vaak doel Stanley Menzo eenzaam in het "Soms juich ik met supporters mee" Supporters Tijdens de wedstrijd Nederland-Polen maakte Menzo een cata strofale fout en werd onmiddellijk geconfronteerd met nega tieve uitlatingen van het publiek in de Kuip. Fluitconcerten vielen hem, iedere keer als de bal zijn richting uitrolde, ten deel. Menzo keepte echter ongenaakbaar door en liet zich niet beïnvloeden. "De uitlatingen van het publiek gingen volkomen langs me heen. Nee, de druk werd hierdoor ook niet groter. Je hoort zo veel dingen tijdens de wedstrijd, maar door de con centratie gaat er een heleboel langs je heen." Door de blunder die Menzo beging tijdens Nederland-Polen is de roep om Ed de Goey groter geworden. Menzo zelf legt het naast zich neer. "Ik ben niet bang om gepasseerd te worden door De Goey. De trainer bepaalt wel wie er speelt. Voor mij is het afwachten", stelt de doelman, die op het tijdstip van het interview nog met zijn duim in het gips zit. Blijdschap delen Een keeper is vaak eenzaam in zijn doel. Een tegendoelpunt moet hij alleen verwerken en een feestje, na een zwaar bevochten doelpunt of overwinning, moet hij alleen vieren. Gelukkig heeft Menzo zijn supporters nog met wie hij zijn blijdschap kan delen. Menzo: "Het hangt er een beetje vanaf hoe ik een doelpunt beleef. Een tiende goal is natuurlijk heel wat anders dan een belangrijke goal in de laatste minuut. Soms draai ik me om naar de supporters en juich met hen mee, maar dat is heel verschillend." Supporters zijn heel belangrijk voor spelers en hun clubs. Ze vereren en respecteren hun 'helden', maar dat is andersom ook het geval. Menzo zegt hierover: "Je hebt supporters en toeschouwers. Supporters zijn mensen die achter je staan en je door dik en dun steunen. Ik heb respect voor die supporters. Ze zijn er als het goed en slecht met je gaat. Ze kopen een kaartje en zijn er iedere week om je aan te moedigen." Turijn Iedereen herinnert zich natuurlijk een bijna leeg stadion in Turijn met op de tribunes een paar honderd Ajax-supporters en op het veld de Ajacieden die aangedaan stonden te luisteren naar 'We are the champions'. Ook Menzo stond daar stil, doodstil op de grasmat. "Ik ben vrij nuchter, maar hier kreeg ik echt kippevel van. Dit zijn nou echte supporters die hele maal naar Italië reizen en je nog toezingen ook. Dat was prachtig, echt heel mooi." Veel supporters betekent ook veel fanmail. Als bewijs voor het respect aan zijn supporters probeert Menzo alles te beant woorden. "Ik probeer het, maar soms is het echt te veel. Een foto en een handtekening is makkelijk, maar vragen beantwoorden is veel werk. Ik raad de mensen ook aan om een aan zichzelf geadresseerde envelop erbij te doen, dat is voor mij het makkelijkst." Racisme geen voetbalprobleem Net als andere donkere voetballers heeft ook Menzo te maken met negatieve, racistische uitlatingen van het publiek. Maar net als zijn collega's reageert hij niet op dit soort opmerkingen. "Als je reageert dan hebben ze je precies waar ze je hebben willen. Ik probeer er boven te staan. Racisme is geen voetbalprobleem, maar een maatschappelijk probleem dat over slaat naar het voetbal. Bij Feyenoord hebben de eigen supporters spandoeken waarmee ze het racisme proberen te bestrijden en bij Ajax beginnen de supporters onmiddellijk te fluiten. Wat er aan het racisme gedaan moet worden? Het moet bij de mensen van binnenuit komen, ze moeten zelf onderkennen dat je met racisme en discriminatie niets bereikt. Het enige dat wij kunnen doen is ze aan het verstand brengen dat ze verkeerd bezig zijn." Majanka Keijer en Bob Oskam. AJAX MAGAZINE DECEMBER 1992

Magazine (1987-2007) | 1992 | | pagina 65