Dick de Groot Ajax zaterdag Dromen van 500C door Tijn Middendorp Foto's Louis van de Vuurst Op 17 april j.l. werd het eerste Zaterdagelftal van Ajax kampioen van de tweede klasse KNVB en promoveerde naar de hoogste klasse van de zaterdagamateurs. Trainer Dick de Groot ziet nog veel perspectief voor zijn elftal op weg naar het jaar 2000. Hij blikt terug en kijkt vooruit naar de toekomst van de zaterdagamateurs bij Ajax. Dick de Groot is al dertig jaar bij Ajax, was op jonge leeftijd als voetballer ook aktief bij Volendam en staat nu al twintig jaar bij Ajax op de loonlijst als trainer. Ongeveer net zo lang als z'n gabber Bobby Haarms, die vanaf het eerste uur bij het zaterdagvoetbal betrokken is geweest. Beiden zijn een beetje uit het zelfde hout gesneden, vol karakter en discipline en ook veel humor. "Maar", stelt De Groot, "Bobby is toch een beetje anders. Als ie bijvoorbeeld boos op je is kan hij dat lang volhouden. Ik niet. Als er iets is, wil ik dat er over gesproken wordt" Dick de Groot (50) is veruit de langste tijd jeugdtrainer bij Ajax geweest. Samen met Haarms begon hij in 1972 de pupillen te trainen en daarna had hij vele jeugdelftallen onder zijn hoede. Aan veel bekende spelers zoals Kieft, Van Basten, Rijkaard, de Boer-tjes, Silooy, Vanenburg, Roy en noem maar op, heeft hij zeer plezierige herinneringen overgehouden. "Als ik ze tegen kom zeggen ze nog steeds: hé, trainer, weet je nog wel, van toen! En dan vertellen ze iets vanuit de jeugd. Prachtig, niet? Je hebt veel successen met die jongens gehad en ze zijn allemaal goed terecht gekomen" Unieke prestatie Nu, sinds bijna 3 jaar, is Dick de Groot de trainer van het succesvolle zaterdagelftal van Ajax, dat ooit in 1983 op het allerlaagste niveau, de vierde klasse AVB, begon met wedstrijden te spelen. Zonder trainer, want dat was nog niet nodig. De klasse van de spelers was voldoende om de eerste jaren vrij gemakkelijk kampioen te worden en te promoveren. Dick: "Bobby Haarms was eigenlijk de eerste trainer die zich met het zaterdagvoetbal ging bezig houden. Vervolgens kwam Cruijff met het idee om iedere trainer om de beurt een maand lang dat zaterdagelftal onder handen te nemen. Dat waren in die tijd Cor van der Hart, Tonny Bruins Slot, Spitz Kohn, ik en nog een paar, maar dat liep natuurlijk voor geen meter. Want niemand had er trek in om 's- avonds om half acht nog eens die amateurs te gaan trainen, die toen in eerste klasse AVB uitkwamen. Bobby Haarms heeft ze toen naar de vierde klasse KNVB gebracht, Günther de Haan naar de derde klasse, en ik van de derde via de tweede naar de eerste klasse. Alles bij elkaar is de club er in geslaagd het elftal in tien jaar tijd naar de hoogste afdeling te loodsen. Een geweldige prestatie en uniek in het Nederlandse voetbal." Jongste elftal Het eerste jaar dat Dick de Groot het zaterdagelftal onder zijn hoede nam, liep aanvankelijk niet denderend. Door wat spelers aan het elftal toe te voegen en een grote inzet van iedereen scheelde het toch maar een haar of Ajax was toen al gepromoveerd naar de tweede klasse. De promotiewedstrijd tegen Vlug en Vaardig 26 AJAX MAGAZINE IUNI 1993

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 26