nog niet voor gekomen dat een speler na zo'n gesprek af valt. Meestal heb ik in zijn spel al ontdekt wat voor type het is want je voetbalt niet alleen met je techniek en tactiek, maar ook met je persoonlijkheid." Je zit bij Ajax in een situatie waarin de club er niet onderuit komt spelers te verkopen. Schaadt dat jouw ideaalbeeld, wordt jouw idee van hoe het elftal moet voetballen niet steeds ondermijnd door het vertrek van spelers? "Je kunt het negatief en positief uitleggen. Ik kies voor de positieve uitleg. De veranderingen zorgen elke keer weer voor een nieuwe uitdaging. Op zich zijn de transfers een blijk van waardering. Presteren ze slecht, dan worden ze niet gekocht. Het doet je goed wanneer je ziet dat een speler binnen een jaar een bepaalde ontwikkeling kan doormaken. Komen wij niet ver in de Europa Cup, dan is er echt geen belangstelling voor de spelers. Als je de club Ajax analyseert, weet je dat het een utopie is om naar een ideaalbeeld toe te werken, omdat je altijd zult worden geconfronteerd met het vertrek van belangrijke voetballers, waardoor je werkstuk nooit helemaal afkomt. Kwalitatief had ik de vervangers voor Aron Winter en Johnny van 't Schip in huis, maar niet hun ervaring. En dat gaat nu weer ontstaan. Ik ben wel een trainer die in staat is dat vrij snel bij te spijkeren, maar het krijgen van ervaring is toch een proces. Daar moet je je bij neerleggen en dat moet je positief vertalen." De tere lijn De uitschakeling tegen Auxerre was een geweldige tegenvaller, maar ook een momentopname. Je bent je er wel van bewust dat zo'n dieptepunt kan komen. We trekken met zijn allen aan een heel tere lijn en die lijn kan alleen in tact blijven als iedereen er met dezelfde wil en overtuiging aan trekt. Maar die lijn kan zomaar knappen. Een schakel die wegvalt, één wedstrijd, één opmerking kan de balans verstoren. Het is een constant balanceren. Ook dat analyseer ik, ook daar ben ik mij van bewust." Jtl/VV AA A r. A 7 I KI C AAAADT 1QQ2

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 16