Dick de Groot meelevend aan de zijlijn. "Het volgend seizoen moeten wij ons zien te handhaven in de Eerste klasse", aldus de trainer van Ajax zaterdag 1 Opleiding Inmiddels maakt het zaterdagelftal een belangrijk deel uit van de totale opleiding bij Ajax. Spelen op het hoogste zaterdag niveau trekt veel belangstelling. Dat moet voor veel spelers aantrekkelijk zijn. "Het is", zegt Dick de Groot, "een extra opleidingsteam voor het betaalde voetbal. Het betekent dat je vijftien tot zestien jongens kunt onderbrengen, die dan langer bij Ajax kunnen blijven. En als daarvan vijf en twintig procent doorstroomt naar het betaalde voetbal, is dat fantastisch. Aan de andere kant moet je natuurlijk zorgen dat het zaterdagvoetbal in Ajax het betaalde voetbal niet gaat overschaduwen. De opleiding van de A 1 junioren via Ajax 2 naar het eerste elftal staat voorop. Het is wel zo, dat veel jeugdspelers in eerste instantie als amateur naar Ajax 2 gaan. Dan kan zo'n jongen best eens overwegen om in de zaterdag 1 te gaan spelen, met bijvoorbeeld 3000 of 4000 man publiek op te tribune. Wat anders dan op dinsdagavond te spelen voor een handje vol mensen. Helemaal als we bovenin lekker meedraaien. Ik was een paar weken terug bij Quick Boys tegen Katwijk, daar waren maar liefst 8000 mensen, er kon geen kip meer bij. Nou, je weet niet wat je meemaakt. Kijk, we zijn een verlengstuk van de opleidingen en ja.., ik moet het misschien een beetje zachtjes zeggen, maar het kan misschien best gebeuren dat het tweede elftal betaald voetbal een beetje in de verdrukking komt als spelers meer oog krijgen voor dat zaterdagvoetbal. Laatst zaten er een aantal spelers van het tweede elftal te wachten op hun gesprek met de technische staf, met betrekking tot het komende jaar. Riepen ze tegen mij in het voorbijgaan: trainer, als het niks wordt kunnen wij altijd nog bij u terecht, hè!. En dan maak je daar maar een grapje over, maar iedereen volgt die zaterdag en iedereen weet precies wat het elftal gedaan heeft. Vroeger wisten ze nauwelijks van het bestaan af. Natuurlijk blijft de hele opleiding gericht om het betaalde voetbal waar de zaterdag 1 deel van uitmaakt en niets anders." Professioneel Aan het moment dat Dick de Groot de overstap maakte van jeugdtrainer naar het zaterdagvoetbal, denkt hij met gemengde gevoelens terug. Het werken met jongetjes van veertien tot zestien jaar gaf hem enorm veel voldoening en enige weemoed is hem niet vreemd. "Maar", zegt hij nu," door de successen van het zaterdagelftal is het allemaal wel leuker geworden. Het is ook nu wat meer "mijn" elftal geworden, waar nog veel perspectief in zit. In de eerste plaats moeten we het volgend seizoen in de Eerste klasse ons zien te handhaven. Daar hebben we nieuwe spelers voor nodig want ik ben, zoals gezegd, m'n helë voorhoede kwijt. Ik hoop dus dat een paar nieuwe spelers uit de jeugd, die nog niet in aanmerking komen voor een kontrakt, bij Ajax willen blijven voetballen. Kijk, ik zeg altijd tegen die jongens: weggaan kan je altijd nog want als je 23 of 24 bent en je zegt dat je van de Ajax zaterdag 1 vandaan komt word je bij de grote amateurclubs met open armen ontvangen. Maar dan heb je het wel eerst bij Ajax geprobeerd. Nee, Ajax betaalt niet. Alles is perfect verzorgd, de kleding, de bus, het broodje bij tante Sien, de wedstrijdbespreking, het gaat er heel professioneel aan toe. Het enige is: geen geld. Toekomst "Ik denk dat de toekomst ons nog veel meer kan brengen. Op weg naar het jaar 2000. Nu we in die hoogste klasse uitkomen hebben we de kans amateurkampioen van Nederland te worden. Misschien dat we over een aantal jaren zó sterk zijn, dat ons dat lukt. Dan mag je als club een licentie aanvragen voor een plaats in de Eerste divisie betaald voetbal. Zo is TOP uit Oss er ook gekomen. En als je dan verder doordenkt kan dat fungeren als een soort satellietclub voor je vereniging, waar je jonge spelers op contractbasis kan laten voetballen en waar je de spelers dus meer kan bieden. Dat is toch een aardig toekomstbeeld om naar toe te werken. Maar voorlopig moeten we maar even zien hoe het allemaal loopt, want alles is totaal nieuw voor ons. Ik denk dat de moeilijkheidsgraad anderhalve klasse hoger ligt. Het elftal komt voor veel meer weerstand en kracht te staan, wat voor de opleiding fantastisch is. Meer weerstand, sterkere tegenstanders, zodat onze jongens weer wat verder komen en het minder moeilijk wordt die stap naar het betaalde voetbal te maken. Middenin meedoen moet mogelijk zijn maar in m'n hart wil ik bovenin meedraaien. Want ik zie dat wel zitten, zo'n 5000 tot 6000 man op de tribune..." Dank "Ja, wat ik nog kwijt wil is iedereen die bij het succes van het zaterdagelftal betrokken is geweest hartelijk te bedanken voor hun steun: de technische- en medische staf, het bestuur en de vele andere belangstellenden in de club. En zeker Cees Boot voor het sociale gebeuren rond het elftal. Allemaal hebben ze bijgedragen om Ajax in de eerste klasse van het zaterdagvoetbal te brengen want alleen ben je natuurlijk niks. Nu op weg naar het jaar 2000! AJAX MAGAZINE JUNI 1993

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 29