Grote belangstelling van de media voor de presentatie van een nieuwe Ajacied. Frank Rijkaard en Ajax maakten op dinsdagavond 27 juli bekend met elkaar tot overeenstemming te zijn gekomen. 's-Avonds werd voor een vol Olympisch Stadion (40.000 mensen) weliswaar met 4-2 verloren van Barcelona, maar het eerste optreden van Frank Rijkaard in de tweede helft was in feite het moment waar het publiek voor was gekomen. Zijn optreden verliep niet helemaal vlekkeloos. Logisch, gezien de korte tijd dat hij in training was. Barcelona met Romario (goed voor twee goals) pakte de zaken wat energieker aan en hoewel onze ploeg door Edgar Davids en Ronald de Boer met 2-1 voor kwam werd de nederlaag toch een feit. succes bij Feyenoord Aanmerkelijk beter verliep de ontmoeting tegen Feyenoord in de Kuip in de strijd om de Supercup, officieel "PTT Telecom-Cup" geheten. De ontmoeting tussen de landskampioen en de bekerwinnaar ter opening van het nieuwe seizoen. In de ons omringende landen is dat al jaren een traditie. Vooral Engeland hecht grote waarde aan een dergelijke wedstrijd. In Nederland is men nog niet zover getuige de, als experiment bedoelde, speciale regeling om aan kaartjes te komen. Alleen in combinatie met een treinkaartje kon men een toegangsbewijs bemachtigen en plaatsnemen in de Ajax-Fun Express. Het gevolg was een allesbehalve uitverkocht stadion en lang niet de verwachte tienduizend Ajax-fans. Dat weerhield Ajax er overigens niet van voor de vierde keer in successie de Rotterdammers volledig zoek te spelen en dit keer "maar" met 4-0 te winnen. Jari Litmanen (kopbal), Frank de Boer (hard van dichtbij) Mark Overmars (schuiver links in de hoek) en weer Jari Litmanen (binnenkant rechts in de rechterhoek) zorgden voor de goals. Feyenoord kon er niets tegenover stellen, zelfs niet hun sterkste wapen, agressiviteit, omdat onze spelers dat simpelweg niet toelieten. Verheugend was dat Frank Rijkaard de volle negentig minuten goed uitspeelde, dat John van den Brom steeds beter ging spelen en dat het elftal als collectief (met notabene Clarence Seedorf in de spits) prima opereerde. Een uitstekende generale, vlak voor de aanvang van de competitie. De manier waarop Ajax goed en geconcentreerd bleef spelen gaf vertrouwen voor de toekomst. n Competitiestart Alvorens de competitie zou beginnen stond er nog een oefenwedstrijd tegen Sporting Lissabon in Portugal op het programma. Voor maar liefst zeventigduizend mensen werd door Louis van Gaal deze wedstrijd duidelijk ook gebruikt ter voorbereiding en hij paste de nodige wissels toe, zoals twintig minuten voor tijd, toen Peter van Vossen de plaats van Frank Rijkaard innam. Door twee ongelukkige treffers (van richting veranderde schoten) werd het weliswaar een nederlaag maar geen verlies om van wakker te liggen. Onze technische staf kon zich vervolgens gaan verdiepen in de voorbereiding op de eerste competitiewedstrijd tegen RKC Op 15 augustus opende Ajax haar poorten voor dat duel tegen RKC met uiteraard een heel goed gevuld stadion. Zo'n achttien duizend seizoenkaarthouders en andere belangstellenden aanschouwden met hoge verwachtingen de eerste verrichtingen van onze ploeg. Al heel snel kon men op de banken toen Frank Rijkaard de eerste goal voor z'n rekening nam door koppend uit een voorzet van Mare Overmars de bal in het net te jagen. Een mooier "debuut" kon Frank zich nauwelijks wensen. Verdere goals bleven lang uit, ook door wat pech toen een knal van Ronald de Boer de paal trof. In de tweede helft werd het door Dan Petersen en Mare Overmars 3-0 terwijl de tegenstander bijzonder weinig kansen werd gegund. Dat was een week later bij FC Utrecht, waar Ajax in de laatste tien seizoenen slechts twee keer tot de volle winst kwam, ook het geval. Onze ploeg bleek deze keer zeer te zijn opgewassen tegen de Utrechtenaren. Niet alleen de 4-1 winst getuigde daarvan, vooral de manier waarop Ajax voetbalde imponeerde. "De beste wedstrijd die Ajax onder mijn leiding ooit heeft gespeeld", kwalificeerde Louis van Gaal de prestaties van zijn team. Slechts vanaf het moment dat de 4-0 voorsprong (Frank Rijkaard en Jari Litmanen scoorden ieder tweemaal) op het bord stond sloop wat er gemakzucht in het elftal moest Edwin van der Sar zowaar een paar keer handelend optreden en zelfs één keer naar het net gaan. Finidi George debuteerde zeer verdienstelijk in zijn eerste competitiewedstrijd en eigenlijk kende het elftal in deze wedstrijd geen zwakke punten. En dat terwijl vijf spelers (Davids, Kreek, Van Vossen, Alflen en Petersen) op de blessurelijst stonden. Allemaal namen die straks ook willen voetballen. Dat wordt dus nog wat. 12 AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1993

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 14