schrappen van de gelimiteerde transfersommen; het was onze belangrijkste opdracht, onmiddellijk nadat wij het destijds van het bestuur-Harmsen hadden overgenomen". "Bij Ajax is nog steeds iedereen te koop maar de tijd dat onze spelers voor een appel en een ei naar Italië of Spanje verdwijnen, is definitief voorbij. Onze spelers zijn nu vrijwel allen op basis van meerjarige contracten aan de club verbonden. In geval van buitenlandse interesse kunnen nu buitengewone vergoedingssommen worden gevraagd. De belangrijkste winst van onze strategie is dat de spelers die we nu verkopen zoveel geld opbrengen dat we onmiddellijk kunnen herinvesteren en daardoor sportief op het hoogste niveau kunnen blijven meedoen. Niet alleen financieel varen we wel bij deze filosofie. Met de UEFA Cup vorig seizoen en dit jaar opnieuw een plaats in de kwartfinales heeft de praktijk bewezen dat we ook op het veld aan kwaliteit nog niet hebben ingeboet". Het bestuur-Van Praag stelde zich ten doel binnen vijfjaar naar de Europese top te marcheren. Drieëneenhalf jaar na dato vermocht de nieuwe penningmeester reeds de UEFA Cup te kussen. "We beantwoorden inmiddels redelijk aan de doelstellingen. Van ons vijfjaren-plan zijn de eerste hobbels genomen, zowel financieel als sportief. Ajax staat er veel beter voor dan we ooit voor mogelijk hadden gehouden. Maar we zijn wat je noemt pas echt terug, wanneer we bij voorbeeld vier jaar achter elkaar in een Europa Cup-toernooi de kwartfinales halen". Onderscheidend vermogen Arie van Os is sinds januari 1989 penningmeester van de AFC Ajax. De geboren Amsterdammer komt voort uit de effectenwereld. Na een succesvolle carrière was hij firmant van het hoekmansbedrijf Van der Moolen Co. Aan dat bedrijf is hij nu als commissaris verbonden. Voorheen was Van Os ook bestuurslid van de Vereniging voor de Effectenhandel en de Optiebeurs. Als zakenman wordt hij in het betaalde voetbal met zijn soms zo ondoorgrondelijke regels bij voortduring op zijn onderscheidend vermogen getest. "In het bedrijfsleven gaat men van vaste gegevens uit: winst- en omzetprognoses en personeel dat je volgens de CAO langdurig aan je verbonden weet. Een werknemer gaat alleen weg als hij ontevreden is of wanneer hij zich kan verbeteren. In de voetballerij zijn omzet en winst moeilijk te begroten. Twee keer achter elkaar verliezen, kan belangrijke gevolgen hebben". "De begroting van een betaald voetbalorganisatie is nauwelijks te maken. In mijn zaak, waarin ik van m'n achttiende tot m'n 53ste heb gewerkt, is het verloop in personeel minimaal geweest. Nog geen vijf procent. Kijk dan eens naar de voetballerij en naar de duur van de contracten. Waar ligt het verschil tussen blijven en weggaan? Het is een kwestie van voortdurend aanpassingen doen. Soms heel opportuun". "Afspraken, bij voorbeeld, bestaan in de voetballerij ook pas als ze zwart op wit zijn vastgelegd. Op de effectenbeurs, waar toch miljoenen omgaan, is ja en nee in een telefoongesprek voldoende. Niemand komt daar op een transactie terug, ook niet wanneer na een uurtje mocht blijken dat de tegenpartij bij het niet- sluiten van de transactie honderdduizend gulden meer zou hebben verdiend". Verwondering De penningmeester draagt het succes in lichte verwondering. Nog geen twee jaar geleden, na de bij SW vergooide landstitel, bleek het buitenland voor de Ajax-sterren nog geen enkele belangstelling aan de dag te leggen. "Het lijkt erop", sprak Van Os in die dagen in een interview een tikje mismoedig, "dat iedere speler van Ajax makkelijk is weg te brengen, maar het tegendeel is waar. Er bestaat een groot verschil tussen kanjers als Van Basten en Rijkaard, voor wie miljoenen guldens worden neergeteld en de spelers van het kaliber waarvan er meer in Europa rondlopen". De werkelijkheid overtrof vervolgens de stoutste verwachtingen. "Ajax was door de schorsing als gevolg van het staafincident even van het Europese podium verdwenen. Daarna heeft het indruk gemaakt met mooie uitslagen in een reeks van internationale wedstrijden. De perspectieven veranderden plotseling als een blad aan de boom. De verkopen van Winter en Van 't Schip waren daarvan het duidelijkste voorbeeld. Voordien bestond er voor die twee in het buitenland nauwelijks interesse". "Het is hoofdzakelijk het Europa Cup-toernooi waarin de spelers zich in de kijker kunnen spelen, niet de Nederlandse competitie. Dank zij de successen groeide plotseling ook de belangstelling voor onze zogenaamde mindere goden. In de wedstrijden tegen AA Gent, Genoa en AC Torino hebben die spelers hun kwaliteiten bewezen. Bovendien is het in Europa nu eenmaal nog altijd een gegeven dat men veelvuldig op zoek gaat naar spelers uit de Ajax- school. Van Basten, Rijkaard, Koeman. Heel Europa weet waar die drie hun opleiding hebben genoten". "Door onze veranderde aanpak en door de aantrekkingskracht van het buitenland zullen onze toppers nooit langer dan vijf jaar voor ons kunnen spelen. We zullen daarmee moeten leven. Het publiek zal er rekening mee moeten houden dat het verloop van hun favorieten groter zal zijn dan in het verleden. Dat komt door het buitenland. Daar praten we over. Het buitenland. De voetballers van Ajax zijn in principe voor ons niet te behouden. De salarissen die door de grote clubs in Zuid-Europa worden betaald zijn voor Ajax onbetaalbaar. Het zou onzinnig en bovendien onverantwoord Drie spelers die Ajax aan- of verkocht in de periode sinds Arie van Os de Ajax-kas beheert: Rob Alflen in het shirt var FC Utrecht, en de ex-Ajacieden Richard Witschge (naar Barcelona) en Jan Wouters (naar Bayern München). AJAX MAGAZINE JUNI 1993

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 15