racisme Supporters Racisme rond de voetbalvelden is de laatste tijd erg in het nieuws. Het is ook niet mooi wat er allemaal gebeurt. De KNVB en de NSF hebben een rapport gepresenteerd waarin ze inventariseren, maar ook aanbevelingen doen om een structurele aanpak van dit probleem te bevorderen. Minister d'Ancona organiseert twee hoogst interessante discussie-avonden. Wat de voetbalvelden betreft zullen het echter toch de clubs zelf moeten zijn, die in een dialoog met hun eigen supporters racistische en discriminerende uitingen moeten trachten te verminderen. Ook wij dus en ik ben daar dan ook zeer gericht mee bezig. Op deze plaats wil ik mij in algemene zin richten tot onze eigen supporters omtrent het meedragen van Israëlische vlaggen en dassen met Davidssterren bij onze wedstrijden. Gesprekken met velen van jullie hebben mij duidelijk gemaakt, dat jullie het joods-zijn als een geuzengevoel ervaren, er trots op zijn. "Het doet toch niemand kwaad", krijg ik vaak als antwoord. Dat laatste is onjuist. Vele joodse Ajacieden storen zich er aan, dat niet-joodse mensen zich als zodanig manifesteren. Natuurlijk is het meedragen van een Israëlische vlag, of van welk land dan ook, niet strafbaar. Toch moeten jullie beseffen dat het op de meeste supportersgroepen van andere clubs provocerend werkt. Het dwingt die anderen om anti-joodse leuzen te roepen. Dat vinden jullie weer leuk, want jullie Sides vinden daar weer wat op door bijvoorbeeld te applaudisseren, of zelf met "Joden, Joden" te beginnen. Daardoor is de lol er voor de anderen al gauw af. Zeker. Maar het gaat verder. Tijdens de onlangs gespeelde wedstrijd van onze zaterdag 1 tegen Zevenhoven zong een groepje jongens van 10 tot 13 jaar uit dat plaatsje: "Wie niet springt is een Jood", terwijl er geen Israëlische vlag of Davidsster te bekennen was. Nu ben ik er vast van overtuigd dat ze niet weten dat dit andere mensen kwetst, ze weten eigenlijk niet eens wat de strekking van hun liedje is, maar het is wel een rechtstreeks gevolg van wat er tijdens wedstrijden van ons eerste elftal wordt gezongen. En daarmee is een, in mijn ogen, ernstig escalerende tendens ingezet. Inventiever Jullie zijn op het gebied van yells de beste side van Europa en misschien wel van de wereld. Jullie bedenken vaak op het moment zelf een fantastische kreet. Zo moet ik bijvoorbeeld nog vaak terugdenken aan het opzwepende "Stanley Menzo, Stanley Menzo", nadat hij de strafschop van Romario had gestopt. Zout in de Eindhovense wonde, niet door Romario weg te honen, maar je eigen held op indringende wijze toe te juichen. Het kwartje viel, neem dat maar van mij aan. Grandioos! Vandaar dat ik jullie vanaf deze plaats vraag die blauw-witte vlaggen en Davidssterren eens op te bergen en iets anders, iets originelers te bedenken om te laten zien dat je er bent en wie je vertegenwoordigt. Er moet toch een betere, inventievere, dus Ajax-sides waardiger manier zijn, dan vlaggen e.d. die mede tot gevolg hebben, dat andere Ajax-supporters, eigen mensen dus, worden gekwetst?! Michael van Praag Voorzitter ..."Ondersteuning van de eigen club, zonder anderen te kwetsen"... Foto: Louis van de Vuurst AJAX MAGAZINE MAART 1993

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 31