De veiligheidsmaatregelen rond Feyenoord - Ajax waren tot ongekende omvang opgeschroefd. Een bepaald deel van de aanhang van de twee clubs schept er nu eenmaal lol in, om met name bij dit soort wedstrijden de organisatie en de politie met allerlei, in hun ogen "ludieke" grappen, voor moeilijkheden te plaatsen. Het uiteindelijke doel is natuurlijk een onderlinge confrontatie aan te gaan. Reactie De laatste Feyenoord - Ajax stond in het teken van anti-racisme. Beide supportersverenigingen hadden voorafgaande aan de klassieker opgeroepen tot bezinning over dit onderwerp, onder meer via landelijke advertenties. De reactie hierop was, dat de onzen zich extra joods zouden gaan uiten, terwijl men aan Feyenoord-zijde allerlei racistische leuzen en liedjes over de Bijlmerramp had ingestudeerd. Toen er daags voor de wedstrijd in Rotterdam bovendien zware explosieven bleken te zijn gestolen, was het plaatje rond: men vreesde ernstige ongeregeldheden. Verkeerde spanning Wij reden met een bus achter de spelersbus aan en in Rotterdam werden wij door de ME opgewacht. Drie auto's met manschappen, alsmede een gepantserde wagen, zorgden voor een veilige binnenkomst in het stadion. Het verhoogde de spanning, dat is waar. Maar het was wel een verkeerde spanning. In het stadion schoten Feyenoord-bestuursleden Fred Blankemeijer en Jorien van den Herik mij aan. Het speet hen, dat ze ons door de hectische omstandigheden niet op een andere wijze hadden kunnen ontvangen. Met de scheidsrechter was afgesproken, dat hij de wedstrijd stil zou leggen als er ernstige racistische leuzen zouden worden geroepen. Zou dat gebeuren, dan zouden beide aanvoerders vanaf de middenstip per microfoon het publiek oproepen zich beter te gedragen. Daarna zou de wedstrijd worden hervat. Mocht iets dergelijks zich daarna opnieuw voordoen, dan zou, in het geval dat de racistische leuzen uit een aanwijsbaar vak waren gekomen, dit betreffende vak ontruimd worden. Teneinde één en ander mogelijk te maken zou de wedstrijd in dat Van de voorzitter Feyenoord - Ajax was voor de aanhangers van onze club natuurlijk een hoogtepunt. Toch was niet alles rond deze wedstrijd rozegeur en maneschijn, en graag wil ik u daar in mijn rubriek toch eens op wijzen. specifieke geval een half uur worden stilgelegd. Of ik dat onze aanvoerder maar even wilde gaan mededelen. Welnu, dat heb ik gedaan, en wel op het moment dat hij zich voor de warming-up naar het veld begaf. Dat ik daarmee hem, de trainer en het hele elftal uit hun concentratie zou halen, stond voor mij vast. Ik heb dan ook grote bewondering voor de manier waarop Danny Blind dit oppakte. Slechts verliezers Natuurlijk zouden deze -terechte- maatregelen de beide elftallen volledig uit hun spel hebben gehaald. Het wordt dan ook eens tijd dat supporters zich ter dege realiseren, dat ze hun eigen spelers met hun (voorgenomen) akties benadelen. Dankzij de inspanningen van Feyenoord, de politie van Rotterdam en de politie van Amsterdam, is het toch nog een redelijk rustige wedstrijd geworden. Vanaf deze plaats wil ik alle betrokkenen daarvoor hartelijk dank zeggen. Buiten het stadion zijn er echter dingen gebeurd, waarover ik hier niet zal schrijven, maar waardoor je je als bestuur ogenblikkelijk van de betrokkenen zou moeten distanciëren. En die tijd komt ook. Want het is een jammerlijk feit, dat sommige supporters van voetbalverenigingen dingen doen om de sterkste, de machtigste en de vindingrijkste te zijn, teneinde zich ten opzichte van elkaar te profileren. De winnaar van deze "wedstrijd" is echter een schijn-winnaar. En dat, omdat er op termijn slechts verliezers zijn, namelijk de spelers en de clubs waarvan zij zich nu juist supporter noemen. En zover zal geen bestuur het ooit laten komen. Met deze Kerstboodschap wil ik dit mooie Ajax-jaar beëindigen en graag wil ik namens het Ajax-bestuur de wens uitspreken, dat het, met de club, ook u allen in 1993 heel goed moge gaan. Michael van Praag Vnnrzitter. AJAX MAGAZINE DECEMBER 1992

Magazine (1987-2007) | 1992 | | pagina 33