Droomstadion waarboven in eenvoudige, duidelijke letters "AFC AJAX" stond geschreven. En daar weer boven een vlaggemast met de driekleur. Ongeveer vijftien jaar geleden interviewde ik Roef Vunderink, een oer-Ajacied die toen de oudste Ajacied-in-leven was. Hij woonde aan de Middenweg en op één hoog sprak ik met hem over de betekenis van Ajax, over de voetbaljaren van toen. Hij vertelde over het stadion en zijn stem werd zachter en zijn ogen zochten een houvast in een voor mij onzichtbare verte. Ach dat mooie, oude stadion, mijmerde hij, die mooie promenade, waar de dames op zondagmiddag zo heerlijk konden flaneren...Ik probeerde mij er iets bij voor te stellen. Vrolijke zomerjurken, parasolletjes, mannen met hoeden die zich in het rijtje schaarden voor de loketten. Ajax tegen HFC. Het huidige Ajax-stadion ken ik van binnen en van buiten en vanuit 360 graden. Niet in de laatste plaats door winterse avonden waarop de trainingsvelden onbespeelbaar waren. Dan maakte trainer Haarms van het asfalt rond het stadion een trainingsparcours. "Vier ronde's om het stadion, op tijd", en de training was begonnen. In het natte donker begonnen wij aan onze barre tocht, langs de spelonken van het Ajax-stadion. Wij renden langs Vak A, Vak P, Vak K, Vak H en Vak C naar het startpunt. Vier keer. En die tour d'Ajax werd aan het einde van de training nog eens herhaald. Op het muurtje schreef Haarms met een krijtje de rondetijden op. We holden om de tempel die ons einddoel was en waar we zondagmiddag trots keken naar de sterren van de jaren zeventig. Ajax tegen Sparta. Het nieuwe Ajax-stadion krijgt binnenkort gestalte. Enige weemoed zal door de Ajax-familie trekken wanneer in Zuidoost de tempel van de één en twintigste eeuw vorm krijgt. Maar de familie zal ook trots zijn om de futuristische arena die de club wereldwijd nóg meer aanzien zal geven. De maquettes en de tekeningen helpen je een voorstelling te maken van hoe het stadion er in werkelijkheid uit zal zien. Een ultra modern stadion, met louter zitplaatsen, voorzien van alle comfort, glanzend imposant. Een droomstadion met een schuivend dak. Bij sneeuwstormen, orkanen of ander noodweer zal het dak dicht gaan. De eerste keer dat het koepeldak de grasmat zal beschermen is ongetwijfeld een historisch en emotioneel moment. De waarschuwing van het KNMI wordt ter harte genomen. Een druk op de rode knop in de centrale regelkamer en met een licht gezoem glijdt er een nieuwe hemel over het gras. Met gevoel voor de situatie legt dé scheidsrechter de wedstrijd even stil. Spelers en publiek kijken naar boven hoe de donkere wolken verdwijnen, slechts enkele sneeuwvlokken dringen naar binnen. Zachtjes landen ze bij de penaltystip. Een laatste flonkering is als een vaarwel naar het verleden en een knipoog naar de toekomst. Het dak sluit waterdicht en scheidsrechter's fluit blaast leven in het stadion van de toekomst. Ajax tegen Feyenoord. Column door David Endt Het zijn de ware tempels van de twintigste eeuw: stadions. Stadions intigreren, hebben een mysterieuze aantrekkingskracht. Stadions inspireren, vermengen herinneringen met dromen. Ikzelf woon nog niet zo erg lang op een plek waar eens het eerste echte Ajax-stadion stond. In de Watergraafsmeer, ietsje achter het Christiaan Huijgensplein. Hoe het precies lag ten opzichte van de huizen en straten die tegenwoordig die plek land bezetten weet ik niet precies, maar met gevoel voor overdrijving zeg ik tegen buitenlandse vrienden wel eens dat de deur van mijn ingang ligt op de plaats waar vroeger de middenstip van dat oude stadion lag. En ik koester de gedachte, dat wanneer ik flink aan het graven sla in mijn tuintje, ik nog enige relikwieën tegenkom. De foto's van dat stadion, waar Ajax even voor het begin van de twintiger jaren zijn eerste grote triomfen vierde, tonen weinig van de omgeving. Waarschijnlijk was het open terrein, buiten de bebouwing. Maar het stadion zelf ziet er lief uit. Veel houtwerk, ranke stutbalken die het tribunedak aan de lange zijde dragen, de tijdsbepalende reclame en een schitterende opgang met een poort AJAX MAGAZINE MEI 1993 19

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 19