IE P van soonlijkheid Wij trekken met z'n allen aan een hele tere lijn Interview door David Endt Foto's: Louis van de Vuurst De Meer tegen de B 2 van Ajax speelde. We hadden in die B 1 een paar goede voetballers, maar het is niet per definitie zo dat het grootste talent de top haalt. Er waren bij ons een paar spelers waarvan ik vond dat die grote kwaliteiten hadden. Maar de factor "mentaliteit" speelt bij het bereiken van de top een heel grote rol. Dat is iets wat ik ook nu probeer duidelijk te maken. Vroeger bij de jeugd en tegenwoordig bij het eerste elftal: dat techniek, taktiek, snelheid en kracht niet allesbepalend zijn. Het surplus wordt bepaald door de P van persoonlijkheid waarin de instelling, de wilskracht de wilsovertuiging besloten ligt. Ja, ik had die instelling wel. Ik kon altijd heel slecht tegen mijn verlies. Het uitgaan van je eigen kwaliteiten was ook iets dat ik al vroeg had. Omdat ik niet puur snel was, moest ik in het veld andere oplossingen zoeken, technische en tactische foefjes, waarmee je een tekort compenseerde. Als je jong bent gebeurt dat onbewust. Later kwam dat bewustzijn omdat ik mijn eigen spel maar ook dat van mijn medespelers ging analyseren. Die bewuste analyse kwam pas laat, toen ik de cursus Oefenmeester B ging volgen, een cursus speciaal voor MO-ers. Toen ben ik mij gaan realiseren wat ik, onbewust, deed. Ik ben van mening dat het voor voetballers heel belangrijk is een trainerscursus te volgen, alleen al om dat besef te ontwikkelen. Ik probeer dat als trainer ook bij mijn spelers te doen. Daarom hou ik een voorbespreking en een nabespreking, waarin wordt gesproken over wat er goed en fout is gegaan en waarom. Ik ben er van overtuigd dat door, wat ik noem het "trainen in de geest", dus leren nadenken over wat je doet, wat er in het veld gebeurt, je die kwaliteiten ook bij jonge spelers kan ontwikkelen. Hoe eerder je dat stimuleert, hoe eerder dat zich ontwikkelt. Dat brengt mij eigenlijk vanzelfbij de doelstelling van Ajax, om talentvolle voetballers zo vroeg mogelijk bij de club te krijgen, zodat je niet alleen aan de specifieke speelwijze kan werken, maar ook aan het besef waarom er zo gespeeld wordt. Voor spelers die later komen is het moeilijker zich te gewennen aan de sportcultuur die binnen Ajax leeft." Je hebt het over de voetbalcultuur bij Ajax. Zou je ais trainer van een andere club kunnen omschakelen naar een andere cultuur? "Ik geloof in die Ajax-filosofie. Je mag echter niet vergeten dat je als trainer slechts een middel bent. Het is belangrijk dat de voetballers van je visie overtuigd raken. Gebeurt dat niet, dan houdt het op. Als de spelers niet hetzelfde idee krijgen wat ik in mijn hoofd heb, dan komt er op een gegeven moment een kink in de kabel. En dat zie je meestal in de uitvoering. Het is een goede zaak wanneer de spelers meedenken, dat ze met ideeën of kritiek 4 3

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 13