aankomen. Het is belangrijk dat we elkaar prikkelen om uiteindelijk tot een collectieve oplossing te komen." Over de drempel "Het was bij Ajax niet de gewoonte dat er zo over het spel en de spelopvatting werd gediscussieerd. Het koste ook enige tijd voordat de spelers daadwerkelijk hun mond opendeden. Dat is ook afhankelijk van het resultaat. Wanneer het goed gaat is het makkelijker praten. Wanneer er wordt verloren is het heel moeilijk om te verwoorden wat je denkt, omdat je dan vaak kritiek spuit op je medespelers. Ze moeten over die drempel heen. Niet iedere voetballer heeft het in zich om die verantwoordelijkheid te nemen, maar je moet het wèl stimuleren. Als het steeds dezelfde persoon, de trainer, is die kritiek uitoefent, en zo in figuurlijke zin de beul is, dan is op een geven moment het effect weg. Ik probeer de spelers te stimuleren dat zij in het veld die controle van mij overnemen. Ik heb meer aan een "lastige" speler die open en mondig is maar dezelfde doelstelling heeft als de trainer." We dwalen af, want we waren eigenlijk op weg langs het pad van je jeugd. "Ik was zestien-zeventien jaar toen ik in het eerste elftal van De Meer werd opgesteld nadat ik de jeugdelftallen had doorlopen. We werden kampioen van de v AVB en moesten om het Zilveren Kruis spelen, het algemeen kampioenschap van de AVB. Toen kwam Ajax en zijn ze me in het daaropvolgende seizoen blijven volgen. Maar de belangstelling was er al eerder. Ik vertelde al dat De Meer BI bij Ajax B2 was ingedeeld. We versloegen Ajax in de competitie met 9-1 en ik maakte er zeven! Toen kwam Ajax ook. In feite hield mijn vader de overgang tegen, al deed hij dat niet in eigen persoon. Ik was elf jaar toen hij overleed. Mijn moeder runde het gezin, en mijn oudste broer nam de vaderrol over, al zag ik dat toen niet zo. En in de geest van mijn vader bepaalde mijn broer dat wanneer ik écht goed genoeg zou zijn, Ajax later nog wel een keer zou komen aankloppen. Dat accepteerde ik, ik ervoer dat als normaal, al ben ik het nü niet eens met die visie. Mijn broer had wel gelijk dat Ajax me toch zou komen halen. Ik kreeg een zogenaamd B-contract aangeboden. Meestal waren dat contracten voor één jaar, maar ik tekende voor twee jaar, met dubbele premies en bovendien kreeg ik van Ajax een auto. Dat heb ik dus eigenlijk, via mijn broer, aan mijn vader te danken..." Wat trof je aan toen je als achttienjarige bij Ajax kwam voetballen? "Ik kwam er achter dat ik in wezen maar een heel eenvoudig jongetje was, één van de zestien spelers die moest knokken om een plaats in het elftal. Bij De Meer was ik de gevierde jongen, bij Ajax één van de velen. Je kreeg iedere keer te horen dat je het niet goed deed. Daar moet je tegen kunnen, daar heb je de instelling en de overtuiging nodig om te slagen. Ik zat toen op de Academie voor Lichamelijke Opvoeding, een heel zware studie, van acht tot zes uur. En om half zeven moest ik mij op de training melden. Ajax 2 was een heel sterk elftal met spelers als Gerrie Kleton, Loetje Donkers, Bram Braam, Johnny Rep, Dick Visser, Sjoerd Ruiter, een paar echt Amsterdamse jongens zoals George van Bockel, Jan de Koning en Bobby Hoogenboom. Ik had geen vaste plaats, zoals bij voorbeeld Dick Visser en Johnny Rep die wel haddden. Ik moest echt vechten voor mijn plek." Naar FC Antwerp "Ik werd van spits, mijn plaats bij De Meer, middenvelder maar als ik voor een vriendschappelijke wedstrijd van het eerste meemocht, omdat Johan Cruijff geblesseerd was of geen zin had, speelde ik altijd als centrumspits. Cruijff was natuurlijk een uniek talent en ik had geen kans om door te stoten, zeker niet op zijn positie. Eén van die vriendschappelijke wedstrijden speelden wij tegen Anderlecht, in 1973. Er ontbraken bij Ajax nogal wat eerste elftalspelers. Met onder meer Henk Heijt, Gerrie Kleton en Johnny Rep speelden we een aardige wedstrijd tegen een voltallig Anderlecht: 2-2, twee doelpunten van Rep. Er zaten veel managers op de tribune en zo kwamen de contacten. Voor mijzelf wist ik al dat het voor mij beter zou zijn om weg te gaan. Valenciennes, Oostende en FC Antwerp hadden belangstelling. Ik koos voor FC Antwerp omdat die club in de hoogste klasse speelde en niet zo ver over de grens lag. Voordat ik naar Antwerpen verhuisde ben ik getrouwd met Fernanda. We hadden al een paar jaar verkering en samenwonen was in die tijd nog een wankele bezigheid. Binnenkort ben ik twintig jaar getrouwd..." Louis van Gaal wordt, soms cynisch, soms waarderend, wel de "ieraar" onder de trainers genoemd. In hoeverre is je studie, je leraarschap op school, nuttig geweest in het trainersvak? "Als onderwijzer en zeker als gymnastiekleraar, leer je te observeren: verhoudingen met balsporten, teamwork, eenheid in de klas, verschillende culturen die samen gaan. Allemaal zaken die je in de maatschappij ook tegenkomt, alleen ben je nu zelf de sturende factor. In de praktijk heb ik geleerd daarmee om te gaan en die ervaringen gebruik je als trainer ook. Het werk als gymnastiekleraar maakte mij van die aspecten en hun verhoudingen bewust, en daar ben ik blij om. Ik heb op schoool mede mijn analyserend vermogen ontwikkeld." Persoonlijkheid "Bij Ajax wordt een voetballer geconfronteerd met een hoog niveau. Niet alleen op het gebied van talent maar ook op het gebied van speelstijl. Daar moet een speler in passen. De technische en tactische vaardigheid moet uiteraard aanwezig zijn, maar waar ik vooral naar kijk is die P van persoonlijkheid. Het hang hangt van het type speler dat je nodig hebt af, welke specifieke eisen je aan die persoonlijkheid stelt. Van een voetballer die in dienst van de ploeg speelt, verlang je een andere persoonlijkheid dan van een voetballer op een andere positie. Bij de één is de factor initiatief belangrijker dan bij de ander. Het killerinstinct is weer heel wat anders. Ik probeer ook altijd met een mogelijke nieuwe speler te praten om, voordat hij hier een contract tekent, te weten te komen hoe hij over voetbal denkt. Het gaat er niet alleen om dat ze individueel denken, maar dat ze ook andere zaken zien. Ik heb nog niet zo veel aankopen gedaan, maar het is AIAY AA A C. A 7 I M F AAAART 1QQ3 15

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 15