schaamrood op de kaken terug naar Amsterdam. Een absolute afgang in deze fase van de competitie, waar het al zoveel punten had laten liggen. In de eindfase, kon het elftal niet de kracht opbrengen om in ieder geval de indruk te wekken er alles aan te doen om zo lang mogelijk in de buurt van PSV en Feyenoord te blijven. De vraag blijft hoe het toch mogelijk is dat een elftal zo ver weg kan wegzakken, dat zelfs een speler als Dennis Bergkamp in aanmerking kwam om gewisseld te worden en dat in negentig minuten vrijwel geen enkele kans kon worden gecreëerd om tot scoren te komen. Wim Jonk, terug van een langdurige blessure, kon daar ook weinig aan veranderen. Ajax en iedereen die de club een warm hart toedraagt slikte een bittere pil. De titel zou dus gaan naar PSV of Feyenoord, daar zou het bezoek van Feyenoord aan het Olympisch Stadion, een week later, niets aan kunnen veranderen. Herstel Ajax - Feyenoord. Misschien een gelegenheid om "dat schaamrood op de kaken" weg te werken. Dat bij winst van Ajax PSV de lachende derde zou kunnen worden speelde even geen rol van betekenis. Onze ploeg had op z'n minst de sportieve plicht een goed resultaat te behalen en Feyenoord moest maar laten zien waartoe het in staat zou zijn om de titelskansen in tact te houden. Een wat vreemd en beladen duel, mede omdat Ajax al eerder tegen Feyenoord, nota bene in Rotterdam, twee keer (0-3 competitie en 0- 5 beker) had laten zien hoe goed het tegen die ploeg kan voetballen. Een derde keer in hetzelfde seizoen zou toch eigenlijk niet mogelijk zijn? De wisselvalligheid in de prestatiecurve van onze ploeg kwam nu weer eens in gunstige zin naar voren. Weer kwam het tot een hoge score in Ajax' voordeel. Voor de rust al drie treffers (Ronald de Boer in combinatie met Dennis Bergkamp en Stefan Pettersson, Marciano Vink op een voorzet van Tarik Oulida en vervolgens Wim Jonk op aangeven van Mare Overmars). Moeiteloos walste Ajax over Feyenoord heen dat na rust de score tot 4- 0 zag oplopen door een goal van Wim Jonk. Ajax verloor vervolgens scherpte en dat had onmiddellijk twee tegentreffers tot gevolg. Het nam wat van de glans weg, maar het verschil in voetbal in de ruimste zin van het woord werd vlak voor tijd benadrukt door Stefan Pettersson op aangeven van Dan Petersen. De 5-2 winst gaf reden tot tevredenheid, maar de wrange bijsmaak dat-het - allemaal-eigenlijk-weinig-uitmaakte bleef hangen. Dat een ploeg, die zo goed kan voetballen en een kampioenskandidaat tot driemaal toe alle hoeken van het veld laat zien, over het hele seizoen genomen toch teveel tekorten heeft om tot het einde toe serieus om de titel te blijven meedraaien is voor velen een gedachte die wanhopig maakt. PSV was de lachende derde hetgeen de Eindhovense voorzitter Ruts de uitspraak ontlokte dat voor de eerste keer in de geschiedenis een wedstrijd tussen Ajax en Feyenoord door PSV was gewonnen. Diezelfde Ruts kon niet weten dat zijn PSV een paar dagen later met 2-0 op de broek zou krijgen bij Roda JC, waardoor er voor Feyenoord weer enig perspectief ontstond en ook Ajax tenminste wat dichterbij kon komen. De spanning was terug, zij het niet voor Ajax. Want onze ploeg kon zich nog maar één prijs richten: de KNVB beker. Teveel verlies Voor het zover was moesten de onzen naar Enschede om FC Twente te bestrijden en, :olang het nog niet officieel was uitgeschakeld voor de titel, moest de ploeg winnen om van eventuele misstappen van de concurrentie te kunnen profiteren. Deze gedachte speelde helaas te weinig in de hoofden van de spelers want na het eerdere verlies tegen FC Twente in Amsterdam werd in Het Diekman een meer dan teleurstellende 2-0 nederlaag geleden. De opleving tegen Feyenoord kende helaas geen vervolg. Het was het beeld dat Ajax in feite de hele competitie heeft achtervolgd. Te weinig "ups" en teveel "downs" en daar kom je, als het om de titel gaat, niet ver mee. De technische staf onder aanvoering van Louis van Gaal zal als eerste de problemen onderkennen en naar verwachting de nodige maatregelen nemen om Ajax in het Ajax heeft de Cup! Marc Overmars, die met twee doelpunten tegen Heerenveen een groot aandeel had in de 6-2 zege, torst de bokaal die voor de twaalfde keer weer een plaats krijgt in de prijzen kast. volgende seizoen op z'n minst minder wisselvallig te laten presteren. Maar dat is makkelijker gezegd dan gedaan. Zeker met het oog op de manier zoals Ajax wil voetballen: aantrekkelijk, attractief, aanvallend, technische perfect en dan ook nog bijna alles winnen. KNVB-Beker Ajax kon zich nu volledig gaan concentreren op de Bekerfinale tegen Heerenveen op 20 mei in de Rotterdamse Kuip. Dat mocht absoluut niet mis gaan, wilde het seizoen niet volledig verloren gaan. Geen UEFA Cup, geen landstitel, maar dan toch wel de KNVB beker. Het werd een geweldige happening in Rotterdam. Vooraf was er veel publiciteit omtrent de volksverhuizing vanuit Friesland. Ruim 22 duizend Friese fans maakten per boot, trein en bus de tocht naar het Westen. Eenzelfde aantal Ajax- supporters vond ook een plaatsje in De Kuip om onze ploeg aan te moedigen. Een uitverkocht stadion, lekker weer, geen narigheden, kortom, alle ingrediënten voor een lekkere voetbalwedstrijd. Met daarbij natuurlijk de nodige spanning want in finalewedstrijden weet je het nooit, ook al komt een finalist, zoals Heerenveen, uit de Eerste divisie. Men bereikt natuurlijk niet zo maar de finale. En had Heerenveen PSV niet opzij gezet?. AJAX MAGAZINE JUNI 1993 9

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 9