Acht tot vijftien meter hoger dan gepland. Dat betekent extra trappen en meer van dat soort voorzieningen. De belangrijkste consequentie van de verplaatsing is dat het stadion nu op een soort tafel wordt gebouwd, over de weg heen. Het wordt werkelijk uniek om met de auto onder het nieuwe speelveld door te kunnen rijden". Bouwkosten Ijs en weder dienende moet in augustus in Amsterdam-zuidoost de eerste paal in de grond. De opleveringsdatum staat al vast: 22 juni 1996. Als 't een beetje meezit zou de bouw van het complex zelfs twee maanden eerder, op 18 april, kunnen zijn voltooid. In exact drie jaar dient een immens karwei te worden geklaard. "Maar voor de start van de competitie 1996 - 1997 zijn we klaar", weet Tilmans zeker. De gemeente Amsterdam heeft als voorwaarde gesteld dat de vijftien miljoen gereserveerd. Als consultant zal het onafhankelijk bureau Twijnstra Gudde het project begeleiden. In de bouwkosten van het stadion wordt bijgedragen door de gemeente Amsterdam (60 miljoen), Ajax (via de verplaatsingsvergoeding van 20 miljoen), aandeelhouders (25 miljoen), founders (30 miljoen) en de rijksoverheid (12 miljoen). Een banksyndicaat onder leiding van ABN Amro fourneert een vreemd vermogen van 55 miljoen. Er zijn vijf soorten aandeelhouders. A) 60 skybox-houders met een aandeel a raison van 250.000 gulden, B) 1300 business- seathouders a 15.000 gulden, C) 1000 particulieren a 8.000 gulden, D) 2000 particulieren a 6.000 gulden en E) 1000 particulieren a 2.500 gulden. De aandeelhouder heeft met zijn aandeel recht op een stoel in het stadion. Daarnaast moet hij ook nog een kaartje kopen, tegen een Maquette Brightform Unlimited, Drunen Bovenaanzicht van het nieuwe stadion. Bouwcombinatie Stadion Amsterdam vof (bestaande uit Ballast Nedam Utiliteitsbouw en BAM Bredero Bouw) kan garanderen dat de bouwsom van het sportcomplex en het bijbehorend transferium (een luxe parkeer-voorziening inclusief een trein- en metrostation) niet zal worden overschreden. De bouwkosten van het stadion worden geraamd op 202 miljoen gulden, die voor het transferium op 63 miljoen. Deze voorziening komt volledig voor rekening van de gemeente. Voor tegenvallers is nog een bedrag van gereduceerd tarief overigens. Met hun auto's kunnen de aandeelhouders bovendien terecht op het VIP-dek voor spelers, bestuursleden, sponsors en journalisten. De supporters gaan via andere ingangen naar binnen. Museum Het ultramoderne en multifunctional sport- en evenementenstadion heeft een capaciteit van 50.000 (uitsluitend) zitplaatsen en voldoet met betrekking tot veiligheid en comfort aan alle eisen van de internationale voetbalbonden UEFA en FIFA. Bovendien beantwoordt de accommodatie volledig aan de wensen van Ajax dat er met heel zijn profsectie zijn intrek zal nemen. Tilmans: "Er komt voor tante Sien ook weer een prachtig spelershome en, te vergelijken met de situatie in de catacomben van Real Madrid, ook een Ajax-museum voor de dagelijkse bezoekers en rondleidingen". Het stadion wordt in eerste instantie gebouwd voor het spelen van nationale en internationale voetbalwedstrijden. Jaarlijks zijn er 25 gepland: Ajax 20 (competitie, KNVB-beker en Europa Cup), Amsterdam 700 plus-toernooi (2), interlands (2) en KNVB-beker (1). In de prognoses is daarnaast rekening gehouden met dertien popconcerten, twaalf spektakelshows en negen sportevenementen als concoursen hippique, stadioncrosses en zaalvoetbal. Tilmans: "We zijn uiterst flexibel. We kunnen namelijk aan arena-setting doen, zoals dat heet. Achter één van de doelen, tussen de goal en de tribune, kunnen we een vloer neerleggen waarop we van alles kunnen organiseren, variërend van basketbal- tot tenniswedstrijden. Al die voorzieningen zijn standaard in het bouwpakket opgenomen. We maken het de gebruikers erg gemakkelijk". Business-plan Onder verantwoordelijkheid van de directie van Stadion Amsterdam NV i.o. is vorig jaar maart een business-plan opgesteld met prognoses over omzet en resultaat. De uitkomsten geven een positief beeld. Bij een omzet van 14,2 miljoen gulden verwacht men in de jaren 1996 - 2000 gemiddeld een netto-resultaat van twee miljoen gulden. De exploitatie begroting is goedgekeurd door de Raad van Commissarissen Stadion Amsterdam NV. Deze bestaat uit burgemeester Van Thijn en wethouder Genet namens de gemeente Amsterdam, de bestuursleden Van Os en Coronel namens Ajax en Van Zadelhoff in zijn functie van onafhankelijk voorzitter. AJAX MAGAZINE MEI 1993 15

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 15