veld te wensen overlaten, komt het vloeiende Ajax-spel nu eenmaal minder tot zijn recht". Eregast Oud-gemeenteambtenaar Jan M. Tilmans (43) uit Breukelen voert sinds september vorig jaar vanuit een torenflat langs de Gaasperdammerweg (A9) de directie over Stadion Amsterdam-in-oprichting. Voorlopig met de steun van een secretaresse en een korps van niet minder dan 120 part-timers. In de verte, waar de koeien nog vredig grazen, moeten de contouren verschijnen. De directeur van het Stadion Amsterdam NV heeft hoog gestemde idealen. "Het is mijn stokpaardje om in het stadion een hoog ambitie-niveau na te streven. Ik bedoel dat we het publiek zoveel mogelijk ten dienste willen zijn. Ik streef ernaar alle toeschouwers als eregasten te ontvangen. Niet alleen de mannen, ook de vrouwen. Het is toch beschamend om te zien hoe wij de vrouwen in Nederland naar het toilet laten gaan. Het is ronduit gênant te constateren hoe we het publiek soms behandelen. In veel stadions is het comfort aan de toeschouwers beneden alle peil." Amerikaanse aanpak "We stellen onszelf hoge eisen. Een nieuw stadion leent zich daar natuurlijk bij uitstek voor. De mensen moeten behoorlijk naar het toilet kunnen. Er zal minimaal voor worden gezorgd dat er een comfortabele stoel voor ze staat en dat er een fatsoenlijk kopje koffie kan worden gedronken en er iets kan worden gegeten. Op het niveau van McDonald's. Kwalitatief goede producten tegen een redelijke prijs". Tilmans heeft in dit verband gekozen voor een Amerikaanse aanpak. „De Amerikanen hebben zoiets van: Het maakt ons niet uit wat er op het veld gebeurt, als het maar gezellig is. Daarom: of Ajax nu heeft gewonnen of verloren moet niet uitmaken. Als de mensen zich in het stadion maar dusdanig hebben geamuseerd dat ze besluiten een volgende keer opnieuw te komen. Het grote publiek is toch één van onze belangrijkste gasten. We gaan er vanuit dat de mensen vroegtijdig in het stadion aanwezig zullen zijn in afwachting van het evenement op het veld. Vandaar dat op de drie niveau's die het stadion omringen, verkooppunten voor eten en drinken zullen worden aangebracht in de vorm van bar's en restaurants." Verkeer onder veld In de oorspronkelijke opzet had het stadion der stadions deels op het grondgebied van de gemeente Ouder- Amstel moeten verrijzen. Wegens parkeeroverlast voor de woonkernen Ouderkerk aan de Amstel en Duivendrecht werd daarvoor geen toestemming verkregen. Om die reden hebben de architecten besloten het stadion een paar honderd meter te verschuiven, zodanig dat het op uitsluitend Amsterdamse grond ligt. Tilmans:"We hadden geen tijd meer om eerst nog allerlei planologische procedures te moeten afwachten". De lokatie, acht a vijftien meter boven de Burgemeester Stramanweg, is uitzonderlijk. Tilmans: "Door het nieuwe ontwerp van een landelijke situatie naar een stedelijke situatie te brengen, moesten aan het stadion wat ontwerp-technische veranderingen worden aangebracht. Vooral met betrekking tot het aanbrengen van trappen, omdat de toeschouwers nu op een hoger niveau naar binnen moeten. AJAX MAGAZINE MEI 1993

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 13