Nog drie jaar staan Supportersvereniging Ajax Staan is er niet meer bij in het nieuwe stadion dat over drie jaar verrijst in Amsterdam Zuidoost. De nieuwe thuishaven van Ajax biedt, uit overwegingen van comfort en veiligheid, louter zitplaatsen. Vaste bezoekers van vak G in De AAeer reageren gelaten op de uitbanning van staanplaatsen. Colofon Colofon Supportersmagazine Eerste jaargang nummer 4, mei 1993 Supportersmagazine verschijnt acht keer per jaar Redactieadres: Postbus 94082 1090 GB Amsterdam Telefoon: 020-6936602 Redactie Supportersmagazine Majanka Keijer, Jeroen Kleijne, Eric Korver, Annerieke Kroeze, Jacqueline Kroeze, Cok Oostveen, Bob Oskam, Nico Smith, Wim Zwaan, Floris Thoolen. Fotografie. Louis van de Vuurst Eindredactie Niro Smith "Staanplaatsen moeten nu eenmaal verdwijnen, daar is niets aan te doen," is het commentaar van de 23-jarige seizoenkaarthouder Martijn Winkel. "Staan is weliswaar een stuk gezelliger, maar het heeft geen enkele zin om daarover te gaan lopen zeuren." Dat staan een stuk gezelliger is dan zitten, lijdt geen twijfel. Iedereen die in De Meer wel eens een wedstrijd van Ajax heeft gevolgd vanuit een van de staanvakken, kan dat beamen. Juist daar wordt liedjes als 'De herdertjes lagen bij nachte' en 'Ajax 1 wordt kampioen' massaal meegezongen. Ook de 'wave' begint steevast in vak F, G, P of O. "In de staanvakken zijp de mensen lekker fanatiek. Op de zittribune moet je je veel meer inhouden," is de mening van Dirk Jan Andree Wiltens (34). En inderdaad: op de Reynolds- tribune blijven de aanmoedigingen voor Ajax vaak beperkt tot een beschaafd applausje. "De sfeer in staanvakken is aparter," vindt ook Alexander van de Roest. Uefa Toch is de verdwijning van staanplaatsen onvermijdelijk. Op last van de Uefa mogen alle Europese clubs voor internationale wedstrijden in de toekomst alleen nog zitplaatsen verkopen. Op de bouwtekeningen van alle nieuwe stadions zijn dus geen staanvakken terug te vinden. Volgens Ajax-administrateur Gerard Holsheimer - ook verantwoordelijk voor veiligheidszaken - hebben staanvakken bovendien een vervelende eigenschap. "Veel mensen blijven bij de toegang tot het vak staan, omdat ze niet verder door kunnen lopen. Daardoor is het erg moeilijk voor bijvoorbeeld de politie om het vak in te gaan bij calamiteiten." Een belangrijke reden voor veel supporters om een kaartje voor een staanvak te kopen, is de prijs. "Natuurlijk is het heel prettig om comfortabel op een kuipstoeltje te zitten als je naar een voetbalwedstrijd kijkt," zegt de 26-jarige Menno Schouten. "Maar zitten moet wel betaalbaar zijn." Onzeker Of zitten in het nieuwe stadion in sommige vakken even goedkoop zal zijn als staan in De Meer, is nog onzeker. Gerard Holsheimer kan in dit stadium nog niets zinnigs zeggen over de prijzen van de vijftigduizend zitplaatsen in Stadion Amsterdam. "Daar wordt de komende jaren nog uitgebreid over gesproken." Jeroen Kleijne AJAX MAGAZINE MEI 1993

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 60