Het theater van Rob Schuurman De architect door David Endt ledereen heeft het over het Nieuwe Stadion, dat voetbalpaleis dat in Amsterdam zuid-oost gebouwd zal worden. De nieuwe thuishaven van Ajax, waar bestuursleden en politici zich jaren lang over gebogen hebben. Dat het stadion er komt is inmiddels zeker. En de plannen voor een nieuw thuis voor Ajax zijn niet van vandaag of gisteren. Maar wie is de man achter deze opmerkelijke constructie? In deze stadion-special van het Ajax Magazine kunnen wij uiteraard niet om de architect heen. De architect licht zelf zijn doopceel: "U wilt weten wie ik ben? Welnu, mijn naam is Rob Schuurman en ik ben op 4 april 1938 in Alkmaar geboren maar woon al een jaar of twintig in Alblasserwaard. Ik ben gehuwd en heb drie dochters. Na mijn studie aan de HTS van Amsterdam en Delft, heb ik in Amsterdam enige tijd bij twee architectenbureau's gewerkt. Mijn werk bestond voornamelijk uit het ontwerpen van woningbouwprojecten en winkelcentra. Vervolgens heb ik bij een architectenbureau in Utrecht gewerkt en één van de projecten uit die periode die ik zelf erg geslaagd vond was het kantoorgebouw van de PTT. Van begin af aan heb ik als ontwerpend architect bij verschillende architectenbureau's gewerkt, om daarna voor mijzelf te beginnen. Dat was een jaar of negen geleden. In die periode kwam ik in contact met de heer Van Dijk van het bureau Grabowsky Poort BV waarvoor ik, naast het eigen werk, mij nu inspan. Tot de vruchten van die samenwerking horen twee hotelappartementen op Sint Maarten. En natuurlijk het stadion, dat al een jaar of zes loopt. Het huidige is al het vierde ontwerp. Na enkele "verhuizingen" op papier is tenslotte het stadion met het Transferium over de Burgemeester Stramanweg er uit gekomen. Kortgezegd komt het er op neer dat het stadion, dat indertijd gepland was voor Strandvliet, nu is opgetild en verplaatst naar de Burgemeester Stramanweg." Til je zo'n stadion dan simpelweg om om het elders weer te planten? "Zo eenvoudig ligt het natuurlijk niet. Het heeft veel meer consequenties dan iedereen denkt, je kan niet zomaar een stadion optillen en op een parkeergarage of een Transferium zetten, dat is duidelijk. De oorspronkelijke draagstructuur is niet geschikt voor een parkeergarage. We hebben er toch een oplossing voor weten te vinden." Het Transferium Transferium, het is in verband met het stadion een veel gehoord woord, maar ook een vreemd woord. Kunt u die term verduidelijken? Het Transferium is het kortst en het duidelijkst te omschrijven als een schakelpunt tussen allerlei vervoersmogelijkheden, auto, spoorwegen, metro. Bij mijn weten bestaat er nog geen in Nederland. In principe worden Transferia gebouwd bij grote steden, 26 AJAX MAGAZINE MEI 1993

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 26