voetballen waren. Het was logisch dat ik samen met Frank lid werd van die club. We waren toen zeven jaar oud en speelden onze eerste wedstrijd in pupillen B3. Frank en ik scoorden allebei vijf keer en werden de week daarop meteen in BI gezet. Zouaven is de grootste club van Westfriesland en heeft altijd een goede jeugd gehad. De junioren speelden in de hoogste klassen. Ik weet nog dat de A- junioren voor de competitie tegen de A's van Ajax moesten spelen. Ze verloren wel met een nulletje of tien, maar het feit dat ze tegen Ajax speelden maakte wel duidelijk dat Zouaven toch een goede club was. Ik vind alleen dat ze lelijke shirts hebben. Zoauven speelt in grijze shirts met rode boorden." 3. De Droom "Eigenlijk ben ik pas tijdens de A-junio renperiode gaan dromen. Toen begon ik me af te vragen hoe het zou zijn om in het eerste te spelen en werd me ervanv bewust hoe mooi dat moest zijn. Voor die tijd dacht ik helemaal niet aan het eerste elftal. Natuurlijk wilde ik prof-voetballer worden, maar door de lol die we in de jeugdelftallen van Ajax hadden dacht of droomde je niet verder. Het eerste stond altijd heel ver van je af. Andere dromen had ik ook niet. Nee, het debuut in het eerste, dat was de droom en die begon pas in de A-juniorenperiode te leven. Toen ik mijn debuut maakte had ik ook echt het gevoel dat er een droom uitkwam. Ik wist als jongen van een jaar of veertien al wel dat ik een beroep wilde gaan uitoefen waarin je veel vrijheid zou hebben. Op de LTS had ik voor de richting metaal gekozen, omdat ik in de eerste klas voor één of ander werkstukje een zeven had gekregen. Dat was de enige reden. Ik zag mezelf ook echt niet van zeven uur 's ochtends tot vier uur 's middags in een fabriek staan. Nee, wat dat betreft heb ik nu een perfect beroep. Voor sport ben ik blijkbaar geboren, want in veel verschillende takken ben ik behoorlijk goed. Vroeger heb ik ook nog wel eens getwijfeld of ik verder zou gaan met voetbal of tennissen. Omdat ik voetbal toch leuker vond heb ik daar uiteindelijk voor gekozen. Gelukkig maar." 4. Het Besef "Dat kwam ook pas in de A-juniorentijd. Toen kreeg ik in de gaten dat ik, wanneer ik alles op het voetbal ging gooien, heel ver kon komen. Het risico om alles voor het voetbal opzij te zetten durfde ik ook te nemen, omdat ik het gevoel had dat alles goed zou komen. Bij de A-junioren behoorde ik tot de besten en mocht al vrij snel met het tweede meedoen. Door de aandacht van de trainers en de manier waarop ze mij benaderden voelde ik dat ze het met me zagen zitten. Vanaf de A- junioren moest ik van mezelf slagen en wilde ik in het eerste van Ajax terechtkomen." 5. Het Debuut. "Net als Frank debuteerde ik tegen PEC Zwolle. Met dit verschil dat hij uit en in het seizoen 88/89 voor het eerst in het eerste speelde, terwijl ik een jaar eerder thuis in De Meer tegen PEC debuteerde. Ik zat nog bij de A-junioren en werd door lohan Cruijff bij het eerste gehaald. Voor de wedstrijd zei hij in de gang bij de kleedkamers tegen mij dat ik goed op de verdedigers van PEC moest letten om achter hun zwakke en sterke punten te komen. Door die woorden van Cruijff kreeg ik al een beetje door dat ik tijdens de wedstrijd in zou vallen. Bij een 4-2 voorsprong gebeurde dat ook. Maar ik stond nog maar net in het veld of het was al 4-4. 'Heb ik dat?', vroeg ik mezelf nog af. Daarna werd het voor mij toch nog een fantastisch debuut. Ik scoorde zelf 5-4 en bereidde de 6-4 van Johnny Bosman voor. Schitterend. Van tevoren was ik ervoor gewaarschuwd dat ik na het debuut niet moest gaan denken dat ik er nu was. Om dat te benadrukken werd ik na die wedstrijd tegen PEC Zwolle direct teruggezet naar de A-junioren. Daar mocht ik laten zien dat ik terecht in het eerste gedebuteerd had." 6. De ontwikkeling "Johan Cruijff, Louis van Gaal, Theo Vonk, Ronald Spelbos en Rob Baan zijn de trainers waar ik echt wat van geleerd heb. Vooral van Van Gaal heb ik enorm veel opgestoken. Toen hij nog assistent was van Leo Beenhakker praatte hij zeer regelmatig met mij. Ja, uit die aandacht kon ik opmaken dat hij het met mij zag zitten. Louis weet een speler heel goed te vertellen wat hij tactisch-gezien beter moet doen. In zijn individuele benadering is hij ijzersterk. Je hebt trainers die een groep beter kunnen laten functioneren. Beenhakker kan dat bijvoorbeeld uitstekend. Maar Van Gaal maakt de spelers ook individueel een stuk sterker. De periode bij FC Twente is eveneens heel belangrijk geweest voor mijn ontwikkeling. Omdat ik daar elke week speelde heb ik ervaring gekregen en kan ik nu een wedstrijd, zogezegd, lezen. Ik laat me ook niet meer zo makkelijk van de bal zetten en heb meer uitstraling gekregen. Ik ben in die anderhalf jaar een veel volwassener voetballer geworden. Tijdens mijn eerste periode bij Ajax, had ik na afloop van een wedstrijd altijd verschrikkelijk vermoeide benen. De druk om te presteren was te groot. Dat zorgde bij mij duidelijk voor een verkeerde spanning. Na mijn rentree bij Ajax in de wedstrijd tegen Sparta begin februari viel het mij direct op dat ik helemaal geen last meer van mijn benen had." 7. Ajax "Toen ik anderhalfjaar geleden bij Ajax wegging was ik helemaal niet verdrietig of teleurgesteld. Ik had bij Ajax al zoveel jongens zien vertrekken, dat ik wist dat het mij net zo goed een keer kon overkomen. En ik wist dat de overstap verstandig was. Heimwee heb ik ook nooit gehad. FC Twente is een fijne club en Enschede een mooie stad om te wonen. Dat neemt niet weg dat Ajax altijd veel voor mij is blijven betekenen. Bij Ajax ben ik opgegroeid en nu zit ik er weer. De club heeft een heel belangrijk deel van mijn leven inbeslaggenomen. Ajax is de mooiste club waar je voor kunt voetballen. En de club met het mooiste tenue. In Nederland is het Dè Club. Maar ik ben bij Ajax vooral teruggekomen om te bewijzen dat ik bij FC Twente veel geleerd heb. Ik heb voor mezelf een planning gemaakt. Dit jaar ga ik nog niet van een vaste plaats uit. Ik moet laten zien op veel positities uit de voeten te kunnen. In mijn tweede seizoen, volgend jaar dus, moet ik er staan. Dan wordt het voor mij héél belangrijk." AIAV AA A A 7 I N F AA A A PT 4QQ3 57

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 57