zijn om op dat gebied de slag met de concurrentie aan te gaan". "Van belang is dat we een gezonde club zijn en blijven en dat we onze financiële achterstand ten opzichte van de grote Europese clubs blijven compenseren met investeringen in de jeugdopleiding. Het is de kurk waarop onze vereniging drijft. Vorig jaar wonnen we de UEFA Cup met een elftal dat op Blind, Jonk en Pettersson na uit eigen kweek bestond. In het buitenland begrijpen ze daar niks van". "De miljoenen van de transfer van Bergkamp komen dan ook niet bij de penningmeester terecht. Die zullen grotendeels worden gebruikt voor investeringen. In nieuwe spelers maar ook in de jeugdopleiding. De doorstroming vanuit de jeugd zal nog sneller moeten plaats hebben dan tot dusverre al het geval was. Gelukkig is onze trainer nu eenmaal gek van jeugdspelers". Inhaalmanoeuvre Sportief arm, maar financieel rijk? Er is nog geen sprake van. Een vetpot blijkt het in de kassa van Ajax nog allerminst. De miljoenen die het achtereenvolgens heeft ontvangen van FC Barcelona (Richard Witschge), FC Twente (Ronald de Boer), Bayern München (Jan Wouters), Lazio Roma (Aron Winter), Genoa (John van 't Schip), Foggia (Bryan Roy), Feyenoord (John van Loen), Grasshopper Zürich (Ron Willems) en Internazionale (Dennis Bergkamp en Wim Jonk) hebben de club volgens Van Os nog niet rijk gemaakt. De penningmeester wacht nog op de uitspraak in de zwart geld-affaire (circa drie miljoen gulden), het Olympisch stadion moet worden gerenoveerd (vier miljoen gulden), de accommodatie in De Meer moet worden afgeschreven (vijf miljoen) en voor de inrichting van het stadion in Zuidoost (bestuurskamer, spelershome, medische voorzieningen, perskamer, amateurcomplex) moet ook nog eens vijf miljoen worden gereserveerd. "Financieel zijn we er nog niet. We staan nog voor hoge kosten. We zijn slechts bezig een inhaalmanoeuvre uit te voeren. Het is normaal dat een deel van ons kapitaal op het veld staat. Maar we willen ook weieens wat geld op de bank hebben zodat we, als 't moet, tegen de buitenwacht een grote bek kunnen opzetten. Tot nu toe heeft Ajax steeds moeten verkopen om te kunnen kopen. Elk jaar haalden we met veel pijn en moeite de begroting. Op die manier sta je natuurlijk zwak. Heb je voldoende geld op de bank dan kun je dat in de salarissfeer incidenteel ook eens aanwenden om een buitenlandse club af te schrikken". Visie Met bestuurs-collega Uri Coronel heeft Van Os namens de club zitting in de raad van commissarissen van het nieuwe stadion in Zuidoost. De exploitatie van het prestigieuze project is rond, maar zonder pijn is het niet gegaan. „De toekomstvisie van Ajax wordt bijna volledig bepaald door het nieuwe stadion. Na de spelersgroep en in het bijzonder de kwaliteit daarvan is het nieuwe stadion de tweede belangrijke pijler van de club. Het is de sleutel van ons beleidsplan. Aan de Europese top is een inkomstenstroom nodig die in de Meer niet meer is te realiseren. Daar ontbreekt op het ogenblik de accommodatie gewoon voor". Ajax doet het dit seizoen met een begroting van zeventien miljoen gulden, tegen zestien miljoen in 1991/'92. Het beschikbaar budget steekt schril af tegen dat van mastodonten als AC Milan, FC Barcelona of Real Madrid, die goed zijn voor 75 a 110 miljoen. Met een capaciteit van 50.000 zitplaatsen, 1000 business-seats en 60 sky-boxen denkt Van Os in het nieuwe stadion in de buurt van de 30 miljoen te kunnen komen, exclusief eventuele Europa Cup inkomsten wegens tv-rechten, boarding en recettes. In het succesvolle seizoen 1991/'92 leverden die nog een surplus op van negen miljoen. Van Os: "Met een begroting van dertig miljoen gulden zullen we ons straks redelijk kunnen meten met de Europese top, hoewel AC Milan en Barcelona voor ons op dat vlak wel eeuwig onbereikbaar zullen blijven. Een begroting van honderd miljoen gulden kan in Nederland eenvoudig niet. Maar die achterstand kan Ajax compenseren met haar jeugdopleiding. Wij hebben geen inkomstenstroom van honderd miljoen gulden nodig om op het niveau van AC Milan of Barcelona mee te kunnen. Die clubs moeten steeds weer krankzinnige bedragen investeren in nieuwe spelers. Ajax niet. Hieruit blijkt nog eens hoe ontzettend belangrijk de totale jeugdopleiding voor een club als Ajax is". De voorsprong van de Amsterdammers op dat terrein is onge"evenaard. "Bij Ajax wordt er sinds mensenheugenis hard aan de jeugdopleiding gewerkt. Zo'n cultuur is niet van de ene dag op de andere te realiseren. Het is niet mogelijk om van nul ineens op ons niveau te komen. Bij Ajax leeft en drinkt en eet iedereen voetbal. Binnen de club is iedereen overgoten met het sap. Niet alleen het bestuur, de hele club. Vrijwilligers, spelers en bestuursleden; ze eten hier allemaal hetzelfde broodje en drinken hetzelfde drankje. Het zijn allen gedreven mensen. Elke dag weer is men bezig elkaar scherp te houden. Positief kritisch. Voor het overgrote deel gebeurt dat door onze vrijwilligers. Pro deo. Door mensen met een Ajax-hart" Binnen de muren van het nieuwe stadion ziet Van Os een aanzienlijke toename van de toeschouwers-aantallen. "Het stadion in Zuidoost is voor de toeschouwers makkelijk bereikbaar, het is klant-vriendelijker en aanzienlijk veiliger. Het is een stadion voor het gehele gezin. Een gemiddelde van 30.000 toeschouwers per thuiswedstrijd - die kant gaat het beslist op. Dat zijn er dan tienduizend gemiddeld per wedstrijd meer dan op het ogenblik. En dat betekent dan weer miljoenen extra". Ajax mag zich de laatste jaren in een ongekende belangstelling verheugen. Naar een verklaring van de wezenlijke oorzaak kan de penningmeester slechts gissen. "Ajax heeft nog nooit zoveel toeschouwers getrokken, ook niet in de jaren van Johan Cruijff. Hoe het precies komt? Het valt moeilijk te zeggen. Het publiek herkent zich in Ajax. Dat ten eerste. We hebben wat te bieden. We hebben kapsones op het voetbalveld en we zijn niet bang om jonge spelers op te stellen. We hebben het jongste elftal van Europa. Ik kan me voorstellen dat je je als voetballiefhebber graag wilt associ"eren met jonge spelers als Edgar Davids, Clarence Seedorf of Clyde Wijnhard. Het feit dat ze uit de eigen voetbalschool komen, vertedert dan extra". 'Ajax is een mythe gelijk Picasso en The Beatles'. De Italiaanse krant La Stampa schreef het daags na de schitterende show van de Amsterdamse sterren in Stadio delle Alpi van Turijn. Het is een echo die nog lang over Europa zal nagalmen. 16 AJAX MAGAZINE JUNI 1993

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 16