mr. Transfer Arie van Os interview door Juriaan de Vos Ajax terug naar de Europese topr maar zonder nieuw stadion met dure skyboxen en luxueuze business-seats gaat dat niet. "Na de kwaliteit van de spelersgroep is het stadion in Zuidoost de tweede belangrijke pijler van de club. Het is de sleutel van ons beleidsplan". Een interview met penningmeester Arie van Os. Op de beursvloer, waar hij als hoekman een vermogen verdiende, liet Arie Lambertus van Os zich meestentijds leiden door een wonderbaarlijk Fingerspitzengefiihl. 's Morgens, bij het krieken van de dag, aan de leestafel, een lorgnetje op de neus, binnen de aroma van een kopje koffie. Aldus proefde hij de beursnoteringen. "Ik las eerst de economische pagina's van de vier ochtendbladen. Vervolgens begon ik een beetje te wikken en te wegen, vormde mijn eigen mening, besprak het verder met wat collega's en nam ten slotte mijn maatregelen". Meestal instinctief. Maar met succes. Met dezelfde fluwelen vingers stuurt Arie van Os thans Ajax die richting op. Gedreven door een onzichtbare hand nam de penningmeester vorig jaar plotseling het initiatief de contracten van de paradepaardjes Bergkamp en Jonk te herzien. Met die actie demonstreerde hij nog eens zijn voortuitziende blik, overigens niet eerder dan nadat hij de trainer daarvan keurig in kennis had gesteld. "Ik wilde de medewerking van de spelers om te bereiken dat Ajax bij een verkoop maximaal aan zijn trekken zou komen. Niet zozeer het verlengen van de looptijd was daarbij essentieel, wèl het inbouwen van een clausule die erop neer komt dat de spelers via een aandeel in de verkoopprijs belang hebben bij een zo hoog mogelijke transfersom. Mocht hun keuze uiteindelijk toch vallen op een club die aanmerkelijk minder geld betaalt dan een andere gegadigde, dan kunnen wij de spelers dus wijzen op de gemaakte afspraken". Miljoenen De penningmeester manifesteert zich met blinkende blik en in onberispelijk kostuum, inclusief pochet. Het lefdoekje draagt hij met zich, in voor- en tegenspoed. Evenals zijn Bordeaux rode attaché-koffer. Daarin bewaart hij de clubgeheimen. Met Arie van Os aan het roer stromen de miljoenen thans De Meer binnen. In razende vaart. Het is dit seizoen voor het eerst sinds zijn aantreden in januari 1989 dat hij als schatbewaarder geld overhoudt om te reserveren. "In 1989 had Ajax één van de rijkere clubs van Europa moeten zijn. In werkelijkheid was het één van de armste. Ajax was zelfs armlastig. Het stond voor miljoenen guldens in de rode cijfers. De verkoop van spelers als Ronald Koeman, Gerald Vanenburg, Marco van Basten en Frank Rijkaard had veel te weinig geld opgebracht. Hoe kort is dat nog maar geleden? Die tijd is geweest". Termijnpolitiek Onder Harmsen gebeurde het nog dat een (aankomende) wereldster als Van Basten voor een spotprijsje van 2,7 miljoen gulden naar AC Milan verkaste. "Ik wil niets ten nadele van onze voorgangers zeggen, maar het nieuwe bestuur doet aan lange termijnpolitiek. Het openbreken van alle contracten, het aanpassen van de spelerssalarissen aan Europees niveau en het AJAX MAGAZINE JUNI 1993

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 13