich voor het eerst sinds jaren een langere rustperiode. Rijkaard: "Ik weet niet of ik die langere vakantie echt nodig had. Maar het was wel prettig. Vakantie is altijd prettig. In mijn carrière heb ik nooit een voorbereiding gemist. Dit was de eerste keer. Het maakte niet echt veel verschil voor wat betreft het gevoel waarmee ik aan deze competitie begon. Hoogstens zou het zou kunnen zijn dat je iets meer zin hebt om weer te voetballen, dat je er iets frisser tegenaan kijkt. Maar hoe lang je ook vakantie hebt, op het moment dat je weer begint, ga je een zware tijd tegemoet. Ik moest me nu sneller voorbereiden dan andere jaren en natuurlijk kan je na zo'n wat geforceerde jacht op de vorm een terugslag verwachten. Toch heb ik me niet verbaasd dat ik al zo snel weer in het veld stond. Ik heb niet zoveel voorbereidingstijd nodig en daarnaast was er de drang om weer in het veld te staan. Dat is iets dat je niet zo makkelijk kan uitleggen. Kriebels? Ja, zoiets, het is alsof je aan iets lekkers ruikt of proeft en er dan niet van afkan blijven. De drang ook om er bij te zijn, vanaf het begin af aan." Om in recordtijd naar de benodigde wedstrijdconditie te komen trainde Frank vaak met Bobby Haarms. "De trainingen met Bobby Haarms zijn steedst hetzelfde," zegt Frank, "Dat is leuk om te constateren. Net als de andere dingen binnen Ajax die in wezen niet veranderd zijn in vergelijking met vijfjaar geleden. Dat maakt het "thuiskomst- gevoel" nog voelbaarder. Jazeker, er is ook het nodige veranderd, maar de sfeer in de kleedkamer, rond het trainingsveld met die groep oude mannen die er élke training weer staat, de mensen van het spelershome en de administratie is nog steeds hetzelfde. En Bobby. Ik heb nu weer aan den lijve ondervonden hoe effectief die aanpak is als

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 18