denk dat ze evenveel kracht kosten. Als linkshalf moet je nog beter doseren. Met mijn instelling is dat nog wel eens moeilijk, maar je leert het vanzelf. Ik vind het geen nadeel om op verschillende plaatsen te worden ingezet. Hoe meer je kunt spelen, hoe meer kans je maakt op een basisplaats. In Jong Oranje speel ik over het algemeen achter de spitsen. Dat is helemaal een moeilijke plek. Maar ook een heel leuke. Daar heb je echt heel veel verschillende taken én mogelijkheden. Ik vind het prettig om zowel verdedigend als opbouwend en aanvallend bezig te zijn. Alleen, als het gaat zoals in de laatste wedstrijd tegen Jong Turkije, dan is er weinig leuks aan. Eén-nul verloren... wat een drama! Het was bar en boos; een dieptepunt voor de ploeg en voor mij persoonlijk. Ik raakte geen bal. Wat dacht je hoe dat voelde, toen ik een half uur voor tijd door Israel werd gewisseld? Dat was niet bepaald een publiekswissel. Ik heb nog steeds geen idee waarom het zo verschrikkelijk slecht liep... Ik was er flink ziek van. De volgende dag was ik dat gevoel wel weer kwijt want ik ben geen type dat eindeloos blijft balen van een mislukking. Zoals ik ook nooit eindeloos blijf nagenieten als ik goed heb gespeeld. Ik denk er na de wedstrijd over na, en dan is het over. Het heeft weinig zin om zo lang met een gespeelde wedstrijd bezig te zijn. Maar van die wedstrijd tegen Jong Turkije was ik echt beroerd. Het Nederlands elftal is belangrijk voor me. Dat is niet veranderd sinds mijn debuut tegen Duitsland. Dat Oranjeshirt blijft bijzonder. Voor die wedstrijd tegen Duitsland stond ik zo het Wilhelmus aan te horen en ik toen dacht: wat is dit schitterend. Nee, ik zong niet mee, maar onder de indruk was ik wel. Ik wist zeker dat ik die dag niet zou falen. Dat gebeurde dus ook niet. Ik gaf een assist waaruit Mare Overmars scoorde. Prachtig! Ik heb, op die wedstrijd tegen Turkije na, altijd lekker gespeeld in Jong Oranje." Voetzoeker Bij Jong Oranje zijn geen prijzen meer te verdienen, bij Ajax nog des te meer. Aan het enthousiasme van Edgar Davids zal het niet liggen. In het begin nam dat enthousiame overdreven vormen aan. Edgar vloog als een soort voetzoeker over het veld. Het leverde hem zoveel kaarten op dat Bobby Haarms de opdracht kreeg het onstuimige talent middels zogenaamde 'irritatietraining' in het gareel te krijgen. Het lijkt aardig gelukt. Maar Davids wordt niet graag herinnerd aan die periode: "Laten we het er maar op houden dat ik gewoon te graag wilde. Ik vloog er veel te onbesuisd in, was veel te wild. Ik wilde me zo graag bewijzen dat ik te snel geïrriteerd raakte als het niet allemaal lukte wat ik wilde. Ach, je leert overal van. Ik ben heus nog net zo fanatiek, alleen ga ik er tegenwoordig iets slimmer mee om. Ik sta nu op drie kaarten, maar als linkshalf heb ik bijvoorbeeld nog geen kaart gehad. Ik niveau terug zou komen," weet Davids nog, "Eigenlijk had bijna iedereen me al opgegeven. Op dat moment moest ik karakter tonen. Ik wist zeker dat het me wel zou lukken. Natuurlijk waren er momenten waarop ik dacht dat ik toch maar iets met de MEAO moest gaan proberen, maar eigenlijk besefte ik steeds meer dat ik het bij Ajax wilde redden. Het is bekend dat je het op dergelijke momenten allemaal zelf moet doen. Ik ben daar ook wel achter gekomen. Maar ik ben er sterker uitgekomen." Ook in het spel is Edgar volwassener geworden. Hij speelt vanuit zijn taak. Davids: "Ik speel nu veel zuiniger. Eerst vloog ik van voor naar achter, zonder me weet ook wel dat het niet vaak voorkomt dat een buitenspeler zo veel kaarten oploopt, maar ja... ik ben nu volwassener." Dansend met de bal in het strafschopgebied. De tegenstanders zijn voor even figuranten, maar Edgar Davids is er zich bewust van geworden dat het bij de hoogstandjes niet om de actie, maar om het rendement gaat. Acties maken Die weg naar volwassenheid zette in toen Edgar in de Al speelde. Hij leerde anders spelen en hij raakte vrij ernstig geblesseerd Een scheurtje in het enkelgewricht wierp hem aanvankelijk terug in zijn ontwikkeling. "Veel mensen dachten dat ik niet meer op druk te maken over de vraag of ik het wel vol zou houden. Als middenvelder speel je ook veel controlerender. Maar als zich de mogelijkheid voordoet om die actie eruit te gooien, zal ik het niet laten. Tegenwoordig denk ik wel na of de situatie geschikt is. Ik schat de risico's in en alleen als het echt kan, maak ik die actie. Vaak heb ik geen AJAX MAGAZINE MAART 1993

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 25