Dennis in het Vélodröme Column door David Endt "Wat moet ik daar nu mee? Die Jungen kan doch eigentlich niets? Hij mist alle basiselementen van een guter voetballer." Een augustusmiddag in Amsterdam. De airconditioning blaast en buiten slaapt het gras. In het spelershome van Ajax zucht Kurt Under. Wat sóll hij met die jonge rechtsbuiten die hem niet kan bekoren. Droefheid speelt rond 's-mans gerimpelde voorhoofd en de vermoeide ogen verraden zijn gevoelens: het voetbalniveau in De Meer was danig gezakt. Under was in de zomer van 1988 teruggekeerd bij Ajax. Een aardige man, die zijn fysiotherapeutische kliniek in Bern in de steek had gelaten om topclub Ajax te gaan trainen. Dat was geen gemakkelijke opdracht. De club leefde onder een slecht gesternte en eigenlijk was Linder, die vroeger bekend stond als een "bikkelharde", te vriendelijk geworden om met rechte rug en ijzeren hand de voorspelbare drama's in De Meer tegemoet te treden. Misschien was het het besef aan een kansloze missie te zijn begonnen, die aan zijn kritiek op de blonde jongen die hij zo af en toe met het nummer 8 heeft laten spelen ten grondslag lag. Linder was bij zeker niet de enige die in die periode weinig gaf om de voetballer Dennis Bergkamp. Het meerendeel van de kenners deelde Linder's mening over de scholier. Marseille. De sfeer was fantastisch, de Fransen hadden onder leiding van zonnekoning Bernard Tapie voor een geweldig spektakel gezorgd. Vuurwerk, spreekkoren, bulderende rock muziek, straaljagers, steeds harder, sneller, oorverdovender. En daarna: voetbal. Ajax-voetbal. jan Wouters eccelleerde als libero, Scholten speelde souverijn op het middenveld, Van 't Schip zette aanvallende lijnen uit en Robbie Witschge scoorde. Eén keer. En nóg een keer. Er viel een stilte over het Vélodröme. Tapie trachtte zich te verbergen maar moest toezien hoe Ajax' derde doelpunt tot stand kwam. Een blonde jongeling die net in het veld was gekomen maakte zich van dichtbij het Ajax-strafschopgebied los. Zijn rechtervoet zoog aan de bal en bij elke stap ging hij sneller. Het donkerblauwe shirt met Nummer 13 trok een streep door de zuidfranse nacht, geen moment verliet de prachtige cadans het ranke lijf en steeds dichterbij kwam de afspraak met het doel. Bergkamps accelleratie bedorf zijn overzicht niet. Eén oogopslag was voldoende om de situatie goed in te schatten en op dertig meter van het Marseille-doel werd zijn laatste gevleugelde stap een schot. Met een lage curve draaide de bal rond de ver uitgelopen keeper Bell, tegen het net. De stilte van het Vélodröme ontving Bergkamps jubel. Tapie sloot de ogen. En die van vele anderen bleven gesloten voor de vanzelfsprekende begaafdheid van de jongeling, die zijn loopbaan andermaal versnelt. Accellererend, snelziend, helder denkend: van Ajax naar de Serie A! Het woord "snel" werd als eerste gebruikt, wanneer het over Bergkamp ging. "Hij is lekker snel". Vrijwel onmiddelijk volgden daarop een aantal negatieve kwaliteiten. Nee, men zag in 1988 geen toekomstige stervoetballer in Bergkamp. En hijzelf? Dennis trok zijn kaken strak, verbeet zijn misnoegen en trainde door. Zonder het direct te horen voelt een speler aan hoe er over hem gedacht wordt. Dat kan verlammend werken, de benen blokkeren, maar aan Dennis was niet te zien of hij de kritiek aantrok. Zijn mond bleef gesloten, zijn ogen helder en zijn motivatie om de wereld het tegendeel te bewijzen werd groter. Hongerig, ambitieus, leergierig en in stilte zelfbewust ontwikkelde Dennis zich. Soms tegen de stroom in, soms op de golven van vertrouwen en succes en steeds op zoek naar een beetje meer. Dat beetje meer had hij al een keer laten zien in de maand april die voorafging aan de wanhopige augustus-uitspraak van Kurt Linder. Ajax voetbalde in het Stade Vélodröme in de halve finale van het Europa Cup-toernooi voor Bekerwinnaars tegen Olympique AJAX MAGAZINE JUNI 1993 19

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 19