Damen Theo het gesprek door: Jacqueline Kroeze en Cor ten Woude Supportersvereniging Ajax "Wie is Theo Damen? Ik ben een 47-jarige hoofdagent en chef materiële zaken in district 4 (Amsterdam). Daarnaast doe ik een aantal dingen op voetbalgebied. Ik ben supporterscoördinator en dat houdt in dat ik tussenpersoon ben tussen supporters en politie en alle andere betrokkenen. Theo Damen, ook aanwezig tijdens het Ajax supporterstoernooi van vorig seizoen, mèt de UEFA Cup. Ik geef leiding aan een twaalftal politiemensen die met supporters omgaan. Daarnaast ben ik voetbalcoördinator. Dat houdt in dat ik samen met de politie en Ajax plannen maak om de wedstrijden zo sportief mogelijk te laten verlopen. Het doel hiervan is de politie-inzet te verminderen." Ajax-fan "Ik was altijd al voetbalfan, maar ver voor ik met voetbal begon in Amsterdam, Ajax- fan; omdat ik vind en vond dat Ajax het mooiste voetbal van Nederland speelt. Ik vind het zonde dat het mooie voetbalspel vaak ontsierd wordt door voetbalvandalisme. Daar ik blijkbaar geschikt ben er op mijn wijze een steentje aan bij te dragen dat mensen beter met elkaar omgaan, en zo het vandalisme te verminderen, ben ik het erbij gaan doen. Over het algemeen wordt er door de supporters niet negatief op mij gereageerd. Maar als de politie in de ogen van de supporters iets fout doet, krijg ik door mijn bekendheid ook vaak de schuld." Voetbalvandalisme "Ik zie het voetbalvandalisme niet alleen als een probleem bij het voetbal, maar ook als een maatschappelijk probleem. Het voetbalvandalisme is bij Ajax een stuk minder geworden, dat komt niet alleen door politie en lokale overheden, maar ook door de supportersbegeleiing en het nieuwe Ajax-bestuur, dat de supporter uit de anonimiteit heeft gehaald. Men kan nu met de (risico-)supporters goede afspraken maken. Er is maar een kleine groep die alleen voor narigheid naar het stadion komt, en deze kunnen anderen daarin meetrekken. Maar ook het gedrag van bestuur, de suppoosten, de politie, de andere supporters en ook het gedrag van de spelers is mede bepalend voor hoe het publiek reageert. Maar een individuele gek hou je toch niet tegen en die zal er altijd wel blijven." Supportersvereniging "Het stewardsysteem, dat vind ik een perfect systeem. Wij zijn nu bezig met de opleiding. Uit die groep moet een deel geselecteerd worden, die met de supporters mee zal reizen," zegt Theo Damen, die over de Supportersvereniging Ajax, het volgende te zeggen heeft: "Ik vind dat een supportersvereniging er voor alle supporters moet zijn. De supportersvereniging moet weten wat er bij de supporter leeft. De supporter wil bij voorbeeld een kaartje, contact met het bestuur en spelers van Ajax en een clubblad. Je moet je niet op een bepaalde groep supporters richten, maar in je activiteiten moet voor iedereen iets te vinden zijn. En met name is het belangrijk dat het bestuur van de supportersvereniging geen EHBO-clubje wordt, want dan stoot je de "normale" supporter af. Het bestuur moet zich niet boven de supporters voelen, maar het moet er een deel van zijn. Ik denk dat ze ook open moeten staan voor moeilijke supportersgroepen. Mogelijk zou de supportersvereniging ook kunnen helpen het voetbalvandalisme te verminderen. Dat kun je door zo'n pakket activiteiten te bieden, dat ook de zogenaamde rsisci- supporter, zich voelt aangetrokken tot de supportersvereniging. Zo kom je weer een stapje dichterbij de beheersing van het voetbalvandalisme." AJAX MAGAZINE ME11993 71

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 63