Tonnie Pronk in het sterrenelftal van Ajax dat de basis vormde voor de grote successen in de jaren zeventig. Staand van links naar rechts: Tonnie Pronk, Frits Soetekouw, Wim Suurbier, Gert Bals, Theo van Duivenbode en Bennie Muller. Gehurkt: Piet Keizer, SjaakSwart, Henk Groot, Co Prins en Klaas Nuninga. naderhand thuis uit in een rapport aan Louis. Soms gaan we samen, maar in principe laat hij alles aan mij over en heb ik de hele verantwoordelijkheid." Scandinavië "Het kan altijd beter en dus moeten wij goed om ons heen kijken naar talenten in Nederland en daarbuiten, om ons niveau op een nog hoger plan te tillen", gaat Pronk verder. "Daarvoor bezoeken wij wedstrijden van het Jeugd Plan Nederland (JPN) en gaan we naar Zeist voor wedstrijden van Nederland onder de Tonnie Pronk, belangstellend en met een scherp oog langs de lijn: "We letten op de "TIPS", techniek, inzicht, persoonlijkheid en snelheid. veertien tot achttien jaar. En natuurlijk naar Jong Oranje en het A-elftal. Buiten Nederland is Scandinavië een door ons veelbezocht gebied. Wij weten wat er aan talent onder de zeventien jaar aanwezig is. Scandinavië is voor ons interessant, omdat voetballers uit die regio qua cultuur uitstekend bij ons passen. Onze scouting richt zich altijd op jonge spelers. Ajax zal niet gauw een "gearriveerde" voetballer aantrekken." Pleeggezinnen gezocht Jonge voetballers uit het buitenland moeten adequaat worden opgevangen. En om dat te doen, heeft Ajax pleeggezinnen nodig. Pronk: "Een speler moet passen in de opleiding en moet ook nog kunnen worden "gestuurd", "gevormd". Meestal spelers voor de Ajax-jeugd van tien tot vijftien jaar. Internationaal, of in eigen land ver van Amsterdam, spelers van vijftien tot zeventien jaar. Die laatste groep is wat ouder, omdat het niet verantwoord is heel jonge voetballers uit een gezin te halen. Wij hebben geen internaat, zoals PSV, maar blijven onze eigen structuur nastreven. Dat betekent dat jongens in onze opleiding (Al, A2 en B1soms al vanaf twee uur bij Ajax zijn en pas rond acht uur naar huis gaan. Op zo'n tijdstip kan iemand niet meer terug naar Groningen of Maastricht. Voor diegenen zoeken wij pleeggezinnen, zodat ze toch kunnen worden opgenomen in onze opleiding." Ajax is op zoek naar pleeggezinnen die zich tot de opvang van een jonge voetballer in de leeftijd van 14 tot 18 jaar aangetrokken voelen en zich bewust zijn van de verantwoordelijkheid die de opvang met zich meebrengt. Bestuurslid Amateurzaken Hennie Henrichs is via de Ajax Administratie (tel.020-6654440) over dit onderwerp aanspreekbaar. "TIPS" Wie zijn toch die mensen die namens Ajax elke week weer de Nederlandse velden af lopen om de talenten te ontdekken? Hoe komt het toch dat Ajax kans ziet altijd maar weer jonge talenten naar voren te brengen waar het publiek met plezier en bewondering naar kijkt? "Het heeft allemaal te maken met het opleidingsbeleid", zegt Pronk. "Eerst moet je de talenten zien te vinden en daarvoor wordt intensief gescout. Dat wordt door een behoorlijk aantal mensen gedaan. Die zijn te verdelen in interneen externe scouts, plus tipgevers. De interne scouts zijn onze jeugdleiders en trainers, bij elkaar zo'n twintig man. Die zien bij hun wedstrijden uiteraard de tegenstanders en hebben de verantwoording te beoordelen of daar een speler bijloopt die mogelijk iets voor Ajax is. Valt een speler op, dan wordt dat aan mij doorgegeven en gaan wij die speler verder volgen. De externe scouts zijn mensen die voor hun AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1993

Magazine (1987-2007) | 1993 | | pagina 26