Robbie Alflen scoort in de thuiswedstrijd tegen Vitória Guimaraes. De treffer van Alflen, op aangeven van Edgar Davids, bracht de eindstand, 2-1, op het scorebord van het Olympisch Stadion. Foto: Louis van de Vuurst weken in het eerste elftal te manifesteren. Dank zij de vele blessures kregen Tarik Oulida (18) en Clarence Seedorf (16) een plaats tussen de wisselspelers. 49 seconden... De beide jeugdigen werden ook betrokken bij de voorbereidingen en de wedstrijd tegen Vitória Guimaraes. Na SV Casino Salzburg was deze Portugese tegenstander er één van een ander kaliber. Bovendien had Ajax niet al te veel prettige ervaringen met tegenstanders uit dat land. Slim countervoetbal is meestal kenmerkend voor dat soort ploegen maar daarvan kwam niets terecht, vooral omdat Ajax al na 49 seconden de bal in het Portugese doel had gedeponeerd door goed doorzetten van Edgar Davids. Guimaraes was daardoor volkomen van de kaart en Ajax kon doen wat het wilde. Het krachtverschil werd ruimer uitgedrukt door doelpunten van Stefan Pettersson uit een sublieme aanval via Mare Overmars, en Dennis Bergkamp met een wel heel subtiele goal. De dikke 3-0 winst in een uitwedstrijd in een Europa Cup-toernooi mag toch als opvallend worden beschouwd. In deze 150ste Europa Cup-wedstrijd van Ajax (bovendien de 150ste wedstrijd van Frank de Boer en de 100ste van Wim Jonk) bleef de ploeg van Louis van Gaal opnieuw ongeslagen. "Dus zijn we misschien wel een echte topclub", zo werd geredeneerd. En waarom ook niet? Ajax wordt van nog maar weinig ploegen in Europa echt nerveus. Want ook een elftal zonder Menzo, Winter, Silooy, Van 't Schip en Roy, die er vorig jaar allemaal wel bij waren, speelt het elftal vóóruit in uitwedstrijden oppermachtig. Vooral in het buitenland weet de tegenstander zich geen raad met de wijze waarop de ploeg het spel uitvoert. De return tegen Vitória, twee weken later werd door de ruime winst in Guimaraes, door velen beschouwd als een formaliteit. Dat zou de wedstrijd nooit ten goede zou kunnen komen. Noem het maar een luxe probleem. Afgelasting Na de uitstekende prestatie in Portugal was het jammer dat de daaropvolgende zondag het competitieduel tegen Vitesse op het laatste moment moest worden afgelast vanwege overvloedige regenval. Iedereen was er bijna al. Duizenden mensen hadden reeds op de tribunes plaatsgenomen en de overige bezoekers onderweg naar De Meer. Het is altijd triest wanneer iedereen onverrichter zake naar huis terug moet. Natuurlijk, het komt sporadisch voor, maar er moeten toch afspraken zijn te maken waardoor iedereen weet waar hij of zij aan toe is. Ook een soort service aan het publiek waar iedereen zo z'n best voor doet. Het vaststellen van een nieuwe datum viel tegen, terwijl er op dat moment ook nog steeds geen dag was vastgesteld voor de eerder uitgestelde ontmoeting in en tegen Volendam. Het gevolg is, dat Ajax weer wat wedstrijden achterop liep ten opzichte van de concurrentie wat betreft het aantal gespeelde wedstrijden. KNVB-Beker Intussen was het toernooi om de KNVB- Beker zover gevorderd dat ook Ajax mocht aantreden. Dat gebeurde in een uitwedstrijd tegen VW op 27 oktober. "Uit bij VW" waren nooit de makkelijkste wedstrijden, vooral als het om bekervoetbal gaat en een op papier mindere ploeg plotseling tot grote hoogten kan stijgen. Ajax was dus wel degelijk voorbereid op een behoorlijke weerstand in de wetenschap dat in het knock-out systeem van bekervoetbal absoluut gewonnen moet worden. Dat deed Ajax, en wel met een wat bizarre 7-3 zege. Clarence Seedorf debuteerde op 16-jarige leeftijd in de hoofdmacht van Ajax, en daarmee werd hij de jongste debutant aller tijden. Clarence is zonder meer een speler voor de toekomst. Zonder Menzo, Pettersson, Silooy en Vink ging onze ploeg goed van start met 0-2 bij de rust door Van Loen en Petersen. Via 1-2 werd het 1-3 door Jonk, 1-4 door Davids (kopbal!). VW kwam terug tot 3-4 maar Overmars, Petersen en weer Jonk bepaalden de eindstand op 3-7. Een ruime zege, al waren die drie goals tegen wel wat veel. Opmerkelijk was de gemiddelde leeftijd die na de invalbeurt van Seedorf iets hoger dan 22 jaar lag. De loting voor de achtste finales leverde een thuiswedstrijd op tegen MW (2 december). Bezoekers In de kranten verscheen een opmerkelijk bericht omtrent een onderzoek onder het Ajax-publiek. Het was wel bekend dat onze club het vooral van supporters van buiten de regio Amsterdam moet hebben. Maar niet dat bij thuiswedstrijden slechts 35 procent van de bezoekers afkomstig is uit de (ruim bemeten) agglomeratie. Het onderzoek van het planologisch en demografisch instituut van de Universiteit van Amsterdam wees verder uit dat de helft tot twee derde van de bezoekers met de auto komt; slechts één derde tot een kwart van de supporters maakt gebruik van AJAX MAGAZINE DECEMBER 1992 7

Magazine (1987-2007) | 1992 | | pagina 7