man publiek Trainer Dick de Groot, geflankeerd door zijn steun en toeverlaat Cees Boot (links) en fysiotherapeut René Wormhoudt: "Ik zie dat wel zitten vijfduizend man op de tribune!" werd helaas met 2-0 verloren. Vervolgens werden er de nodige maatregelen genomen om de weg naar de top verder te kunnen afleggen. Dick de Groot: "Er werd er een totaal nieuw team neergezet met hoofdzakelijk jonge spelers. Jongens, die bij ons in de jeugd hadden gespeeld en het bij Ajax weer wilden proberen, haalden we terug. Spelers als Renato Dijksterhuis en Dennis Gerritsen werden van buiten gehaald. Het werd een heel nieuw jong elftal, zeg maar "mijn" elftal. Jongens die ook echt wilden en bereid waren driemaal per week te trainen. Met dat elftal zijn we kampioen geworden in twee schitterende wedstrijden tegen Advendo, wedstrijden waarover ze bij de club nu nog over praten. Vervolgens werd het elftal verder versterkt met Brian Grampon en Omar Tahya. Daarmee zijn we de tweede klasse ingegaan als één van de jongste elftallen in de afdeling. En het resultaat is er, weer door die inzet en dat driemaal trainen, en alles wat daarbij komt kijken, hebben we ons doel bereikt en zijn we in eerste klasse gekomen." Smaakrnakertjes "Tot ieders tevredenheid maar ook verbazing, want het is echt verschrikkelijk snel gegaan. De laatste jaren zijn het moeilijkste omdat je dan toch met beter voetbal te maken krijgt. Maar we hadden ook een goed elftal dat een herkenbaar Ajax-systeem speelde, hetgeen toch zorgde voor gemiddeld zo'n 1000 man langs de lijn bij thuiswedstrijden en veel aandacht in de pers. Zelfs de trainer van het Nederlands amateurelftal, Ron Groenewoud, kreeg signalen om eens naar Ajax te gaan kijken terwijl hij praktisch nooit naar tweede klasse wedstrijden gaat. Dat heeft er toe geleid dat Dennis Gerritsen in het Nederlands Amateurteam kwam te spelen. En dan krijg je een sneeuwbaleffect, want op een gegeven moment stond de hele Eerste divisie langs de lijn. Dat was ook wel een beetje m'n eigen schuld want ik had wel eens gezegd: nou, ik weet niet of ze zitten te slapen maar als ik trainer in de Eerste divisie was kocht ik die hele voorhoede van Ajax op. Nou, dat is dat nu wel zo'n beetje gebeurd want Grampon speelt nu in Spanje, Gerritsen is door Ajax een kontract aangeboden en naar verwachting gaat Tahya naar Cambuur. Ben ik inderdaad voor het volgend seizoen m'n hele voorhoede kwijt. Dat is natuurlijk jammer want zij waren toch de smaakrnakertjes van je ploeg." Ideaal bereikt Het mag als bekend worden verondersteld waarom Ajax in 1983 besloot zich te richten op dat zaterdagvoetbal. In het Ajax Magazine 4 is daar reeds uitvoerig over geschreven. Dick de Groot kan daar dan ook kort over zijn. "In die tijd werd er veel gesproken over het probleem hoe wij spelers, die er nog niet helemaal waren, maar waarin wij het wel zagen zitten, voor de club konden behouden. Want veel spelers werden, achteraf bekeken, door ons te vroeg weggestuurd. Die zag je dan overal in Nederland prima voetballen. Maar ja, waar moest je die spelers dan laten? Ajax 3? Dat sprak weinig aan. Dan maar liever naar een goeie amateurvereniging, zeiden ze dan. Toen is dus het idee gekomen om in het zaterdagvoetbal te beginnen. Maar ja, dat was AVB, dus daar ving je ook geen spelers mee. We zijn dan toch begonnen en nu is het ideaal bereikt en ik zeg dat dit elftal op dit niveau een fantastische opleiding is voor spelers die technisch of fysiek er nog niet aan toe zijn om in het betaalde voetbal uit te komen. Die gewoon nog een jaar extra nodig hebben. Daar kunnen ze dan groeien om wat later die stap naar boven te maken. Zoals nu al spelers als Gerritsen, Grampon en Tahya hebben gedaan." AJAX MAGAZINE JUNI 1993 27

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 27