week. Elke keer als je dan die jongens tegenkwam, werd het er nog even flink ingewreven hoe je gedold was. Het was de grootste vernedering die je kon overkomen. Aan de andere kant was er niets zo fantastisch als die jongens zelf tussen de benen door te spelen." Taakbewust voetballen Heel lang is die primitieve opvatting van het voetbalspel blijven hangen in het hoofd van Edgar. Op straat, bij Schellingwoude, de vereniging waar hij begon, en in de Ajax-jeugd ging het voornamelijk om de hoeveelheid en de schoonheid van de acties. Pas in de Al leerde Edgar dat een goede voetballer meer kwaliteiten heeft dan alleen maar het individuele aanvallende talent. Louis van Gaal ging toen nog over de jeugd en hij maakte hem duidelijk dat er zoiets bestond als 'taakbewust spelen'. Zeker in het begin viel het niet mee om de natuurlijke drang te onderdrukken. "Ik kwam erachter dat je in iedere situatie een actie mag maken op voorwaarde dat hij lukt. Als je een actie maakt op een moment dat het niet nodig is, en je lijdt balverlies, dan ben je verkeerd bezig. Dat werd mij natuurlijk niet van het ene op het andere moment allemaal duidelijk. Ik ging zelf meer nadenken over mijn spel. En ja, ik ben daar ook bij geholpen. Of liever gezegd: ik kreeg gewoon behoorlijk op mijn flikker als ik zo'n fout maakte. Op die manier leer je het uiteindelijk best af. Maar het belangrijkste is toch dat je het zelf ziet." Hoe wonderlijk het ook mag lijken, Edgar heeft zelf nooit echt het idee gehad dat hij ooit nog wel eens in Ajax-1 zou spelen. Niet omdat hij dacht dat hij niet goed genoeg was, maar gewoon, omdat hij er überhaupt niet over nadacht. Wegversperringen Pas in de Al drong het tot hem door dat het voetbal wel eens zijn werk zou kunnen worden. Tot dat moment ging hij er nog van uit dat hij via zijn MEAO-opleiding uiteindelijk in één of andere commerciële baan terecht zou komen. "Dat leek me ook wel wat. Hoe blij ik ook nu ben, ik denk dat ik me met zulk werk ook gelukkig had gevoeld. Ik had op school alleen wel moeite met het echte stampwerk. Dat wilde maar niet lukken," lacht Edgar, wiens voetbalcarrière nog volop in ontwikkeling is. Het lijkt allemaal erg snel te gaan, maar er zijn momenten geweest waarop het hem niet snel genoeg ging. Edgar: "Op een bepaald moment krijg je in de gaten dat je spel behoorlijk is vooruitgegaan. Je speelt lekker in het tweede, maar bij de wedstrijden van het eerste zit je dan toch op de tribune. Ik heb me vaak genoeg zitten verbijten dat niet ik daar op dat veld liep. Maar toen ik eenmaal zover was, heb ik niet meer getwijfeld aan mijn toekomst. Ik wist zeker dat ik er zou komen." Op dat moment waren de vooruitzichten voor een linksbenige voetballer echter niet overdreven rooskleurig. Davids zag Michel Kreek en Bryan Roy hem de weg versperren. Bryan Roy was als international niet weg te denken uit de basis, en Michel Kreek speelde een ijzersterk seizoen. Edgar kreeg zijn basisplaats nadat Van Gaal het vertrouwen definitief in Bryan Roy had opgezegd. Over die "affaire" houdt Davids zich wijselijk op de vlakte: "Ik heb geen oordeel over wat er allemaal is voorgevallen. Ik weet eenvoudigweg niet wat er precies gebeurd is. Ik beschouw het als een zaak tussen trainer en speler. Ik vond mijzelf ook zonder het vertrek van Bryan een serieuze concurrent voor de linkerkant. Van Gaal kon me linksback, linkshalf of linksbuiten zetten." Voldoendes scoren Edgars' zelfverzekerdheid bleek niet misplaatst. Hij speelde als linksbuiten op het moment dat de buitenwacht uitsluitend oog had voor de verwijdering van Roy uit de basis. In de kranten werd de situatie zo voorgesteld als zou Van Gaal bewust hebben gekozen voor de 'mindere' voetballer Davids boven het 'supertalent' Roy. "Ja, dat zal allemaal best wel, maar ik lees niet zoveel van die kranten. Het heeft me dus ook niet geraakt dat ze zo gemakkelijk over me oordeelden. De enige die ik moest overtuigen was de trainer. Kennelijk was me dat gelukt via mijn diverse invalbeurten van een kwartiertje. Een trainer zet je niet zomaar in de basis. Toen het zover was, betekende het voor mij dat de trainer voldoende vertrouwen in mij had. Ik dacht niet dat het sindsdien slecht is gegaan, al kan het nog veel beter, ik ben de eerste om dat toe te geven. Maar ik heb weinig reden om ontevreden te zijn. Ik moet met nog veel meer overtuiging gaan spelen en nog nadrukkelijker aanwezig zijn. Ik heb me nog lang niet voldoende bewezen. Laat me er eerst maar voor zorgen dat ik twee seizoenen lang gemiddeld een voldoende scoor. Eerst maar eens met één seizoen beginnen. Ik heb aan Michel gezien dat je ook een inzinking kan krijgen." Het gevoel van Oranje Edgar is een goed voorbeeld van wat Van Gaal bedoelt met een 'multifunctionele speler'. Na een periode als linksbuiten te hebben gespeeld, verhuisde hij regelmatig naar de linkshalf-positie. Overmars speelt dan linkerspits en Davids doet op links wat Vink op rechts verzorgt. Beide posities, voorin of als half, zijn zwaar. Davids: "Ik AJAX MAGAZINE MAART 1993

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 23