Mijn moeder was ook heel sportief, al ben ik er nooit echt achter gekomen wat voor sporten ze nou gedaan heeft. Met mijn broer, die vier jaar ouder is, deed ik eigenlijk maar één ding. En dat was vechten. Gelukkig is dat veranderd. We gaan nu echt té gek met elkaar om." 2. De Eerste Club "Toen ik acht jaar werd, hebben mijn ouders mij lid gemaakt van LFC. Dat was mijn verjaardagscadeau. LFC lag tegenover ons huis en was destijds nog een goede club, die in de eerste klasse van de KNVB uitkwam. De laatste jaren zijn ze gestaag afgezakt naar de vierde klasse. Ik heb van m'n achtste tot m'n twaalfde bij LFC gevoetbald en speelde altijd in hele aardige jeugdelftallen. Er was talent zat bij die club. Allemaal jongens, die uit onze buurt kwamen. Ik was wel altijd één van de betere voetballertjes, maar stak er niet met kop en schouders bovenuit. Dat LFC een klein clubje was, merkte ik regelmatig, wanneer ik werd geselecteerd voor één of ander jeugd-elftal. Ik kreeg vaak het gevoel dat ik afviel, omdat ik niet bij een grote club speelde. Daarom ben ik maar naar UVS gegaan. Mijn moeder woont nog steeds tegenover LFC. Wanneer ik bij haar ben, kijk ik nog altijd eventjes door het raam naar het veld van mijn eerste club. Hoewel ik er nooit meer ga kijken, zal ik nooit vergeten dat ik daar ben begonnen. Ia, ik hou wel van een beetje jeugdsentiment." 3. De Droom "Laatst zat ik thuis bij mijn moeder in een fotoboek te kijken. Ik kwam een foto tegen, waarop ik als vierjarig jochie met een Ajax- shirt aan sta. Zo'n katoenen shirt met witte boord, uit de jaren zestig. Aan mijn voeten draag ik van die sandalen. Met dat shirt aan, ging ik vaak de straat op. Het is best wel raar dat je nu voor die club speelt. Maar mijn droom was niet eens een bepaalde club. Ik droomde van een vol stadion. Daarin wilde ik graag voetballen. Dat leek me prachtig en het is ook prachtig. Maar eigenlijk ben ik nooit zo'n dromer geweest. Ik heb er altijd 'donders' veel voor moeten doen en me het 'leplazarus' getraind. Omdat je genoeg talent hebt, rol je er vanzelf in, al hield ik nooit rekening met een prof-carrière. Ik wilde het wel worden. Maar alleen om in dat volle stadion te kunnen spelen. Bij welke club, dat maakte mij niets uit." 4, Het Besef "Bij UVS speelden we met de jeugd altijd in de hoogste klasse. We voetbalden ondermeer tegen SW, Sparta, Excelsior, FC Den Haag en Feyenoord. In de A- junioren waren we niets minder dan die gasten. We wonnen bijna alle wedstrijden en werden uiteindelijk tweede achter Feyenoord. Door die opvallende prestaties, kwamen de scouts vanzelfbij me. Ik werd uitgenodigd voor proef-wedstrijden bij Feyenoord, FC Den Haag en Ajax. Ja, ook Ajax. Dat was in de tijd dat Aad de Mos nog hoofd-trainer was. Met een elftal van gescoute spelers moesten we tegen het C- team voetballen. Het werd helemaal niks. We verloren met zeven nul. Ik schoot ook nog 'es in eigen doel. Van Ajax hoorde ik tot anderhalfjaar geleden nooit meer iets... Bij FC Den Haag lukte het wel en kreeg ik direct een contract aangeboden. Ik was daar heel blij mee, omdat ik besefte dat ik bij FC Den Haag meer kans op een snelle doorbrak had, dan bij Ajax of Feyenoord. Dat bleek ook wel, want na twee weken trainen werd ik al aan de A-selectie toegevoegd." 5. Het Debuut "Cor van der Hart was trainer van FC Den Haag. Hij was helemaal gek van mij. Hij haalde me bij de A-selectie en liet me in de openingswedstrijd van het seizoen 81-82 tegen West Ham United onmiddellijk debuteren. FC Den Haag speelde traditie getrouw ieder jaar een wedstrijd tegen deze Engelse club. Het ene jaar thuis, het volgende jaar uit. Die traditie was ontstaan na twee meeslepende Europa Cup wedstrijden tegen deze club. Hét FC Den Haag van Aad Mansveld en Lex Schoenmaker won thuis met 4-2, maar verloor uit met 3-1. Dat moet een onvergetelijk happening zijn geweest. Wij speelden nu thuis tegen West Ham United, een ploeg waarin ondermeer Trevor Brooking en Francois van der Eist speelden. Ik stond tegenover de Belg, een voetballer die mij altijd al intrigeerde. Ik speelde echt heerlijk. Misschien maakte Van der Eist zich niet zo druk om die wedstrijd, maar in de krant stonden 's maandags wel allemaal lovende kritieken over mij. Ik was de eerste van een jonge lichting spelers, die van Van der Hart een kans kregen. Want even later volgden Ron de Roode, Marco van Alflen en Joop Lankhaar. Allemaal jongens uit de Leidse regio." 6. De ontwikkeling "Na een jaar met Cor van der Hart gewerkt te hebben, kwam Rob Baan. Baan heeft me min of meer gevormd. Met hem als trainer, werd FC Den Haag ongeslagen kampioen van de eerste divisie. Een seizoen later eindigden we in de eredivisie op een goede middenmoot-positie en bereikten we ook nog eens de bekerfinale. Een finale tegen Ajax, die we pas in de verlenging verloren. Baan ging vlak daarna naar Roda JC en nam mij mee naar Kerkrade. Hij bleef daar maar één seizoen en werd opgevolgd door Jan Reker. Reker heeft van mij een volwaardige eredivisiespeler gemaakt. Hij beschouwde mij als spelmaker en één van de vijf vaste waarden van het elftal. De vrijheid die hij me gaf, kwam mijn spel absoluut ten goede. Hij maakte van mij de speler, die goed genoeg was voor Ajax." 7. Ajax "Beenhakker belde mij aan het einde van het seizoen 90-91 op en vroeg of ik geïnteresseerd was in een overgang naar Ajax. Ik vond dat een grote eer. En ben er nog steeds trots op dat ik bij Ajax terecht ben gekomen. Hoeveel voetballers kunnen zeggen dat ze op hun zevenentwintigste nog door Ajax zijn aangetrokken? De eerste vijf maanden in Amsterdam verliepen ook goed. Maar daarna is het door allerlei zaken zeker niet rooskleurig geworden. Daar komt ook nog eens bij, dat Michel Kreek in dit Ajax-systeem heel goed uit de voeten kan. Ik moet accepteren dat Michel verdedigend gewoon sterker is dan ik. Je hebt bij Ajax nu eenmaal te maken met een zeer talentvolle groep spelers, waarbij het niet makkelijk is om een basisplaats te veroveren. Zeker niet, wannneer je steeds geblesseerd bent. Toch heb ik nog geen moment spijt gehad van mijn overstap naar Ajax." AJAX MAGAZINE DECEMBER 1992

Magazine (1987-2007) | 1992 | | pagina 59