Het Ajax-gevoel supporters column Het Ajax-gevoel... "A great game." Mijn Engelse vriend Dana kan niets anders zeggen als we, na zomaar een competitiewedstrijd van Ajax in De Meer, in het donker over de Radioweg teruglopen naar de bushalte. Voor het eerst heeft hij de Amsterdammers live zien spelen en het team van Van Gaal heeft duidelijk een diepe indruk op hem gemaakt. Natuurlijk reageer ik postief als Dana me vraagt of ik hem, voor zijn terugkeer naar Newcastle, een keer mee wil nemen naar een wedstrijd van Ajax. Al heel wat avondjes is hij bij me geweest voor het kijken van voetbal op televisie (hij is net zo gek van 'het spelletje' als ik), maar er gaat niets boven het bezichtigen van de technische hoogstandjes van de Ajacieden in hun eigen thuis: de voetbaltempel aan de Middenweg. Zelf is Dana een verwoed fan van Manchester United ("Man United'" corrigeert hij me) en de weinige keren dat we gedurende zijn verblijf in Nederland de gelegenheid hadden een potje te voetballen, was hij steevast gehuld in het shirt van zijn favorieten. De Ajax-pet die ik hem voor het vertrek richting Watergraafsmeer geef, voelt eerst nog wat onwennig. Feijenoord is niet veel soeps, dat weet hij al wel. Wonende in Den Haag is hij al eens in de Kuip gaan kijken, maar echt onder de indruk van het oerdegelijke spel van de Rotterdammers is hij niet gekomen. Colofon Colofon Supportersmagazine Eerste jaargang nummer 1, December 1992 Supportersmagazine verschijnt acht keer per jaar Redactieadres: Postbus 94082 1090 GB Amsterdam Telefoon: 020-6936602 Redactie Supportersmagazine Bram van Barneveld,Marjanka Keijer, Jeroen Kleijne, Eric Korver, Annerieke Kroeze, Jacqelien Kroeze, Cok Oostveen, Bob Oskam, Nico Smith, Marcel Vermeulen, Wim Zwaan, Floor Thoolen. Fotografie. Louis van de Vuurst Eindredactie Nico Smith Dana is stomverbaasd als hij, na het ondergaan van de onvermijdelijke fouillering, een kraampje ontwaart waar ze versgeperste jus d'orange verkopen. Zijn we hier echt bij een voetbalstadion? We laten ons het vitaminerijk vocht goed smaken en betreden vak G, waar we -een uur voor aanvang van de wedstrijd- nog makkelijk een plaatsje kunnen vinden. Achter ons staat een wat oudere dame, die niet alleen vriendelijk naar ons lacht, maar ons tijdens de wedstrijd ook een paar keer voorziet van een dropje. Het is alsof ik heb geprobeerd iedereen van te voren in te seinen: "Er komt een Engelsman naar ons duppie kijken, wees aardig voor hem." Vanaf het begin doen ook de Ajax-spelers hun uiterste best om mijn Engelse vriend goed voetbal te laten zien. Het eerste kwartier zien we zeker tien volmaakte aanvalspatronen en een gelijk aantal kansen, maar -een schoonheidsfoutje- geen doelpunten. "Unbelievable." Toch blijft hij geloven in een overwinning van Ajax en die komt er dan uiteindelijk ook, met ruime cijfers. Mijn gast raakt zo wat buiten zinnen als Dennis Bergkamp, met zijn rug naar het doel en de hete adem van een verdediger in zijn nek, de aangespeelde bal in een keer over zijn tegenstander heen wipt en zichzelf daardoor vrij voor de keeper brengt. Helaas is de doelman iets eerder bij de bal dan de blonde nummer tien, maar deze actie zal ook in Newcastle vele malen de revue passeren. Langzaam komt het over hem. Ik zie in zijn ogen als hij kijkt naar weer een passeerbeweging van Edgar Davids, een save van Stanley Menzo of een pass op maat van Wim Jonk. Ik voel het aan de kracht van zijn handdruk, iedere keer als we elkaar feliciteren met een Amsterdams doelpunt. Ik hoor het in zijn stem als hij eerst nog aarzelend, maar later met volle overtuiging -maar nog steeds met een Engelse tongval- 'Ajax' scandeert. Het grijpt je bij de keel en laat je niet meer los. Het doet harten smelten. Het is internationaal. Het Ajax-gevoel. Jeroen Kleijne.

Magazine (1987-2007) | 1992 | | pagina 62