Ledenraad door Tijn Middendorp Niet zo gek veel mensen binnen Ajax zullen zich realiseren dat het op 26 juli van dit jaar 30 jaar geleden is dat de eerste ledenraad werd geïnstalleerd. In ieder geval voor veel buitenstaanders is de ledenraad een wat vaag begrip. De dertigste verjaardag is een goede gelegenheid daar verandering in te brengen. Hoe is het ontstaan? In de jaren zestig was het toenmalige bestuur, onder voorzitterschap van Jan Melchers, de mening toegedaan dat, met name door de ontwikkeling in het betaalde voetbal, de financiële en zakelijke verantwoordelijkheden steeds groter werden. Het werd derhalve wenselijk geacht een instrument in het leven te roepen, bestaande uit mensen vanuit de algemene ledenvergadering, die het bestuur ten dienste zou gaan staan. Ook het vinden van de meeste geschikte kandidaten voor bestuurs- en andere belangrijke functies in de vereniging kon dan in kleinere kring in voorbereiding worden gebracht. Dat kon in de vorm van een ledenraad. 26 juli 1963 In december 1962 werd tijdens een buitengewone algemene ledenvergadering niet alleen besloten de verenigingsvorm binnen Ajax te handhaven, ook viel de beslissing het advies van de heren Catz, Desmit, Geudeker, De Jongh, Timman, Volkers en Westrik op te volgen om over te gaan tot het installeren van een ledenraad. De voorbereiding daartoe, met allerlei juridische aspecten, nam bijna negen maanden in beslag, waarna op 26 juli 1963 de eerste ledenraad werd geïnstalleerd. De ledenraad bestond uit 24 afgevaardigden van de stemgerechtigden, met daarbij de voorzitter, secretaris en penningmeester van de vereniging. Vermeldenswaard is, dat een aantal mensen van de zojuist gekozen ledenraad op diezelfde avond om 1 uur nog even als koor moesten optreden om de Ajax-Mars Het college van de Ajax Ledenraad Foto: Louis van de Vuurst op de grammofoonplaat vast te laten leggen leggen, want 25 Ajax-junioren hadden het laten afweten en het "City Orkest" stond zonder koor. Ajacieden als Jan Potharts, Wim Schoevaart, Henk Timman en Rob Been zongen een clublied, zo schreef Jaap van Praag in het clubblad, "waar de spaanders vanaf vlogen". Tweede Kamer en Regering Sedert de laatste statutenwijzigingen in 1991, vormen de 24 afgevaardigden de ledenraad en hebben bestuursleden en ereleden "slechts" recht van toegang tot de vergaderingen van de ledenraad. Het bestuur is verantwoording schuldig aan de ledenraad. Kandidaten worden op voordracht door de algemene ledenvergadering voor een periode van drie jaar gekozen, waarna men zich herkiesbaar kan stellen tot de maximum leeftijd van 70 jaar. De ledenraad vergadert zoveel als wenselijk, doch tenminste vier keer per verenigingsjaar. Dat verenigingsjaar loopt van 1 juli tot en met 30 juni. De instelling van de ledenraad was dan wel een novum in de Ajax-historie, en kon redelijk spectaculair worden genoemd, de aktiviteiten vonden veelal plaats in de anonimiteit en achter de schermen van de vereniging. Dat is thans niet anders. Alleen bij een escalatie haalt het college wel eens de publiciteit, zoals in 1988, toen bij een bestuurscrisis de ledenraad de taak had op zoek te gaan naar nieuwe kandidaten voor bestuursfuncties. Dat resulteerde in de aanstelling van het huidige bestuur. Verder heeft het college hoofdzakelijk een controlerende functie, zoals in de politiek de Tweede Kamer ten opzichte van de Regering. Verjonging In de loop van al die jaren is er wel het één en ander veranderd en aangepast binnen de ledenraad. Het college had lang een wat mistig imago en bestond grotendeels uit wat oudere mensen waar, althans naar buiten toe, betrekkelijk weinig activiteit vanuit ging. De buitenwacht wist helemaal niet waarvoor de ledenraad eigenlijk diende als die al van het bestaan van de Ledenraad op de hoogte was. Ook intern bestonden de nodige twijfels omtrent het nut van een dergelijk college. Daar is in de afgelopen jaren het nodige aan gedaan. Zeker wat betreft verjonging van de ledenraad. Het gevolg was: nieuwe mensen en bij gelegenheid nieuwe geluiden. Een goede verhouding tussen ledenraad en bestuur is essentieel voor het goed functioneren van de vereniging en we kunnen ons gelukkig prijzen dat die situatie op dit moment zeker aanwezig is. Nu, en hopelijk ook in de komende dertig jaar. AJAX MAGAZINE JUNI 1993

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 55