plezier de velden in Nederland aflopen om te kijken of er Ajax-talent is. Voordat iemand iets in die richting voor Ajax gaat doen wordt er wel eerst met de persoon gesproken, omdat hij natuurlijk moet weten welke normen wij ter beoordeling van een voetballer hanteren. Die normen zijn hoog. Voorop staat techniek, inzicht, persoonlijkheid en snelheid. We noemen dat kortweg "TIPS". Iemand met van alles wat is al goed, met van alles het beste is een kanjer." "Maar het bekijken van een speler is ook iets dat van binnenuit komt. Je handelt vaak gevoelsmatig. Je bent in de Ajax-school opgegroeid, je bent doordrenkt van het voetbal en van het rood-en-wit, en dan zie je snel of iemand in onze club past of niet. De interne en externe scouts moeten dat gevoel ook hebben. De club is altijd op zoek naar goede mensen. Die hebben we nodig om het netwerk rond Amsterdam, als een spinneweb, zo dicht mogelijk te maken. We hebben nu een kring die loopt van Den Helder naar Zwolle, dan naar Den Bosch en zo weer terug langs de kust. De tipgevers. Dat zijn mensen die ons zomaar attent maken op een bepaalde speler, waar ook in Nederland, of daarbuiten. Iedere tip die wij krijgen trekken wij na. Meestal gaat daar eerst een externe scout op af. Die rapporteert aan ons en als die speler er uit blijft springen, ga ik, of een ander, kijken om te zien of we die jongen kunnen uitnodigen voor een training of een selectiewedstrijd bij Ajax." Selectie "Bij het benaderen van een speler doen wij niet aan kiekeboe, geen geheimzinnigheid. Wij hanteren altijd hetzelfde systeem. Eerst schrijven wij de club in kwestie aan en vragen toestemming om de desbetreffende speler te mogen benaderen. Bij de brief zit een antwoordformulier waarop alle gegevens van de speler kunnen worden genoteerd. Ik heb nog niet meegemaakt dat een club weigerde hieraan mee te werken. Als de toestemming binnen is, neem ik contact op met de betreffende speler of zijn ouders. En in het voorjaar nodigen wij hem uit om selectiewedstrijden te komen spelen. Bij de gescoute spelers komt dan nog een aantal jongens dat is geselecteerd vanuit de jaarlijkse jeugdinstuif. Uiteindelijk komen we, na een aantal selectiewedstrijden en trainingen, uit op ruwweg veertig jongens die worden aangenomen voor het nieuwe seizoen." 750 jongens op de instuif "Elke selectie kent zestien spelers en elk seizoen hebben we er al minimaal net zoveel nodig voor een nieuwe E2, het jongste elftal van Ajax," gaat Tonnie Pronk verder in zijn monoloog,Dan gaan er uit de Al zes tot acht spelers "over". We laten nieuwe spelers vaak een aantal weken de hele Ajax-opleiding en school meemaken om te zien of men zich daarin thuisvoelt en om zeker te weten: hij kan het aan. Desondanks maak je nog wel eens fouten. Verleden jaar hebben wij 46 spelers aangenomen (de meeste uit de regio) uit een aanbod van alleen al 750 jongens op onze jeugdinstuif. Daarvan kwamen er 20 uit de scouting en 26 uit de instuif. Natuurlijk zit de concurrentie niet stil maar als we PSV of Feyenoord in ons vaarwater tegenkomen, is het zo, dat de jongen zegt: ik ga lekker naar Ajax toe, want Ajax is m'n club. Ajax staat bekend om z'n jeugdopleiding, om z'n talenten, om het mooie voetbal. Dat spreekt enorm aan. Daarbij gooien wij spelers al op vrij jonge leeftijd "voor de leeuwen". De hele opleiding is gericht op het inzetbaar zijn voor het eerste elftal." "Kijk, Ajax zal heus nog wel eens een speler kopen voor het betaalde voetbal. Als je op een bepaald moment een type speler nodig die net niet beschikbaar is vanuit de eigen jeugd, zal je hem toch moeten halen. Maar wèl een speler die nog te vormen is en in onze opleiding alleen maar beter kan worden. De eigen talenten blijven de overhand houden en dat spreekt de jeugd aan. De kans van slagen is bij Ajax veel groter dan bij PSV of Feyenoord," spreekt Pronk tot besluit, "Onze voorkeur zal altijd uitgaan naar spelers uit de eigen jeugd omdat je weet hoe ze zijn en hoe ze zich gedragen. De typische, positieve, "Ajax-kapsones" doet de rest!"a Drie spelers die het Ajax-voetbal met de paplepel kregen ingegoten en inmiddels dichtbij het eerste elftal zitten: Dick van Burik, Tarik Oulida en Clyde Wijnhard (v.l.n.r.). AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1993 27

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 27