te beslissen. Slechts de O-1 van Bergkamp, na een schitterende pass over 30 meter van Frank de Boer, gaf het Ajax-overwicht voor even gestalte. Helaas werd het in dezelfde minuut alweer gelijk toen de organisatie even zoek was. Het scheelde het maar een haar of PSV was zelfs met 2-1 gaan rusten. De strafschop werd door Stanley Menzo uitstekend gestopt. In het tweede bedrijf bracht nota bene een rode kaart bij PSV Ajax plotseling voor grote problemen, terwijl PSV juist motivatie putte uit de man-minder situatie. Bij Ajax liep men elkaar in de weg, er ontstond veel balverlies en vlak voor tijd greep PSV de 2-1 winst. Voor de tweede keer in dit seizoen leed Ajax een onnodige nederlaag tegen PSV. Hoe dan ook, de doelpunten tellen en daar is alles mee gezegd. Natuurlijk, de competitie duurt nog lang en er was nog niets beslist maar Ajax had moeten winnen. Punt! Dennis en Wim De 15e februari 1993 was niet zomaar een dag in het leven van een Ajacied. Op die maandag maakten Dennis Bergkamp en, tot verrassing van velen, ook Wim Jonk, bekend dat zij vanaf het volgende seizoen hun kunsten zullen gaan vertonen bij Internazionale in Milaan. Met de overgang zijn vele, vele miljoenen guldens gemoeid. In de media heeft U daar natuurlijk alles over kunnen lezen, horen en zien, incluis de vele verhalen van de "deskundigen" die er dit keer dus naast zaten met Barcelona en Juventus. Het vele geld dat bij de club binnenkomt is aan de ene kant zeer welkom, aan de andere kant kan het ook worden beschouwd als een doekje voor het bloeden. Want er gaat wat weg aan voetbalschoonheid in Nederland. Jammer en ook wel frustrerend. Het is niet anders en we moeten er niet te moeilijk over doen. Situatie Met die situatie heeft met name Ajax te maken. De grote talenten uit de eigen opleiding zijn voor het voetbal in Nederland niet te houden. Dan maar zien er op z'n minst veel geld voor te krijgen, geld, waarmee de opleiding kan worden geïntensiveerd en waarmee, zonodig, ook externe krachten kunnen worden aangetrokken. Dat is wellicht nodig, want tegen het tempo in het verloop van spelers zoals Ajax dat nu is overkomen, is geen opleiding opgewassen. Dus, eerst een klein beetje uithuilen en dan snel opnieuw beginnen. Er is ook reden om trots te zijn op een club als Ajax, die straks maar liefst zeven spelers in Italië ziet optreden en daarnaast steeds weer kans ziet nationaal en internationaal te blijven meetellen. Het blijft boeiend om te zien welke talenten er voor de vertrekkende spelers in de plaats komen en hoe het elftal zich weer opwerkt naar het niveau en het aansprekende type spel dat iedereen van Ajax gewend is en wat zo ongelooflijk aanspreekt. Want, wat er ook gebeurt, Ajax zal altijd blijven zoals het is: uniek!. De club heeft de middelen om de open gevallen plaatsen volwaardig op te vullen. Niet onmiddellijk met een nieuwe Bergkamp of een nieuwe Jonk, want die zijn er niet, maar wel met spelers die het voetbal kunnen spelen zoals Ajax dat placht te doen. Snel ging het overigens weer over tot de orde van de dag want twee dagen later stond de kwartfinale voor de KNVB-beker in Enschede tegen FC Twente op het programma. Bekervoetbal, dus alles of niets. Even, bij een 2-0 achterstand, leek het er op dat het niets werd. Ajax toonde echter veerkracht. Bergkamp maakte 2-1 en Mare Overmars produceerde de gelijkmaker. In de verlenging zorgde een perfecte actie van Rob Alflen voor 2-3 en binnen een minuut besliste Vink op simpele wijze de wedstrijd. Een belangrijke overwinning die Ajax in de halve finale op 31 maart in een uitwedstrijd tegen Feyenoord brengt. De andere halve eindstrijd gaat tussen Heerenveen en FC Den Bosch die respectievelijk PSV en FC Groningen de baas waren. Kortom, er is nog volop spanning op alle fronten... "High-five" voor de jeugdopleiding van Ajax. De kweekvijver op Voorland blijft ook na de top- transfers van Bergkamp en Jonk, het belangrijkste fundament van de vereniging. AJAX MAGAZINE MAART 1993

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 10