John van Loen koestert de momenten "Dit pakt niemand mij af" Supportersvereniging Ajax Opeens was-ie weg, John van Loen. Zomaar, van de ene op de andere dag. Net als eerder Bryan Roy en even na hem Ron Willems. Teleurgesteld in zijn situatie bij Ajax. Op zoek naar een nieuwe uitdaging. Van Loen vond die uitgerekend bij Feyenoord, de grote rivaal. En dat zal het Amsterdamse publiek hem niet in dank afnemen. Het publiek dat hem bij Ajax in een unieke positie bracht: de meest populaire bankzitter aller tijden. Van Loen kwam anderhalfjaar geleden bij Ajax binnen als een buitenbeentje, een vreemde eend in de bijt. Een speler die niet zou passen in de traditie van de Amsterdammers. Maar in één wedstrijd en met twee goals, in het Amsterdam- toernooi tegen Sampdoria, snoerde de Utrechter alle critici de mond. En maakte zich op slag geliefd bij de Ajax-aanhang. Kippevel Die liefde is altijd blijven bestaan. Zelfs nadat gebleken was dat John nauwelijks in aanmerking kwam voor een basisplaats. Hij was en bleef populair. Als de spits zich verhief van de bank, roerden de fans zich. Een steeds terugkerend moment, dat niet in de laatste plaats door John zelf werd gekoesterd. "Fantastisch was het", vindt de voormalige publiekslieveling. "Elke keer weer. Als ik ging warmlopen en het publiek hoorde roepen, kreeg ik geheid kippevel. Dat is zo'n ongelooflijk gevoel. Het publiek heeft me daarmee ook enorm gesteund en daarvoor ben ik ze heel dankbaar. Het is toch iets dat je als bankzitter zelden meemaakt. Ik zal het in ieder geval nooit vergeten." Ook niet bij Feyenoord, waarnaar hij plotseling overstapte na anderhalf seizoen Ajax, met daarin 48 wedstrijden en veertien doelpunten. Trainer Louis van Gaal zag het niet langer zitten in zijn tweede spits, en John trok zijn conclusies. De belangstelling uit Rotterdam was niet nieuw, maar dit keer wel heel concreet. Tussen Kerst en nieuwjaar werd de overgang van de Utrechter beklonken. "Een dag voor Kerst heb ik een gesprek gehad met Rob Jansen van de WCS. Op oudejaarsdag werd het contract al getekend", vertelt John. Het afscheid van Ajax viel Van Loen zwaar. Hij had het naar z'n zin in Amsterdam. "Vorig seizoen ben ik toch aardig aan m'n trekken gekomen. Ruim dertig wedstrijden heb ik gespeeld en dat ging goed. Het probleem was alleen dat ik wist dat Van Gaal voor Stefan Pettersson koos. Dat is zijn goed recht, maar het was soms heel moeilijk te accepteren dat Stefan er toch in stond als ik voelde dat ik op dat moment beter was. Maar ja, Stefan speelt zo verschrikkelijk constant. Dat is ook het goeie van hem." Prachtige club "Dit seizoen ging het minder", gaat John verder. "Ik kreeg twee blessures en dan is het vervelend weer te moeten terugkomen. Ik had het toen heel moeilijk. Je traint je het apezuur, terwijl je weet dat je in principe toch niet verder komt dan tweede spits. Dan verslapt onwillekeurig de concentratie, en voor je het weet ben je zelfs derde spits. Heel vervelend natuurlijk, en voor mij was dat eigenlijk ook einde verhaal." Jammer, vindt-ie zelf. "Want Ajax is toch een prachtige club. Een fantastische leerschool ook. Ik heb hier veel opgestoken, waar ik ook straks nog wat aan heb. En de herinneringen. Die zijn prachtig. Zeker van de Europacup. Dat is toch het hoogtepunt van mijn loopbaan. Een heel apart moment, datje meteen in je hart sluit." Maar John wilde meer zijn dan een populaire bankzitter die moet teren op een incidentele invalbeurt. Hij wilde spelen. En kan dat bij Feyenoord. Daar gaat hij tenminste wel van uit: "Ik neem niet aan dat die club anderhalf miljoen neertelt om me op de bank te zetten." John beseft dat het straks heel anders is als hij met Feyenoord terugkeert in Amsterdam. "Dat weet je, dat hoort erbij. Maar ik weet ook dat het publiek niets tegen mij heeft. Ze willen alleen niet dat ik scoor tegen hun Ajax. Dat kan ik niet beloven, maar ik wil het Amsterdamse publiek wel bedanken. Voor alle steun en voor de onvergetelijke momenten. Die kan niemand mij meer afpakken." Eric Korver AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1993

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 59