Lange tijd werd voetbalminnend Nederland in onzekerheid gehouden over de richting die Frank Rijkaard aan zijn toekomst zou geven. Maar op dinsdagavond 27 juli ging het bericht als een lopend vuurtje door de stad. Rijkaard terug bij Ajax! Op die bewuste avond belegde Ajax in allerijl een persconferentie om de media gewag te doen van het accoord dat om half zeven rond kwam. Champagne bruiste, gezichten glommen van trots, flitslampen weerlichtten in de fonkelende ogen van speler en bestuurders. Opmerkelijk snel werd Frank ingezet. Na een kleine week van intensieve trainingsarbeid werd Ajax - Barcelona het duel van zijn rentree. Eeen groot gejuich steeg van de tribunes van het Olympisch Stadion op toen er aan het begin van de rust één Ajacied aan een warming-up begon: Frank Rijkaard. drang naar voren Zijn eerste 45 minuten waren moeizaam. Frank Rijkaard speelde op 3: vrije verdediger, en legde volgens directeur betaald voetbal Louis van Gaal een te groot enthousiasme aan de dag. De drang naar voren ondermijnde de eigen defensie en Romario profiteerde gretig. Van Gaal had gehoopt op een sober spelende Rijkaard, maar creativiteit laat zich soms moeilijk beteugelen. Rijkaard verhuisde in latere oefenwedstrijden naar 6: rechtshalf, en begon de competitie ook op die positie. De wedstrijd tegen RKC was nog maar drie minuten oud toen Rijkaard een voorzet van Overmars bij de tweede paal inkopte. Toen in de tweede helft ook nog een gevoelvolle assist met buitenkant rechts volgde waaruit Dan Petersen scoorde, kon niemand meer twijfelen aan de waarde van de gewezen Milanees. opbouwen, niet afbouwen Het snelle doelpunt was een bevrijding. Niet zozeer voor Rijkaard zelf, als wel voor iedereen die hoopte dat de enigszins denigrerende opmerking van Cruijff zo snel mogelijk zou worden geloochenstraft. In theorie is het mogelijk dat Cruijffs hardop uitgesproken verwondering over de mogelijkheden tot afbouwen van een speler op leeftijd bij een club als Ajax, te maken heeft met de inmiddels bijna antieke ruzie die ontstond doordat Rijkaard moedeloos werd en geïrriteerd door Cruijffs neiging tot onophoudelijk corrigeren. Met die theorie houdt Rijkaard zich echter in het geheel niet bezig. Rijkaard is niet naar Ajax gekomen om af te bouwen, zoals Cruijff suggereerde, maar om Ajax te helpen opbouwen. Hij wil ook in Amsterdam nog de nodige successen vieren. De ambitie van Rijkaard bleek overduidelijk in die eerste competitiewedstrijd tegen RKC. Mooier dan zijn doelpunt was de pass waaruit Petersen in de derde minuut van de tweede helft 2-0 op het scorebord bracht. In die pass zat alle klasse die Rijkaard in zich heeft. Jammer genoeg was de NOS-regie nog niet ingesteld op de talenten van Rijkaard. De camera's zoomden nog in op de plek waar de bal geweest was op het moment dat Rijkaard in een oogwenk de ruimte had gezien die schaduwspits Dan Petersen voor zich had. In één vloeiende beweging raakte hij de bal met zijn rechtervoet, net achter de neus en iets rechts van de vetergaatjes. De bal kwam links voor Petersen op de grond, maar stuiterde door het tegeneffect exact voor zijn rechtervoet. De camera's misten het, en daarmee ook de televisiekijkers, maar het publiek op de tribunes van De Meer zag de weergaloze traptechniek van een voetbaldier. De gouden voeten van Wim Jonk vertrokken naar Italië, maar de briljanten van Frank Rijkaard kwamen daarvoor terug. "winnen, dat is belangrijk" "Ik was tevreden met die eerste competitiewedstrijd. Je bent toch gespannen, 't Is je eerste competitiewedstrijd voor Ajax, voor eigen publiek ook nog. Dan ga je met de beste AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1993 15

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 17